Podłoga jest traktowana w procesie aranżacji wnętrz jako priorytet. Musi być solidna i przede wszystkim bezpieczna. To właśnie na nią pada wzrok gości i domowników, kiedy wchodzą do pomieszczenia. Czy cegłę można układać na podłodze? To jedno z najczęściej zadawanych pytań w naszym sklepie. Odpowiedź brzmi - oczywiście, że TAK. Sprawdź jak to zrobić, aby efekt był murowany!
Cegłę można układać na podłodze jeśli zostanie spełnionych kilka warunków. Aby montaż podłogi się powiódł, płytki z cegły muszą być:
Jeśli zakupione cegły spełniają jednocześnie wszystkie powyższe warunki, można bez obaw przystąpić do prac montażowych.
Ceglana podłoga jest nie tylko solidna, ale także wyjątkowo piękna. Warto zatem dołożyć starań, aby efekt montażu był trwały i estetyczny. Cegła może być układana na podłodze na kilka różnych sposobów.
Ułożenie podłogi przebiega dwuetapowo.
Płytki należy przykleić do wylewki za pomocą specjalistycznego kleju elastycznego do płytek. W przypadku podłogi znajdującej się na zewnątrz trzeba użyć klej mrozoodporny. Klej należy rozprowadzić na płytkach za pomocą grzebienia na grubość ok. 1 cm.
Fugowanie podłogi jest równie ważne jak samo układanie cegły. Do fugowania płytek ceglanych można zastosować albo oryginalną fugę do podłóg ceglanych albo zaprawę do klinkieru.
Zaprawę należy przesiać, aby pozbyć się drobnych kamyczków, które mogą później utrudniać czyszczenie i mycie podłogi. Kolor fugi zależy od indywidualnych upodobań i oczekiwanego efektu wizualnego. W sklepie internetowym Ceglana Fantazja rekomendujemy naszym klientom stosowanie fugi w naturalnych kolorach, które w zależności od wybranego odcienia do złudzenia przypominają np. zaprawę glinianą lub zaprawę wapienną.
Fuga powinna mieć nieco lejącą konsystencję, aby dokładnie wniknęła we wszystkie szczeliny cegły. Należy ją wylać pomiędzy płytki z rozbiórki, a po chwili zebrać nadmiar specjalną pacą z gąbką, którą każdorazowo trzeba wypłukać w wodzie. Cegły należy lekko zmoczyć, co zapobiega wsiąkaniu fugi w cegły.
Po wykonaniu montażu płytek ceglanych należy przystąpić do jednej z najważniejszych kwestii jaką jest impregnacja cegły.
Płytki trzeba zaimpregnować dwa tygodnie po zakończeniu montażu. Dlaczego akurat po takim czasie? Otóż, aby położyć impregnat na podłogę, cegła musi być całkowicie sucha. Jeśli ten warunek nie zostanie zachowany, efekt impregnacji będzie prawdopodobnie mało skuteczny.
Po całkowitym wyschnięciu płytek należy dwukrotnie zaimpregnować ułożoną podłogę. Drugą impregnację warto wykonać mniej więcej po 24 godzinach, nakładając pędzlem nierozcieńczony impregnat. Podłoga uzyskuje pełną twardość po kilku dniach, ale można już po niej chodzić dobę po drugim impregnowaniu.
Dobór właściwego impregnatu jest równie ważny jak właściwa technika aplikacji tego preparatu. W ofercie sklepu Ceglana Fantazja można znaleźć specjalistyczne impregnaty do zabezpieczenia cegły, na które producent daje aż 10 lat gwarancji!
Zastosowanie impregnatów z naszego sklepu sprawia, że cegła oddycha, ale nie przepuszcza wody. Lica i z cegły są także świetnie zabezpieczone przed różnego rodzaju tłustymi plamami. Zaimpregnowaną podłogę myje się w taki sam sposób jak podłogę z tradycyjnych płytek podłogowych.
Poza standardowymi płytkami o wymiarze 25x12 cm marka Ceglana Fantazja jako jedyna w Polsce produkuje idealnie równe płytki o wymiarze 27x7,3x1,8 cm. Można je znaleźć w naszym sklepie pod nazwą Lico Gotyckie. Jest to cegła wycięta na idealną grubość 1,8 cm oraz wysokość 7,3 cm, dzięki czemu montaż przebiega w niezwykle szybki i prosty sposób.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego, gdzie już wkrótce będzie można znaleźć kolejne realizacje z zastosowaniem tego produktu.
Decydując się na cegłę warto mocno przeanalizować różne koncepcje, ponieważ jest to inwestycja na długie lata. Znacznie prościej pomalować ścianę ze starej cegły czy po prostu wymienić meble.