Poradnik montażowy

W naszym krótkim poradniku zostanie ukazana instrukcja retro montażu płytek ceglanych. Dzięki niej będziecie Państwo mogli zoptymalizować koszty położenia starej cegły do absolutnego minimum. Nasze doświadczenie przybliży Wam wszystkie etapy w którym krok po kroku montujemy płytki z cegły.
Jesteście gotowi…..?

A więc zaczynamy :)

 

1. Przygotowanie i potrzebne narzędzia

Do montażu zakupionych płytek z historycznych cegieł potrzebne są:

 

miarka do pomiaru cegły lub ściany
Miarka
poziomica do mierzenia poziomy ściany z cegły
Poziomnica
fugownik do nakładania fugi w cele na ścianie
Fugownik
ołówek do rysowania linii jak ułożyć na ścianie cegłę
Ołówek
wiaderko na wodę do opłukania cegły po cięciu
Wiaderko
kielnia do nakładania zaprawy na cegłę
Kielnia
grzebień do nakładania kleju na ścianę
Grzebień do kleju

 

 

 

2. Mierzenie Ściany

 

 • Na powierzchni na której chcemy położyć płytki ceglane, należy narysować przy użyciu miarki oraz poziomnicy tak zwaną siatkę,
 • Linie rysujemy co 8 cm w przypadku płytek ceglanych Lico Classic oraz co 8,5 cm w przypadku modelów Lico Modern Loft / Płytki Classic.
 • Nasza sugestia: W przypadku gdy płytki z cegły mają dochodzić do samego sufitu proponujemy rysować siatkę od sufitu do podłogi, ponieważ w razie konieczności docinania płytek, znajdą się one przy podłodze.
   

cegiełki na ścianę

Rys. Siatka stworzona poprzez narysowanie linii na ścianie

 

 

3. Gruntowanie
 • Unigrunt wlewamy do wiaderka bądź dowolnego pojemnika,
 • Następnie grunt rozprowadzamy pędzlem bądź wałkiem po powierzchni na której będziemy układać zakupione płytki ceglane,
 • Jeżeli powierzchnia na której ma zostać ułożona stara cegła jest bardzo chłonna, proponujemy powtórzyć czynność dwukrotnie.
   

 

 

 

4. Klejenie płytki z cegły na ścianie
 • W pierwszym etapie rozrabiamy klej elastyczny z wodą zgodnie z zaleceniami producenta, przy użyciu wiertarki z mieszadłem,
 • Po tej czynności, rozpoczynamy klejenie. Montaż zaczynamy od podłogi, tak by płytki nam nie zjeżdżały ( tak jak w przypadku gdy klejenie zaczynamy od sufitu ),
 • Klejenie układamy warstwa po warstwie. W celu ułatwienia sobie pracy, możemy tu zastosować 1cm listwy drewniane bądź 1cm krzyżaki dzięki czemu płytki cały czas będą zachowywać linie, którą rysowaliśmy w etapie 2. Rozrobiony klej należy nanieść za pomocą grzebienia między narysowane linie, bądź na każdą pojedynczą płytkę,
 • Płytki z cegły dociskamy do powierzchni ściany. Czynność należy powtarzać, do czasu przyklejenia cegły na przewidzianej powierzchni.

płytki ceglane z cegły rozbiórkowej

Rys. Sposoby montowania płytki z cegły na ścianie.

 

Naszym zdaniem, najprostszym, a zarazem najlepiej wyglądającym stylem montowania starej cegły na ścianie jest wiązanie wózkowe. Wystarczy w nim przesunąć cegłę o ½ długości w co drugim rzędzie, tak jak zostało to przedstawione na powyższym rysunku.

Płytki przycinamy do połowy długości, zwykłą szlifierką kątową, wyposażoną w tarczę diamentową do ceramiki, asfaltu, betonu. Płytki powinno się wyjąć z opakowań, przed samym montażem z różnych pudełek i rozłożyć na podłodze w celu dopasowania, jak najbardziej estetycznej dla oka kompozycji.

 

 

5. Fugowanie płytki z cegły

 

 • Fugę należy rozrobić tak by miała konsystencję lekko półsuchą w celu uniknięcia zabrudzenia ułożonych już płytek ceglanych,
 • Kolejną czynnością jest podanie rozrobionej już fugi, na podstawkę czyli np. gruby karton, a następnie przy pomocy 0,8 mm fugownika upychanie szczelin.
 • Fugi na bieżąco należy wygładzać przy użyciu fugownika, pędzelka, a nawet palca dzięki czemu nasza stara cegła będzie świetnie wyglądać.
 • W przypadku jakichkolwiek zabrudzeń, płytki należy oczyścić gąbką do mycia naczyń.
 • Po zakończeniu czynności fugowania należy odczekać, do momentu wyschnięcia ściany ze starej cegły, by przejść do etapu numer 6.
   

 

 

6. Impregnacja / Malowanie cegły
 • Ostatnią naszą przygodą w procesie montażu jest impregnacja, bądź malowanie płytki z cegły.
 • Czynność tą należy robić najwcześniej tydzień przed tym procesem. Stara cegła ułożona na ścianie musi dobrze wyschnąć, tak by impregnacja mogła przynieść zamierzone korzyści.
 • Płytki ceglane powinny zostać ponownie oczyszczone zmiotką, bądź odkurzone odkurzaczem.
 • Zakupiony impregnat należy nakładać na powierzchnię z cegły przy użyciu pędzla. W przypadku ułożenia płytek z cegły rozbiórkowej w kuchni bądź łazience proponujemy czynność impregnacji powtórzyć dwukrotnie w celu uzyskania maksymalnej ochrony przed wszelkiego rodzaju tłuszczami, mydlinami itp.
 • Alternatywą dla Impregnacji jest malowanie płytek farbą. W tym przypadku należy płytki wcześniej zagruntować w celu jak najlepszej przyczepności farby.

 

Potrzebujesz dodatkowo pomocy w doborze chemii budowlanej? Dla naszych klientów, dobieramy odpowiednią chemię budowlaną dzięki czemu koszty redukowane są do absolutnego minimum. Odezwij się do nas mailowo, a na wszystkie Twoje pytania udzielimy fachowej pomocy.

 

Uważasz że nasze porady okazały się pomocne?

Podziękuj nam dając lajka naszego fanpage na Facebooku bądź wysyłając nam efekt finalny Twojego projektu.

Moje konto
Kontakt tel. 505 602 162
Adres @ - biuro@ceglanafantazja.pl
Zasady ogólne:
 1. Podane w tabeli ceny są cenami brutto ( czyli zawierają podatek VAT )
 2. Oferowane produkty są pochodzenia historycznego stąd możliwość pozostałości po zaprawie, przebarwienia, nierówność powierzchni, różnic w wymiarze płytek, różnic kolorystycznych, odprysków, uszczerbień..
 3. Każdą przesyłkę prosimy sprawdzać w obecności kuriera, bądź naszego kierowcy,
 4. Istnieje możliwość pęknięć do 15 % płytek w trakcie transportu ( pękniętą płytkę z powodzeniem można zamontować na ścianie, pęknięcie może być wynikiem fizycznych właściwości starej cegły ),
 5. Termin realizacji zlecenia wynosi do 14 dni roboczych w przypadku mniejszych zleceń do 50m2. Czas trwania wykonania zlecenia większego niż 50m2 ustalany jest indywidualnie.
 6. Płytki należy sprawdzać w obecności kuriera w trakcie odbioru towaru, gdyż daje to podstawy do ewentualnego zwrotu towaru.
© 2018 FABRYKA EKSKLUZYWNEGO DESIGNU DANIEL DĄBROWSKI Przedsiębiorca: DANIEL DĄBROWSKI NIP: 9492217571 , REGON: 367244048