Nie będziemy ukrywać, że pytania o możliwość położenia cegły w kuchni lub cegły w łazience otrzymujemy od Państwa bardzo często. Wychodząc naprzeciw temu, postanowiliśmy napisać osobny artykuł, który mamy nadzieję rozwieje wszelkie wątpliwości. Nie mniej jednak już na wstępie odpowiemy – „Tak, można. Pod pewnymi warunkami jednak”. A jakimi? Zapraszamy do lektury.
Tak naprawdę nie istnieją przeciwwskazania do zastosowania cegły w pomieszczeniach takich, jak kuchnia czy łazienka. Głównymi obawami, które najczęściej od Państwa słyszymy, jest wilgotność, narażenie płytek na ogólne działanie wody oraz w przypadku kuchni różne zapachy oraz możliwości zabrudzenia.
Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki i wykorzystaniu dedykowanych do tego preparatów nie istnieje żadne ryzyko, trwałego zabrudzenia, przesiąknięcia zapachem, powstania pleśni czy wręcz odpadnięcia płytek.
Pierwszym i podstawowym warunkiem położenia płytek ceglanych, w kuchni bądź łazience jest fugowanie. Fugowanie to powinno być przeprowadzone tylko i wyłącznie techniką „na mokro”, dzięki temu zapobiegamy powstawaniu pęcherzyków powietrza w fudze, które później z uwagi na wszędobylską wilgoć w kuchni czy łazience mogłyby stać się wylęgarnią pleśni. Fugując płytki z cegły metodą „na mokro”, całkowicie temu jednak zapobiegamy.
Kładąc cegłę, musimy pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu. Dedykowane do tego celu impregnaty zabezpieczają ścianę i sprawiają, że woda nie wsiąka w strukturę płytek. Właściwe impregnaty sprawiają również że tłuszcz oraz wszelkie inne zabrudzenia jesteśmy w stanie zetrzeć ze ściany tylko i wyłącznie za pomocą wilgotnej ściereczki. Nie będzie potrzebne żmudne szorowanie ani czyszczenie, a na cegle po zabrudzeniu nie pozostanie nawet najmniejszy ślad. Podobnie ma się kwestia z zatrzymaniem zapachu, odpowiednie zaimpregnowanie sprawi, że nasza ściana nie stanie się nośnikiem kuchennych woni.
Sprawdź nasz autorski impregnat do cegieł – https://e-ceglanafantazja.pl/impregnat-do-retro-cegiel/
Zdarza się też, że wyrażacie Państwo obawę o np. wypłukanie fugi poprzez działanie wody w łazience. Tutaj też z pomocą przychodzi fugowanie „na mokro” oraz oczywiście impregnacja. Po wyschnięciu, kleju, fugi oraz odpowiedniego impregnatu wypłukanie fugi jest całkowicie niemożliwe.
Tak jak wspominaliśmy na wstępie, wyrażane przez Państwo obawy w związku z zamysłem położenia cegieł w kuchni czy cegły w łazience, są bardzo częste. Wszelkie obawy i pytania są jak najbardziej słuszne, jednak przy zastosowaniu właściwych kroków i preparatów nie będą miały one jednak żadnego pokrycia. W razie potrzeby służymy oczywiście radą i pomocą zarówno przy montażu, jak i przy doborze odpowiednich preparatów.
Pamiętajmy, wielką zaletą cegły jest właśnie różnorodna możliwość ich zastosowania. Jeżeli tylko mamy ochotę cieszyć się licami w kuchni bądź łazience, to śmiało możemy do tego dążyć, ważne, abyśmy zachowali oczywiście warunki wspomniane w tym artykule.