IMG_3064

Czy można położyć płytki ze starej cegły w kuchni bądź łazience?

20 czerwca 2020 Przez daniel

Nie będziemy ukrywać, że pytania o możliwość położenia płytki ze starej cegły w kuchni lub łazience otrzymujemy od Państwa bardzo często. Wychodząc naprzeciw temu, postanowiliśmy napisać osobny artykuł, który mamy nadzieję rozwieje wszelkie wątpliwości. Nie mniej jednak już na wstępie odpowiemy – „Tak, można. Pod pewnymi warunkami jednak”. A jakimi? Zapraszamy do lektury.

Tak naprawdę nie istnieją przeciwwskazania do zastosowania cegły w pomieszczeniach takich, jak kuchnia czy łazienka. Głównymi obawami, które najczęściej od Państwa słyszymy, jest wilgotność, narażenie płytek na ogólne działanie wody oraz w przypadku kuchni różne zapachy oraz możliwości zabrudzenia.

Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki położenia płytki ze starej cegły i wykorzystaniu dedykowanych do tego preparatów nie istnieje żadne ryzyko, trwałego zabrudzenia, przesiąknięcia zapachem, powstania pleśni czy wręcz odpadnięcia płytek.

Pierwszym i podstawowym warunkiem położenia płytek ceglanych na ścianie, w kuchni bądź łazience jest fugowanie. Fugowanie to powinno być przeprowadzone tylko i wyłącznie techniką „na mokro”, dzięki temu zapobiegamy powstawaniu pęcherzyków powietrza w fudze, które później z uwagi na wszędobylską wilgoć w kuchni czy łazience mogłyby stać się wylęgarnią pleśni. Fugując płytki ze starej cegły metodą „na mokro”, całkowicie temu jednak zapobiegamy.

Kładąc cegłę na ścianę w kuchni czy łazience, musimy pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu. Dedykowane do tego celu impregnaty zabezpieczają ścianę i sprawiają, że woda nie wsiąka w strukturę płytek. Właściwe impregnaty sprawiają również że tłuszcz oraz wszelkie inne zabrudzenia jesteśmy w stanie zetrzeć ze ściany tylko i wyłącznie za pomocą wilgotnej ściereczki. Nie będzie potrzebne żmudne szorowanie ani czyszczenie, a na cegle po zabrudzeniu nie pozostanie nawet najmniejszy ślad. Podobnie ma się kwestia za zatrzymaniem zapachu, odpowiednie zaimpregnowanie sprawi, że nasza ściana nie stanie się nośnikiem kuchennych woni.

Zdarza się też, że wyrażacie Państwo obawę o np. wypłukanie fugi poprzez działanie wody w łazience. Tutaj też z pomocą przychodzi fugowanie „na mokro” oraz oczywiście impregnacja. Po wyschnięciu, kleju, fugi oraz odpowiedniego impregnatu wypłukanie fugi jest całkowicie niemożliwe.

Tak jak wspominaliśmy na wstępie, wyrażane przez Państwo obawy w związku z zamysłem położeniem cegły w łazience czy kuchni, są bardzo częste. Wszelkie obawy i pytania są jak najbardziej słuszne, jednak przy zastosowaniu właściwych kroków i preparatów nie będą miały one jednak żadnego pokrycia. W razie potrzeby służymy oczywiście radą i pomocą zarówno przy montażu, jak i przy doborze odpowiednich preparatów.

Pamiętajmy, wielką zaletą płytek ze starej cegły jest właśnie różnorodna możliwość ich zastosowania. Jeżeli tylko mamy ochotę cieszyć się ceglanymi płytkami w kuchni bądź łazience, to śmiało możemy do tego dążyć, ważne, abyśmy zachowali oczywiście warunki wspomniane w tym artykule.

Przeczytaj inne poradniki

Jak położyć cegłę na ścianę? Poradnik

Cegła na ścianie w kuchni – poradnik

Stary mur z cegły

Czym fugować starą cegłę? Wszystko co powinieneś wiedzieć!

Jak powiesić telewizor na ścianie z cegły?