Cegła to w ostatni czasie bardzo ciekawe i chętnie wybierane rozwiązanie designerskie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ materiał ten jest bardzo szlachetny, dzięki czemu pozwala on nadać wnętrzu wysoce oryginalnego charakteru. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się wśród wielbicieli industrialnego, loftowego i nowoczesnego stylu. Zanim jednak ten element dekoracyjny stanie się ciekawym uzupełnieniem niebanalnej aranżacji, trzeba podjąć wiele skomplikowanych czynności. Jednym z takich zadań jest oczywiście fugowanie. W przypadku starej cegły jest to proces dość skomplikowany, wymagający cierpliwości i zaangażowania. Aby ostateczny rezultat był zadowalający i efektowny, koniecznie trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad oraz oczywiście użyć odpowiedniego rodzaju fugi. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego, co istotne w tej kwestii.
W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni rodzaj fugi. Cegła to surowiec bardzo wymagający pod tym względem, dlatego nie można w tym przypadku wykorzystać uniwersalnych rozwiązań, zwłaszcza tych najtańszych. W tej materii idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju fugi gruboziarniste. Ze swojej strony rekomendujemy rezygnację z zastępowania fugi różnego rodzaju zaprawami. Takie działanie choć w pierwszej chwili może wydawać się korzystne, będzie miało negatywne skutki na dalszym etapie użytkowania. Po pewnym czasie w wyniku wystąpienia reakcji chemicznej spowodowanej nieodpowiednim dopasowaniem materiału, na fudze zaczną pojawiać się bowiem wapienne wykwity, co będzie prezentowało się wyjątkowo nieestetyczne. Warto podkreślić także, iż ogromne znaczenie w całym przedsięwzięciu ma także kolor fugi. Płytki z cegły również w tej kwestii są bardzo wymagające. Wiele odcieni nie pasuje bowiem do tak szlachetnego materiału. W kwestii wyboru odpowiedniego rozwiązania warto skorzystać np. z oferty firmy Ceglana Fantazja. Jest to przedsiębiorstwo artystyczno-rzemieślnicze, które specjalizuje się w produkcji i montażu cegieł, pochodzących z budynków z XIX wieku i początków wieku XX. Firma ta zajmuje się także dystrybucją wysokiej jakości produktów, w tym fug, które idealnie komponują się z cegłą. Oferta tej marki jest bardzo rozbudowana pod względem kolorystycznym. Dzięki temu każda zainteresowana osoba będzie mogła dobrać adekwatną barwę fugi i odpowiednią strukturę, która świetnie spisze się w towarzystwie tak szlachetnego materiału, jakim jest stara cegła.
Cegły wymagają odpowiedniego potraktowania również w kwestii czynności związanych z fugowaniem. Jest to nieco bardziej złożony proces, aniżeli w przypadku zwykłych płytek. Ostateczny efekt jest jednak warty podjęcia się tego zadania.
W pierwszej kolejności koniecznie trzeba oczyścić ścianę ze wszystkich zanieczyszczeń. Cegła powinna zostać pokryta warstwą specjalnego oleju, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej będzie później usunąć ślady fugi. Olej należy rozprowadzić bardzo dokładnie wyłącznie na cegłach, z pominięciem szczelin.
Fugowanie cegieł wymaga precyzji, dokładności i cierpliwości. Proces ten należy zacząć od szczelin poziomych. Dzięki temu fuga w szczelinach pionowych zyska większą przyczepność, ponieważ będzie miała na czym się osadzić. Fugę należy nakładać do poziomu lica lub nieco niżej. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie efektownego rezultatu, a ponadto takie rozwiązanie będzie dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Na koniec należy koniecznie oczyścić powierzchnię cegieł z fugi. Najlepiej zrobić to od razu, kiedy fuga nie zwiększy swojej przyczepności. W przeciwnym razie usunięcie resztek może okazać się niemożliwe. W późniejszej kolejności należy odczekać, aż fuga w pełni się utwardzi. Czas potrzebny na związanie fugi wynosi zwykle 24 godziny. Po całkowitym wyschnięciu warto całość zaimpregnować, aby stworzyć warstwę ochronną i zmniejszyć ryzyko osadzania się kurzu na ścianie.
Cegła na ścianie w kuchni - poradnik
Ile cegieł na m2 ściany. Poradnik