ceglana-38

Ile cegieł na m2 ściany. Poradnik

18 listopada 2020 Przez Marcin Orzołek

W ciągu ostatnich kilku lat płytki z cegły zdobyły serca naszych rodaków, którzy coraz częściej sięgają po nie w celu wyłożenia ściany. Stały się one niezwykle pożądanym materiałem wykończeniowym, który cieszy oczy użytkowników swoim niepowtarzalnym designem. Płytki ceglane zaczęły wyznaczać trendy w branży aranżacji wnętrz. Cegła na ścianę idealne dopełnienia wystrój pomieszczeń w różnych stylach, przez co daje nam duże pole manewru. Pasują do pomieszczeń inspirowanych nurtem skandynawskim, klasycznym, loftowym, industrialnym, vintage oraz rustykalnym. Z tego też powodu cieszą się ogromną popularnością. Na brak zainteresowania nie narzekają także płytki z cegły rozbiórkowej, które wspaniale prezentują się w zestawieniu z innymi surowymi materiałami. W połączeniu z drewnem, metalem czy betonem architektonicznym tworzą wnętrza o ponadczasowym charakterze. Łączenie tego materiału z różnorodnymi fakturami sprawia, że cegła z rozbiórki zyskuje nowe życie. Dodatkową jej zaletą jest fakt, iż sprawdza się ona w każdym wnętrzu. Jest jednak kilka rzeczy o których warto wiedzieć. Przeczytaj, co nasi eksperci mają do powiedzenia i dowiedz się więcej.

Płytki z cegły na ścianach – zalety

Pokryta starą cegłą ściana to niezwykle nowoczesny i funkcjonalny pomysł na urządzenie wnętrza. Płytki z cegłyto bardzo trwały materiał, który charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to również bardzo uniwersalne rozwiązanie, które wprowadzi element urozmaicenia nudnego dotychczas pomieszczenia, któremu brakuje duszy. Dlatego tak często sięgają po nie specjaliści od urządzania wnętrz. Tego typu płytki, bezkonkurencyjnie prezentują się na ścianach sypialni, salonu, łazienki oraz kuchni i jadalni. Ze względu na swoją trwałość można je zastosować także w elewacji zewnętrznej budynku. Są one odporne na mróz, wilgoć i zmieniające się warunki atmosferyczne.

Stara cegła bardzo dobrze radzi sobie w pomieszczeniach, które nastawione są na zbyt duży poziom nasłonecznienia – tego typu materiał załamuje światło. Dzięki temu można sprawić, że pomieszczenie zyska trójwymiarowego efektu. Wnętrza nabierają przez to bardziej efektownego wyglądu i poczucia głębi. Przestają być sztampowe i stają się bardziej atrakcyjne. To wszystko wpływa nasze poczucie komfortu oraz samopoczucie. Czas spędzany w obrębie tak urządzonej przestrzeni, przyczynia się do lepszego relaksu i regeneracji po długim dniu.

Płytki z cegły rozbiórkowej to oryginalny sposób na wyłożenie ściany, który poza zniewalającym efektem, ma jeszcze kilka innych zalet. Cegła jest genialnym pomysłem na izolowanie ścian przed chłodem. Głównie dlatego, że kumuluje oraz podtrzymuje zgromadzone w pomieszczeniu ciepło. Korzystnie wpływa także na akustykę. Izolując ściany przed niepożądanymi hałasami, zapewnia użytkownikom intymną atmosferę.

Płytki z cegły na ścianach – o czym pamiętać przy ich wyborze?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, jaką cegłę na ścianę wybrać? Odpowiedzi należy upatrywać w tym, jakiego efektu oczekujemy. Dostępne na rynku płytki wykonane są w różnych wariantach. Ciekawym rozwiązaniem są te, które wyprodukowano z gresu, glazury lub paneli ceramicznych. Najlepszy efekt można jednak uzyskać, używając oryginalnej cegły z rozbiórki. To właśnie te w pełni oddają strukturę cegły. Ich wtórne wykorzystanie sprawia, że pomieszczenie nabiera wyrazu i pożądanej estetyki.

Ważne jest także, by wiedzieć ile dokładnie materiału potrzebujemy na wyłożenie ściany. Uchroni nas to przed zbędnymi wydatkami i zaleganiem starej cegływ przydomowym składziku.

Jeżeli więc cegła ma wymiar 25×6,5 cm to na 1m2 będzie nam potrzeba 50 sztuk płytek ceglanych. Ilość ta uwzględnia również fugi. W tym przypadku, gdy płytki mają zostać położone na podłodze, liczba ta ulegnie zmianie. Na wyłożenie podłogi płytką ceglaną o rozmiarach 25×12,5 cm z uwzględnieniem fugi o szerokości 1 cm, będziemy potrzebować 26 płytek.

Jeżeli planujesz wykorzystać cegłę z rozbiórki w swoim mieszkaniu, skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania.

Przeczytaj inne poradniki

Cegła na ścianę w korytarzu

Cegła na ścianie w kuchni – poradnik

Jak powiesić telewizor na ścianie z cegły?

Stary mur z cegły

Czym fugować starą cegłę? Wszystko co powinieneś wiedzieć!