kuchnia z cegły i drewna

Jakie dodatki pasują do ceglanej ściany?

16 października 2021 Przez Marcin Orzołek

Ceglana ściana to nietuzinkowa dekoracja każdego pomieszczenia. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie sięga po nią coraz więcej osób.  Cegła na ścianie świetnie wygląda zarówno w surowych wnętrzach wielkomiejskich loftów, jak i w przytulnych rustykalnych kuchniach i minimalistycznych salonach. Cegła rozbiórkowa może jednak nastręczać pewnych trudności aranżacyjnych. Z czym ją łączyć, a jakich dodatków unikać? Sprawdź nasz poradnik i stwórz wnętrz swoich marzeń!

Płytki ceglane to trudne wyzwanie

Stara cegła rozbiórkowa to surowy materiał, który wizualnie nieco przytłacza. Już niewielki dodatek cegły w pomieszczeniu może zdominować resztę wystroju. Meble, dodatki i akcesoria, które znajdują się w pomieszczeniu z ceglaną ścianą powinny więc subtelnie podkreślać styl wnętrza, zamiast stanowić jego główną oś. Dzięki temu unikniemy wizualnego chaosu, a ceglana ściana zamiast przytłaczać wnętrze, nadaje mu wyjątkowej atmosfery.

Oświetlenie, które ociepla wnętrze

Aby podkreślić ceglaną ścianę i pięknie wyeksponować jej atuty, warto przede wszystkim postawić na dobre oświetlenie. Podkreślimy dzięki temu zarówno fakturę, jak i kształt płytek, a ponadto ocieplimy wnętrze. Do tego celu idealnie nadają się wszelkiego rodzaju reflektory sufitowe, lampy wiszące, a także kinkiety oraz halogeny LED. Jeśli szczególnie chcemy podkreślić ceglaną ścianę, warto w tym celu zastosować podświetlenie od dołu.

Zanim jednak sięgniemy po konkretnie rozwiązanie, warto się zastanowić nad oczekiwanym efektem końcowym. Kinkiety gwarantują mocne lecz punktowe oświetlenie, podczas gdy taśmy led eksponują całą ścianę. W pomieszczeniu z płytkami rozbiórkowymi można również wykorzystać lampy utrzymane w klimacie industrialnym. Dość często są one wyposażone w żarówki z dekoracyjnymi spiralnymi pręcikami.

Instrumenty i etno pamiątki

Instrumenty muzyczne na tle ceglanej ściany to prawdziwy hit aranżacyjny. Mogą one służyć jako łącznik między nami a muzyką, ale sprawdzą się również jako element wystroju wnętrza. Czy można sobie wyobrazić lepsze tło dla saksofonu, egzotycznego bębna lub ulubionej gitary niż cegła rozbiórkowa na ścianie? Wystarczy zamontować kilka dekoracyjnych haków do zawieszania poszczególnych instrumentów. Umieszczone na ceglanej ścianie z pewnością będą przykuwać uwagę. Mogą się także prezentować niczym egzotyczne trofea lub prawdziwe dzieła sztuki.

Ściana z cegły rozbiórkowej będzie także pięknie współgrała z pamiątkami z podróży. Maski lub etniczne figurki umieszczone na drewnianych półkach to kapitalne dopełnienie aranżacji. Można w ten sposób stworzyć kolonialny klimat w salonie lub w sypialni.

Zielone rośliny doniczkowe, które ożywiają pomieszczenie

Ceglana ściana znakomicie prezentuje się w towarzystwie roślin doniczkowych. Szczególnie dobrze sprawdzą się palmy, filodendrony, figowce, fikusy i monsterie. To, jakie kwiaty wybierzemy, stanowi bardzo indywidualną kwestię. Nie ulega wątpliwości, że przy obecnej liczbie dostępnych gatunków, warto pokusić się o eksperymenty, dekorując wnętrze z ceglaną ścianą zarówno małymi, jak i dużymi roślinami zielonymi. Dzięki temu staną się one nie tylko elementem aranżacji, ale jej żywym wyznacznikiem.

Bluszcz, pnąca się po ścianie z cegły, bylina zrobi bez wątpienia doskonałe wrażenie, a przy tym podkreśli fakturę i kolor płytek. Równie ciekawym pomysłem jest obraz z sukulentów na ścianie z cegły w salonie. Żadna inna oprawa ściany nie będzie wyglądać tak dobrze w kompozycji z urban jungle jak właśnie płytki ceglane, szczególnie te w naturalnym czerwonym kolorze. W takim wnętrzu świetnie zaprezentują się egzotyczne palmy, trawy dekoracyjne, a nawet aloes.

Ceglana ściana jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się zarówno dla stojących, jak i podwieszanych donic, a także stworzy fantastyczną scenerię dla ogromnych wazonów.

Obrazy i plakaty, które nadają charakteru

Sztuka jako niebanalny element wnętrza z ceglaną ścianą może się przyczynić do tego, że pomieszczenie zachwyci największego estetę. Odpowiednio dobrane i dodatkowo podświetlane obrazy tworzą genialny mariaż ze ścianą z cegły rozbiórkowej. “Dzieła sztuki”, które najlepiej sprawdzają się w takim wydaniu to przede wszystkim:

  • klasyczne portrety,
  • czarno-białe fotografie,
  • pop-art,
  • plakaty filmowe,
  • plakaty z gier,
  • abstrakcje,

Ceglana ściana z oryginalną twórczością wizualną lub z galerią fotografii własnego autorstwa może szybko stać się główną atrakcją całego mieszkania.

Meble jako element praktyczny i dekoracyjny

Cegła rozbiórkowa na ścianie stwarza bardzo szerokie możliwości aranżacyjne zależne przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego. Meble umieszczone w pomieszczeniu z ceglaną ścianą mogą być “ciężkie” wizualnie czyli wykonane z surowego drewna ozdobionego metalowymi akcentami. Jest jednak pewien warunek. Nie powinny zdominować wystroju wnętrza, a tylko stanowić funkcjonalną część wyposażenia.

Ceglana ściana z racji surowości materiału, doskonale komponuje się z pluszowymi kompletami wypoczynkowymi, szczególnie jeśli zostały wykonane w głębokich odcieniach zieleni, niebieskiego czy żółtego.

Przeczytaj inne poradniki

Oglądaj nasz kanał na YT