Jakie zalety ma cegła na ścianie?
Trendy, które aktualnie dominują w aranżacji wnętrz nie ograniczają się już tylko do nietuzinkowych zestawień kolorów czy funkcjonalnych mebli o niebanalnych kształtach. Obecnie to stara cegła z rozbiórki przeżywa swoje 5 minut i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Dlaczego płytki ceglane są tak popularne? Czym wyróżnia się cegła z rozbiórki i gdzie warto ją stosować? Przeczytaj nasz poradnik i w prosty sposób odmień swój dom!
Cegła z rozbiórki dodaje charakteru
Moda na stosowanie cegły rozbiórkowej w domach i mieszkaniach wywodzi się z minimalistycznego, nieco też surowego stylu wielkomiejskich loftów. Dobrej jakości stara cegła stanowi świetne wykończenie lub uzupełnienie dowolnego wystroju pomieszczenia. W zestawieniu ze współczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi pozwala na uzyskanie naprawdę fantastycznego efektu stylu industrialnego.
Cegła z rozbiórki – co trzeba o niej wiedzieć?
Oryginalna cegła z rozbiórki jest wyjątkowo solidna, trwała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jej kolejnym atutem jest naturalność oraz ekologiczność. Płytki ceglane niezwykle długo zachowują swoje pierwotne właściwości, dzięki czemu nie trzeba się obawiać wyblaknięcia pierwotnego koloru nawet w miejscach silnie nasłonecznionych. Cegła z rozbiórki pięknie załamuje też naturalne światło i daje tym samym ciekawy trójwymiarowy efekt na ścianie.
Naturalna cegła z rozbiórki to materiał, który w łatwy i szybki sposób można poddać metamorfozie. Bez dużych nakładów finansowych, płytki ze starej cegły wystarczy pomalować na dowolnie wybrany kolor, aby uzyskać zupełnie inny efekt.
Stara cegła zmieni oblicze Twojego domu
Osoby poszukujące sposobu na zmianę aranżacji danego pomieszczenia bez czasochłonnego remontu powinny wykorzystać starą cegłę z rozbiórki.
Wystarczą do tego płytki z cegły w białym kolorze. Już niewielki fragment ściany, na którym znajduje się stara cegła potrafi skutecznie zmienić postrzeganie całego pomieszczenia. Wprowadzenie takiej dekoracji do pokoju dziennego optycznie powiększa niewielkie pomieszczenie, a jednocześnie i nadaje mu nowoczesnego klimatu.
Ciemny kolor natomiast może wizualnie zmniejszyć pomieszczenie, dlatego stara cegła w brązowym odcieniu sprawdzi się m.in. w przestrzennym lofcie, który zyska wówczas nieco przytulnej atmosfery. Za pomocą cegły z rozbiórki w ciepłym odcieniu można także w prosty sposób zwiększyć wrażenie przytulności i ciepła. Warto jednak pamiętać, że całokształt zależy od estetyki danego pomieszczenia.
Aranżacja mieszkania z pomocą starej cegły nie należy do najłatwiejszych, ale efekt bywa naprawdę zdumiewający. W takim przypadku należy jednak zacząć od ułożenia płytek, a potem wystarczy popuścić wodze fantazji.
Oryginalna stara cegła w kolorze ognistej czerwieni skontrastowana z białym zestawem wypoczynkowym to bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych trików wnętrzarskich, które pozwala wykreować nietuzinkowe pomieszczenia przy minimalnym nakładzie pracy.
Kolorystyka płytek z rozbiórki bywa zróżnicowana, dlatego za pomocą odpowiednio dobranej barwy można uzyskać oryginalny efekt z historycznym sznytem.
Cegła z rozbiórki w Twoim mieszkaniu
Oryginalna stara cegła ze względu na swoje właściwości oraz uniwersalność może stanowić wykończenie każdego pomieszczenia. Prezentuje się genialnie zarówno w salonie, w sypialni, jak i w kuchni oraz w łazience.
Należy tylko we właściwy sposób przygotować powierzchnię lica, aby płytki z cegły rozbiórkowej prezentowały się świetnie przez długie lata, nie tracąc nic ze swojego pierwotnego uroku ani właściwości.
Ze względu na właściwości izolacyjnie, cegła z rozbiórki fenomenalnie wręcz izoluje wnętrze od hałasu dopływającego z ulicy. Latem przyjemnie wychładza, a zimą utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Nic zatem dziwnego, że płytkami z cegły rozbiórkowej wykańcza się również nieco bardziej problematyczne pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka. W takim przypadku trzeba jedynie pamiętać o właściwym zabezpieczeniu cegły z rozbiórki przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz przed zabrudzeniami, w tym płynami spożywczymi czy jedzeniem.