Montaż płytek z cegły krok po kroku
Nasza firma wykonuje kompleksowy montaż płytek ceglanych od początku do końca, służymy jednak radą i pomocą w sytuacji, kiedy klient postanowi samemu zamontować płytki na swojej ścianie. W tym artykule robimy ukłon w stronę „złotych rączek” i prezentujemy montaż płytek ceglanych krok po kroku.
Wybór miejsca położenia płytek
To w zasadzie oczywiste, jednak jeśli chcemy cieszyć się pożądanym efektem, musimy też dobrze przemyśleć miejsce.
Przygotowanie podłoża
Kiedy mamy już określone miejsce oraz wybrane przez nas płytki ceglane znajdują się już na miejscu, musimy przygotować ścianę do ich położenia, w tym celu ją gruntujemy. Warto jednak przed tym procesem odczyścić ścianę tj. odkurzyć, przemyć i odtłuścić. Grunt rozprowadzamy równomiernie i dokładnie pędzlem malarskim. W przypadku większych powierzchni można użyć rozpylacza, jednak trzeba zrobić to umiejętnie. Unikamy powstawania zacieków. W przypadku chłonnej powierzchni czynność należy powtórzyć. Powierzchnie można uznać za zagruntowaną, jeśli otrzymamy efekt lekko błyszczącej ściany. Obrysowanie siatki
Na tym etapie dokonujemy końcowych pomiarów, wybieramy ostateczną właściwą koncepcję murowania i według niej odwzorowujemy i rysujemy siatkę.
Klejenie
Tę czynność wykonujemy tylko wtedy kiedy zagruntowana ściana jest już całkowicie osuszona.
Według różnych instrukcji klejenie płytek można rozpocząć od sufitu do podłogi lub od podłogi do sufitu. My rekomendujemy jednak klejenie zawsze od góry do dołu, jest to klejenie trudniejsze i bardziej czasochłonne, ale finalny efekt dzięki temu jest znacznie lepszy i bardziej profesjonalny.
Płytki układamy warstwowo, według ustalonej, odwzorowanej koncepcji murowania. Klej nanosimy bezpośrednio na płytkę, najlepiej za pomocą grzebienia lub szpachelki, dociskamy płytkę do ściany.
Do ewentualnego przycinania płytki używamy szlifierki kątowej z diamentową tarczą.
Dla osób skrupulatnych proponujemy przygotowanie siatki roboczej na podłodze (np. na starej wykładzinie, kartonie), dobieranie płytek i odwzorowywanie tego układu już na ścianie. Dzięki temu mamy możliwość pełnej kontroli nad kompozycją i niczego nie zostawiamy przypadkowi. Oczywiście wszystko zależy od preferencji, ponieważ czasami to właśnie ten przypadek tworzy najbardziej wyjątkowe wnętrza.
Fugowanie płytek ceglanych
Fugujemy zawsze na mokro. Fugę nakładamy za pomocą pistoletu lub rękawa fugowniczego/worka do fugowania i umieszczamy fugę między płytkami. Po każdym umieszczeniu fugi między płytkami wygładzamy ją za pomocą wilgotnego pędzelka. Ważne jest wykonywanie tej czynności na bieżąco, gdyż nie wolno doprowadzić do wyschnięcia niewygładzonej fugi.
Czyszczenie i impregnacja płytek
Wyschniętą fugę należy oczyścić np. z użyciem szczotki ryżowej.
Impregnowanie to czynność, którą wykonujemy nie wcześniej jak tydzień po położeniu płytek, warto jednak odczekać nieco dłużej.
Ścianę odkurzamy, impregnujemy za pomocą pędzla malarskiego, pistoletu do malowania lub spryskiwacza. Dobrze jest położyć podwójną warstwę (pierwsza warstwa musi wyschnąć).
W ten sposób nasza ściana jest gotowa i wykonana w możliwie najlepszej technologii. W razie pytań, czy niejasności jesteśmy do Państwa dyspozycji.