20200315_160612

Jak wygląda pielęgnacja starej cegły na ścianie?

23 stycznia 2021 Przez Marcin Orzołek

Oryginalne płytki z cegły rozbiórkowej to specyficzny materiał wykończeniowy, który zastosowany na ścianie w mieszkaniu sprawdzi się jako nieszablonowa dekoracja i nada pomieszczeniu nieco zabytkowego sznytu. Jak zadbać o ceglane płytki? Czy stara cegła z rozbiórki sprawdzi się w problematycznych pomieszczeniach, tj. łazienka i kuchnia? Słyszymy te pytania niemal codziennie. Odpowiedź jest prosta. Z zasady nie ma ograniczeń jeśli chodzi o stosowanie starej cegły. Jeśli odpowiednio zadbamy o starą cegłę, wówczas odwdzięczy się nieskazitelnym wyglądem przez wiele długich lat. Sprawdź, o czym zatem warto pamiętać, aby płytki z cegły na lata zachowały swój pierwotny wygląd i właściwości.

Jak zabezpieczyć płytki ceglane?

Nie ulega wątpliwości, że oryginalna stara cegła z rozbiórki bardzo długo zachowuje swój pierwotny kolor i wyjątkową fakturę. Z uwagi na dużą odporność na działanie szkodliwych czynników mechanicznych, płytki ceglane z rozbiórki sprawdzają się wszędzie tam, gdzie klasyczne płytki ceramiczne wydają się zbyt łamliwe i kruche. Co jednak począć w sytuacji, kiedy stara cegła rozbiórkowa jest narażona na ciągłe działanie wilgoci, wysokich temperatur oraz tłustych zabrudzeń?

Słowem kluczem w tym przypadku jest impregnacja. To najlepszy i najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia płytki z cegły rozbiórkowej. Oczywiście nie wolno także zapomnieć o regularnym czyszczeniu płytek.

Cegła z rozbiórki w kuchni i łazience

Kuchnia oraz łazienka to pomieszczenia, w których praktyczna strona wykończenia ma ogromne znaczenie. Duże różnice temperatur, nieustanna wilgoć w powietrzu, pryskający tłuszcz, osady z mydła – to tylko niektóre zagrożenia dla czystości starej cegły.

Na szczęście pielęgnacja płytek ceglanych w kuchni lub łazience wbrew pozorom wcale nie jest trudna. Jeśli na początku zadbamy o impregnację specjalistycznym preparatem, wówczas późniejsze czyszczenie będzie znacznie prostsze.

Impregnat to trwały środek, który tworzy na ścianie solidną, twardą powłokę. Przed przystąpieniem do impregnacji należy zatem dokładnie oczyścić powierzchnię cegły z rozbiórki z wszelkiego pyłu, kurzu lub innych widocznych zanieczyszczeń. Zabrudzenia, których nie usuniemy, zostaną utrwalone impregnatem!

Stara cegła w pomieszczeniach wypoczynkowych

Salon to często najbardziej nasłonecznione pomieszczenie w mieszkaniu. Wpadające przez okno światło powoduje, że stara cegła narażona jest na ciągłe działanie promieniowania UV, które przyczynia się do utraty koloru płytki z cegły rozbiórkowej. Aby temu zapobiec, podobnie jak w przypadku kuchni i łazienki, należy zaimpregnować ceglane płytki specjalistycznym preparatem. Dzięki czemu zyskają one także ochronę przed przypadkowym zachlapaniem napojami czy nawet osiadaniem kurzu. Tym samym na długo zachowają swoją głębię koloru i wyjątkowy urok starej cegły.

Jak impregnować starą cegłę?

W sklepie Ceglana Fantazja oferujemy szeroki wybór środków dedykowanych do impregnacji powierzchni wyłożonej płytkami z cegły. Na etapie wyboru odpowiedniego preparatu, rekomendujemy naszym klientom uwzględnienie rodzaju cegły oraz miejsca montażu. Warto również wziąć pod uwagę oczekiwany efekt końcowy – z połyskiem lub matowy.

Oryginalne płytki z cegły rozbiórkowej mają nierówną powierzchnię. Do jej impregnacji zaleca się więc metodę natryskową, która daje najlepsze efekty pod względem pokrycia. Posługując się pędzlem lub wałkiem należy z kolei zachować większą ostrożność i precyzję. Aby impregnacja była w pełni skuteczna należy położyć dwie warstwy preparatu, przy czym drugą nakładamy nie szybciej niż po upływie 30 minut od aplikacji pierwszej warstwy.

O czym jeszcze warto pamiętać? Powierzchnia płytek przed naniesieniem impregnatu powinna być całkowicie sucha! Naniesienie kilku warstw preparatu może spowodować lekkie przyciemnienie powierzchni cegły. Zalecamy więc wcześniejsze sprawdzenie ostatecznego efektu działania wybranego produktu na niewielkiej powierzchni ściany.

Przy regularnym sprzątaniu, zaimpregnowana ściana z cegły rozbiórkowej nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Kurz oraz inne delikatne zabrudzenia można z niej usunąć przy użyciu wilgotnej ściereczki lub odkurzacza.

Zobacz dlaczego Protect Guard to najlepszy impregnat na rynku

Przeczytaj inne poradniki

Płytki z cegły na podłodze

Co wyróżnia płytki ceglane Modern Loft?

Historia cegły

Stara cegła w małym mieszkaniu

Jakie zalety ma cegła na ścianie?