ceglana-38

Jakie płytki ceglane wybrać do klasycznego domu?

4 lutego 2021 Przez Marcin Orzołek

Oryginalna cegła na ścianie stała się trendy wraz z nadejściem mody na minimalistyczne wnętrza loftowe oraz surowy styl industrialny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby z równym powodzeniem stosować płytki z cegły rozbiórkowej w tradycyjnych wnętrzach. Jak to zrobić, aby cieszyć się pięknym i funkcjonalnym domem? Sprawdź nasz poradnik.

Jak powinien wyglądać klasyczny dom?

Klasyczny wystrój wnętrza to przede wszystkim stonowane kolory połączone ze sobą w harmonijny i elegancki sposób. W takich wnętrzach fenomenalnie odnajduje się stara cegła z rozbiórki, która dodatkowo wprowadza do domu historyczny klimat i przytulną atmosferę.

Charakterystyczne dla tego stylu barwy to biel, brązy, beże, a także szarości. W przykładowej aranżacji salonu, ściany mogą być pomalowane na biało, natomiast meble z naturalnego drewna.

Styl klasyczny lubi dekoracje

Styl klasyczny to przede wszystkim uniwersalność i ponadczasowość. Zdaniem architektów wnętrz większość osób, bez względu na upodobania estetyczne, w takim wystroju czuje się wprost znakomicie. W klasycznej aranżacji dominuje prostota i funkcjonalny minimalizm.

Cegła z rozbiórki, która sprawdzi się w klasycznym wnętrzu

Czy cegła z rozbiórki pasuje do domu utrzymanego w stylu klasycznym? Oczywiście, że tak! Płytki ceglane w neutralnych odcieniach to wręcz kwintesencja takiej aranżacji.

  • biała cegła z rozbiórki w stylu klasycznym

Klasyczne białe płytki ceglane podkreślają porządek, optycznie powiększają przestrzeń, a także wprowadzają do pomieszczenia spokój. W zależności od oczekiwanego efektu, w klasycznej aranżacji biała cegła rozbiórkowa może być gładka, pozbawiona naturalnych rys lub żłobień, albo wręcz przeciwnie – dla podkreślenia wieku cegły.

Biała cegła rozbiórkowa to dobre rozwiązanie do klasycznej kuchni. Bardzo ładnie “odświeża” wnętrze i nadaje mu lekkości. Ceglane płytki w białym kolorze przydadzą się również jako dekoracja na tle blatu, gdzie jest przygotowywane jedzenie lub jako detal na ścianie w jadalni.

Biała cegła w stylu klasycznym jest bez wątpienia najczęściej montowana w salonie. Taka ceglana ściana najczęściej umieszczana jest za telewizorem, za sofą lub jako obudowa kominka. Aby zachować cechy stylu klasycznego nie należy na starej cegle umieszczać zbyt wielu dodatkowych elementów. Namnożenie dekoracji może przytłoczyć pomieszczenie i zaburzyć delikatną harmonię pomieszczenia.

  • czerwona cegła rozbiórkowa w stylu klasycznym

Do domu urządzonego w stylu klasycznym pasuje także stara cegła w naturalnym odcieniu czerwieni. Płytki z cegły rozbiórkowej do domu w stylu klasycznym to popularne, ale również odważne rozwiązanie. Bardzo łatwo przesadzić z ilością czerwonej cegły w stylu klasycznym dlatego najlepiej trzymać się kilku prostych zasad.

Czerwone płytki z cegły rozbiórkowej najlepiej montować w kuchni pomiędzy blatem roboczym a szafkami. Zdaniem topowych architektów wnętrz jest to najbezpieczniejsze miejsce na tego typu dekorację w aranżacji utrzymanej w tonie klasyki. Wąski pas odsłoniętej cegły z rozbiórki nadaje się także jako dekoracja kominka w salonie.

Płytki ceglane stylizowane na starą czerwoną cegłę rewelacyjnie oddają atmosferę pomieszczeń budynków z XX i XIX wieku. Pięknie odnajdują się w domu w stylu klasycznym, ale warto pamiętać, że ceglane płytki nie powinny być bardzo “zniszczone”. Taka stylistyka z kolei nieco bardziej odpowiada wnętrzom industrialnym.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Większość ścian w klasycznie urządzonym domu powinna być jednolita, bo tylko w ten sposób zostanie zachowamy określony porządek i wystudiowana elegancja. Gdzieniegdzie można oczywiście wprowadzić ciekawy wzór np. w postaci obrazu olejnego lub stylizowanej fotografii, ale warto pamiętać o jednym. Najlepszą dekorację stanowi sama cegła z rozbiórki!

Przeczytaj inne poradniki

Płytki z cegły na podłodze

Gdzie i kiedy stosować czarną cegłę?

Stara cegła – biała czy czerwona?

Stara cegła w małym mieszkaniu

Jakie zalety ma cegła na ścianie?

Najlepsza fuga do starej cegły

Mieszkanie w stylu loftowym