płytki z cegły - hit czy kit

Płytki z cegły rozbiórkowej. Hit czy kit?

10 stycznia 2021 Przez Natalia Werner

Cegła rozbiórkowa jest materiałem wszechstronnym i bez wątpienia niezwykle oryginalnym. Genialnie wpisuje się w minimalistyczny klimat loftów, ale równie świetnie sprawdza się w wystroju rustykalnym i klasycznym. Za wykorzystaniem starej cegły rozbiórkowej stoi mnóstwo zalet, nie tylko tych estetycznych. Projektanci wnętrz znacznie częściej rekomendują aranżacje z naturalnej cegły rozbiórkowej zamiast z syntetycznych płytek gipsowych. Sprawdź dlaczego!

Co to jest cegła rozbiórkowa?

Dostępne w naszym sklepie internetowym płytki z cegły rozbiórkowej pochodzą z rozbiórek starych budynków, pochodzących najczęściej z XIX i XX w. Następnie są docinane na odpowiednią wielkość, dokładnie oczyszczane i pakowane. Oryginalna cegła rozbiórkowa charakteryzuje się przepiękną fakturą, która nadaje pomieszczeniom wyjątkowego charakteru.

Dlaczego warto wykorzystać cegłę rozbiórkową?

Ogromną zaletą oryginalnej cegły rozbiórkowej, w porównaniu do jej syntetycznych odpowiedników, jest wytrzymałość. Płytki ze starej cegły są w stanie utrzymać nawet bardzo ciężkie konstrukcje, dzięki czemu nadają się do montażu nawet w miejscach narażonych na wyjątkowo intensywną eksploatację. Co więcej, naturalna stara cegła akumuluje ciepło. Duża stabilność cieplna zapewnia ogromny komfort użytkowania budynku, gdyż nawet przy dużym spadku temperatury na zewnątrz, wnętrze domu jeszcze przez długi czas utrzymuje pierwotną temperaturę. Tym samym stara cegła świetnie sprawdzi się jako wykończenie elewacji budynku.

Oryginalne płytki ceglane z naszego sklepu internetowego zapewniają również estetyczny wygląd każdego wnętrza, a jednocześnie dają nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych. Można zostawić ich oryginalną barwę, albo nadać im zupełnie nowy kolor stosując odpowiednie farby.

Płytki z cegły rozbiórkowej nie trzeba po kilku latach odnawiać, tak jak np. płytek syntetycznych. Ponadto dzięki wysokiej odporności na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych, stara cegła to najlepszy wybór do wykończenia elewacji.

stara cegła

Cegła rozbiórkowa vs. płytki gipsowe

Istnieje niezliczona ilość sposobów wykorzystania cegły rozbiórkowej. Taką uniwersalnością nie charakteryzują się żadne płytki gipsowe. Co więcej odpowiednio zaimpregnowane płytki z cegły rozbiórkowej są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu i nie absorbują wody. Dlatego też projektanci chętnie stosują je w łazienkach, gdzie ściany są narażone na duże amplitudy temperatur i dużą wilgoć.

Nie można tego powiedzieć o standardowych płytach gipsowych, które silnie absorbują wilgoć z powietrza, a przez to znacznie szybciej ulegają zniszczeniu. Tym samym nie nadają się do zastosowania w łazience albo w kuchni.

W przypadku płytek syntetycznych istnieje także potrzeba dopasowywania poszczególnych elementów do siebie za pomocą piłowania. Z uwagi na kruchość gipsu, takie poprawki kończą się najczęściej pękaniem materiału. Płytki gipsowe trudno umyć, dlatego ściany lub zdobienia wykonane z tego materiału powinny być często konserwowane, co jest nie tylko pracochłonne, ale również kosztowne.

Zastosowanie cegły rozbiórkowej

Dlaczego warto stosować nasze płytki z cegły rozbiórkowej do aranżacji pomieszczeń? Wykorzystanie starej cegły we wnętrzu nadaje mu znamion szlachetności i czyni niesamowicie przytulnym, nawet w przypadku surowych pomieszczeń utrzymanych w industrialnym klimacie.

Jednym ze stosunkowo popularnych zastosowań cegły jest jej montaż w kuchni. Ceglana zabudowa ściany lub nawet mebli kuchennych w połączeniu z drewnianymi frontami powoduje, że kuchnia wygląda bardzo oryginalnie.

Innym zastosowaniem starej cegły jest oczywiście ściana z efektem muru. Jej powierzchnia może być pokryta płytkami w całości lub tylko częściowo, jako nietuzinkowa ozdoba. Można z niej wymurować np. półki na książki albo fotografie. Równie interesująco wyglądają obramowania okien wykonane z cegły rozbiórkowej, szczególnie w przypadku przestronnych pomieszczeń wyposażonych w duże okna. Ze względu na dużą wytrzymałość, stara cegła wypiera niekiedy naturalny kamień jako zabudowę salonowych kominków.

Przeczytaj inne poradniki

Stara cegła w salonie – poradnik

Cegła na ścianie w kuchni – poradnik

Ile cegieł na m2 ściany – poradnik

Jak powiesić telewizor na ścianie z cegły – poradnik