płytki z cegły płytki ceglane

Dlaczego płytki ceglane ze starej cegły są lepsze?

20 kwietnia 2020 Przez @desineo

Częstą kwestią, którą poruszamy z klientami, jest sprawa wyboru płytek tj. czy lepsze są płytki ceglane ze starej cegły czy może te nowe i czyste lub może te imitujące stare cegły.

Odpowiedź w zasadzie jest jednoznaczna – nie ma lepszych płytek ceglanych niż te uzyskane ze starej cegły. Dlaczego? To już z przyjemnością wyjaśnimy w poniższym tekście.

Płytki ceglane a jakość.

Pierwszą i nadrzędną kwestią jest jakość wykonania. Żadna, absolutnie żadna cegła współczesna nie może nawet równać się jakością wykonania z cegłą powstałą na przełomie XIX i XX wieku. Cegły z tamtych czasów wytwarzano ze starannie wyselekcjonowanej i sezonowej gliny, były to produkty, które z założenia miały być solidne, mocne i wytrzymałe. Uformowane cegły dokładnie wypalano w przeznaczonym do tego piecu, a po wypaleniu sprawdzano ich ostateczną jakość. Najlepszym przykładem solidności takiej cegły jest fakt, że rozbiórka budynków z nich postawionych nie jest wcale rzeczą najprostszą. Niejednokrotnie firmy rozbiórkowe ściągają do tego celu dodatkowy sprzęt, w zależności oczywiście od powierzchni budynku.

Płytki ceglane z duszą

Druga kwestia to oczywiście historia i dusza zaklęta w starych cegłach. Płytka stworzona z nowoczesnej cegły nigdy nie nada pomieszczeniu takiego klimatu jak płytka wykonana ze starej cegły rozbiórkowej. Każda taka cegła opowiada swoją osobną historię, jest dosłownie niepowtarzalna. Taka cegła „pamięta” różne wydarzenia, bywa nawet, że i te historyczne, o których uczymy się w szkołach. To jest efekt, który staje się wartością dodaną, dzięki niemu nasza ściana z cegieł zyskuje niewidzialną, ale wyczuwalną aurę tajemniczości. To jest coś, czego nie da się ustylizować. Płytka ceglana imitowana na tę ze starej cegły może dać podobny efekt wizualny, ale nigdy nie sprawi, że poczujemy ten niepowtarzalny klimat starej zabudowy.

Płytki ceglane wewnątrz i na zewnątrz

Płytki z cegły wypalane współcześnie nie dają gwarancji bezproblemowego zastosowania zarówno wewnątrz budynku, jak i na jego fasadzie. Ich wytrzymałość na różne warunki środowiskowe i atmosferyczne jest znacznie mniejsza niż płytek wykonanych ze starych cegieł. Stara cegła to najlepszy materiał budowlany od dziesięcioleci. Cegła dzięki swojej jakości jest przystosowana do niemal każdych warunków, w jakich przyjdzie jej przebywać. Płytki ceglane wykonane z historycznych cegieł mogą być bez obaw układane w środku budynku, jak również na jego zewnętrznych elementach. Zachowując poprawność montażu, w zależności od miejsca ułożenia, mamy gwarancję, że będziemy cieszyć się swoją ceglaną ścianą przez kolejne dziesięciolecia.

Mamy nadzieję, że tym artykułem udało nam się rozwiać Państwa wątpliwości co do wyboru płytki ceglanej. Jeśli jednak czują Państwo niedosyt informacji w tym zakresie, to zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w dokonaniu właściwego wyboru.