Trendy wnętrzarskie zmieniają się praktycznie co sezon. Tym bardziej trudno czasem nadążyć za coraz to nowszymi pomysłami architektów oraz możliwościami, jakie gwarantują nam producenci wyposażenia i materiałów remontowo-budowlanych. Jaki zatem warto obrać kierunek w aranżacji własnego domu czy mieszkania, aby stworzyć niebanalny, a jednocześnie ponadczasowy wystrój, który nigdy nie wychodzi z mody? Odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w zaledwie dwóch słowach – stara cegła. Sprawdźmy dlaczego warto sięgnąć po materiał, który pochodzi z rozbiórki innych budynków.
Tradycyjna stara cegła z rozbiórki zachwyca wyjątkowym połączeniem surowości i ciepła. Jest mocno nostalgiczna, a jednocześnie bardzo industrialna. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem przybywa wielbicieli tej unikalnej dekoracji ściennej. Stara cegła może zostać wydobyta jedynie spod tynku w tradycyjnym budownictwie. Czy to oznacza, że właściciele domków lub mieszkań wykonanych we współczesnych technologiach nie mogą zaprosić płytek ceglanych do swojego wnętrza? Nic bardziej mylnego.
Czym jest stara cegła rozbiórkowa?
Wyobraź sobie teraz piękną XIX-wieczną kamienicę z frontem pokrytym zielonym bluszczem lub uroczy dworek szlachecki na tle sielskiego krajobrazu polskiej wsi. Choć każdy z budynków lata świetności ma już za sobą, jest pewna rzecz, która je łączy. Obie budowle zostały rozebrane, a stare cegły na ścianę pozyskane w tym procesie to doskonały w swej prostocie materiał wykończeniowy, który charakteryzuje się przepiękną fakturą i zabytkowym pazurem.
Co sprawia, że stara cegła jest lepsza niż cegły produkowane dzisiaj? Otóż, dawna technologia wypału, a także dobór odpowiedniej gliny sprawił, że cegła mająca ponad 100 lat w dalszym ciągu zaskakuje swoją trwałością i pięknym wyglądem.
Każdy, kto ceni naturalne aranżacje z pewnością będzie zachwycony takim niebanalnym połączeniem. Stara cegła z rozbiórki i naturalne drewno choć mocno kontrastują, w ostatecznej rozgrywce fenomenalnie się ze sobą komponują. Drewno kojarzy się z ciepłem i przytulną atmosferą, natomiast cegły to synonim surowości i chłodu. Dzięki takiemu połączeniu można z powodzeniem wyczarować naprawdę magiczne wnętrze, o ponadczasowym charakterze. Pomieszczenie, w którym stara cegła na ścianie została umieszczona w towarzystwie drewna z pewnością będzie zachwycać przez wiele lat, bez względu na bieżące trendy w aranżacji wnętrz.
Drewniane meble i płytki z cegły w odcieniach czerwieni można spotykać między innymi w klasycznych projektach o charakterze loftowym, rustykalnym i retro. Jednocześnie przybywa coraz więcej futurystycznych wnętrz, w których również można zaobserwować to niezwykle trafne połączenie tych dwóch materiałów.
Gdzie sprawdza się stara cegła?
Ze względu na swoją uniwersalność, płytki ze starej cegły nie mają sobie równych jeśli chodzi o mnogość zastosowań. Sprawdzą się zatem nie tylko w salonie czy w sypialni, ale z powodzeniem można je montować w łazience. Stare cegły z rozbiórki to po prostu idealny materiał wykończeniowy. Wykorzystanie cegły sprawia, że wnętrze staje bardziej przytulne i nieszablonowe. Naszym klientom polecamy szczególnie stare cegły elewacyjne do wykorzystania w kuchni. Taka ceglana zabudowa w połączeniu z drewnianymi frontami to bardzo ciekawe połączenie, które sprawi, że kuchnia będzie wyglądać naprawdę wyjątkowo.
Stara cegła na ścianie cechuje się dużą wytrzymałością, dlatego nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, aby wyłożyć nią pomieszczenia takie jak hol, korytarz, a nawet taras znajdujący się na zewnątrz budynku.
Trudno niekiedy uwierzyć jak wiele zastosowań ma stara cegła. Płytki z tego materiału to jeden z najbardziej hitowych trendów w wykończeniu nowopowstających budynków. Jeśli planujesz budowę domu w stylu stodoły, stare cegły sprawdzą się w tym przypadku idealnie. Rozbiórkowa stara cegła charakteryzuje się wysoką akumulacją ciepła, a tym samym zapewnia komfort użytkowania budynku nawet po wyłączeniu ogrzewania lub przy dużym spadku temperatury na zewnątrz.
Cegła i marmur to bez wątpienia połączenie bardzo niekonwencjonalne. Czy to oznacza, że nie warto ryzykować? Absolutnie nie! Płytki ze starej cegły razem z białym marmurem tworzą znakomite połączenie wyróżniające się niesłychaną elegancją. Taka kompozycja jest także bardzo intrygująca i genialnie wprost scala ze sobą historię z odrobiną luksusu.
Stara cegła z marmurem świetnie odnajduje się w otoczeniu metalowych oraz szklanych akcesoriów i wszelkiego rodzaju dodatków. Wykorzystując te materiały oraz odrobinę kreatywności i wyobraźni przestrzennej, można z łatwością stworzyć naprawdę nietuzinkowe aranżacje w wielu różnych stylach wnętrzarskich.
Jak zaaranżować starą cegłę?
Istnieje nieskończenie wiele pomysłów na wprowadzenie cegły do pomieszczenia. Jedynym ograniczeniem jest kreatywność i wyobraźnia.
Ścianę z cegły można pokryć cegłą w całości albo tylko częściowo jako oryginalną dekorację. Można także wymurować ze starej cegły ozdobne półki na książki albo akcesoria. Niemniej interesujące wyglądają się także obramowania okien z cegły rozbiórkowej. To szczególnie dobre rozwiązanie w przestrzeniach loftowych o dużej powierzchni. Stara cegła to także genialna alternatywa dla naturalnego kamienia przy wykończaniu kominka.
Warto mieć na uwadze fakt, że stara cegła rozbiórkowa to nie tylko klasyczna czerwień. Równie ciekawie prezentują się płytki ze starej cegły w innych kolorach.
Stara cegła w białym odcieniu doskonale wygląda w łazience, a dodatkowo optycznie powiększa pomieszczenie i zapewnia w nim komfort termiczny. Czarne płytki to z kolei awangardowe rozwiązanie do sypialni lub salonu w wersji wielkomiejskiego loftu. Jedno jest pewne, bez względu na kolor płytek, każde pomieszczenie wykończone przy pomocy starej cegły rozbiórkowej zyska oryginalny wygląd i przytulną atmosferę.
Czy cegła połączona z betonem to dobry pomysł na wystrój wnętrza? Choć takie zestawienie może się wydawać przesadnie ciężkie, pozory bardzo mylą. Zdecydowanie nie wolno przekreślać tej fenomenalnej inspiracji wnętrzarskiej. Żadna inna aranżacja nie zrobi na domownikach czy gościach takiego wrażenia jak połączenie płytek ceglanych z betonem architektonicznym.
Choć zestawienie cegły i betonu polecane jest przede wszystkim do dużych pomieszczeń, nie oznacza to wcale, że właściciele mieszkań o niewielkim metrażu muszą zapomnieć o tym jakże udanym duecie. Zarówno stare cegły, jak i beton architektoniczny można ze sobą łączyć również w małych pomieszczeniach. Warunek jest jeden – należy zachować umiar. Aby aranżacji była udana, warto przygotować kilka odmiennych opcji projektowych. W każdej wersji należy mieć na uwadze, że materiały dekoracyjne nie mogą przytłoczyć wnętrza.
Stara cegła – producent na miarę Twoich oczekiwań
Czy wiesz, że nie każda stara cegła na sprzedaż jest oryginalna? Właśnie dlatego decydując się na wprowadzenie tego materiału do swojego wnętrza, warto wybrać godnego zaufania producenta. W Ceglanej Fantazji od lat dbamy o to, aby każdy klient otrzymał produkt najwyższej jakości dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Jako przedsiębiorstwo o charakterze artystyczno-rzemieślniczym specjalizujemy się w produkcji i montażu płytek pozyskiwanych ze starych cegieł rozbiórkowych z XIX- i XX-wiecznych budynków o niesamowitej historii.
Stare cegły, które odzyskujemy z rozbiórek, to materiał świetnej jakości, który stanowi alternatywę dla cegieł produkowanych dzisiaj w nowoczesnych zakładach.
Jeśli szukasz cegły z rozbiórki, która zaskakuje trwałością i ponadczasowym wyglądem, zadzwoń lub napisz do nas. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze odpowiedniego produktu.
Szukasz starej cegły? To świetnie! W naszym sklepie Ceglana Fantazja otrzymasz tradycyjny i oryginalny materiał dekoracyjny, jakim jest cegła w swojej wyjątkowej, niezmienionej odsłonie. Wykorzystywane przez nas cegły są najpierw starannie oczyszczane z resztek tynku i zaprawy, a następnie przygotowywane do ponownego użycia w postaci wysokiej jakości starej cegły na ścianę lub na podłogę.
Zobacz też inne poradniki o starej cegle