Pomysł na sypialnie

Styl prowansalski czy pasuje do ceglanej ściany?

6 września 2022 Przez Marcin Orzołek

Ceglane ściany od kilku sezonów nie wychodzą z mody. Choć kojarzymy je zazwyczaj ze stylistyką industrialnych loftów albo rustykalnych domów, równie dobrze odnajdują się w pomieszczeniach utrzymanych w innych klimatach. Styl prowansalski to z kolei mieszanka roślinnych motywów, lawendowych odcieni i wszechobecnej bieli. Sprawdźmy, co powstanie z połączenia tych dwóch różnych światów?

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz

Wyobraź sobie kamienne domy porośnięte zielenią i intensywnie fioletowe pola lawendy sięgające aż po horyzont. Czujesz jej zapach? To właśnie Prowansja – niesłychanie malownicza, a przy tym sielska kraina położona w południowo-wschodniej części Francji. To właśnie tam narodził się ten popularny styl aranżacji wnętrz.

Prowansalskie meble to zazwyczaj stylizowane komody, niewielkie stoliki i wygodne fotele na “zabytkowych” nóżkach, często zdobione roślinnymi motywami. Kwiatowe wzory można też odnaleźć na zasłonach, kocach czy wszelkiego rodzaju narzutach. W stylu prowansalskim króluje biel, zazwyczaj przełamana kremowymi lub beżowymi akcentami. Jest to bowiem barwa na wskroś uniwersalna i ponadczasowa. Nigdy nie wychodzi z mody, jest elegancka i świeża. Zastosowana w pomieszczeniu urządzonym w stylu prowansalskim zawsze prezentuje się gustownie i ze smakiem. Jako dodatek ocieplający wnętrze chętnie wykorzystuje się natomiast naturalne drewno, kamień oraz cegłę.

Sprawdź, jak powiesić obraz na ścianie z cegły.

Przestrzeń urządzona w stylu prowansalskim jest najczęściej utrzymana w spokojnym klimacie, który stwarza wrażenie obcowania z naturą – bez przebodźcowania zbyt intensywnymi barwami czy nadmiarem dekoracji.

stolik z lampką na tle ceglanej ściany

Cegła w prowansalskim klimacie

Płytki ceglane z pozostałością tynku na licu idealnie nawiązują do starych murów i nieodmiennie kojarzą się z sielską atmosferą prowansalskich wiosek.

Jasna cegła, najlepiej w beżowym lub jasno pomarańczowym kolorze, sprawdza się w takich aranżacjach doskonale. To idealny wybór, szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń. Jasna cegła rozbiórkowa doskonale bowiem współgra z resztą prowansalskiego wystroju, a jednocześnie nadaje całości przyjemnej lekkości. To jednak nie jedyna możliwość. W domowej Prowansji sprawdzi się także czerwona cegła na ścianie, które wspaniale przełamuje jasne meble i doskonale ożywia całe wnętrze.

Sprawdź, jak pomalować cegłę na ścianie.

Warto również pamiętać, że styl prowansalski mocno ceni ekologiczne rozwiązania. Naturalny materiał typu ręcznie formowana stara cegła idealnie wpisuje się w klimatyczną przestrzeń, a jednocześnie jest produktem przyjaznym dla środowiska.

Ceglane ściany mają niepowtarzalny urok, a w połączeniu z elementami charakterystycznymi dla prowansalskiego stylu gwarantują wyjątkowo ciekawy efekt wizualny. Zachęcamy tym samym do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Oferujemy płytki ceglane pozyskiwane z oryginalnych budynków pochodzących z przełomu XIX i XX w. w atrakcyjnych cenach. Zadzwoń lub napisz do nas, jeśli nie wiesz co wybrać. Wspólnie stworzymy wnętrza, o jakim marzysz.