W jakich pomieszczeniach cegła nas nie zawiedzie ?
Nowoczesne aranżacje starzeją się w ekspresowym tempie. To, co jest modne dziś, za rok lub dwa odejdzie do lamusa. Kosztowne projekty wnętrzarskie często okazują się przestarzałe, zanim remont dobiegnie końca. Jeśli nie interesuje Cię pogoń za najnowszymi trendami, postaw na materiał wykończeniowy, który nigdy nie wychodzi z mody. Oryginalna cegła jest uniwersalna i ponadczasowa. Sprawdza się w każdym stylu i pasuje do wszystkich pomieszczeń, a przy tym gwarantuje rewelacyjny efekt końcowy! Sprawdź!
Gdzie pasuje cegła?
Nie ma takiego stylu w aranżacji pomieszczeń, do którego nie da się jakoś wpasować cegły rozbiórkowej. Oryginalne cegły to elastyczny i uniwersalny materiał wykończeniowy. W zależności od pozostałych dekoracji, cegły będą się dobrze prezentować w przestronnym salonie industrialnym, jak i w małej rustykalnej łazience.
- salon
Cegła w salonie, szczególnie ta w odcieniu czerwieni, nadaje pomieszczeniu klimatu przytulności. Cegły warto zamontować na jednej ze ścian, aby następnie podkreślić je odpowiednimi elementami dekoracyjnymi.
Stosowanie płytek z cegły w salonie nadaje mu znamion prestiżu i wykwintnej elegancji. Ściana z cegły to doskonałe tło dla sprzętu RTV, a także eleganckiego kompletu wypoczynkowego w intensywnych kolorach. Cegła w salonie w połączeniu z drewnianymi i metalowymi elementami wprowadza do wnętrza minimalistyczny lecz przytulny klimat nowojorskiego loftu.
- kuchnia
Oryginalna cegła z rozbiórki wspaniale sprawdza się w kuchni utrzymanej w stylu skandynawskim, rustykalnym lub prowansalskim. Nic tak nie dodaje uroku kuchennej krzątaninie, jak cegła w ciepłych odcieniach jesieni.
Cegła w kuchni to genialny pomysł na dekorację całej ściany lub tylko jej niewielkiego fragmentu. Decydując się na wykończenie kuchennej ściany cegłą, należy jednak wziąć pod uwagę miejsce mocowania płytek, a tym samym warunki ich użytkowania.
- łazienka
Choć mocowanie budzi pewne wątpliwości, oryginalna faktura cegieł doskonale odnajduje się nawet w tak trudnych pomieszczeniach. Aby łazienka zachwycała ceglaną dekoracją przez długie lata, wystarczy zapewnić cegle specjalistyczną impregnację. Wówczas można się cieszyć piękną stylizacją bez obaw, że wilgoć i wysokie temperatury zniszczą strukturę cegły. Cegła w łazience zapewnia doskonała izolację cieplną oraz akustyczną, a przy tym gwarantuje miły dla oka efekt załamujący światło.
- przedpokój
Stara cegła na ścianie to sprawdzony sposób na aranżację klatki schodowej. Ten materiał wykończeniowy doskonale sprawdzi w tym miejscu jako kompozycja z prostymi drewnianymi meblami, a także z żeliwnymi wieszakami stylizowanymi na lata 60. lub 70. ubiegłego wieku.
- elewacje budynku
Cegła to także odpowiedni materiał do wykonania elewacji na budynku mieszkalnym lub architektury ogrodowej. Odpowiednio przygotowane cegły elewacyjne świetnie sprawdzą się w takim wydaniu. Cegła jest bowiem bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niszczących czynników pogodowych.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że montaż cegły z rozbiórki na ścianie to nie jedyna możliwość. Z zachowaniem środków ostrożności, można z powodzeniem wykonać oryginalną i jednocześnie bardzo trwałą podłogę z cegły rozbiórkowej. Warto przy tym pamiętać, że takie wykończenie wymaga solidnej impregnacji oraz starannego montażu.
Podsumowanie
Oryginalna cegła to materiał wszechstronny, trwały i po prostu piękny. Cegły korzystnie wpływają także na mikroklimat pomieszczenia, w którym się znajdują, a przez to pozytywnie oddziaływają na nasze samopoczucie. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia w kwestii aranżacji wnętrza. A w tym przypadku na pewno warto popuścić wodze fantazji!
Przeczytaj inne poradniki
Jakie płytki ceglane wybrać do klasycznego domu?
Gdzie i kiedy stosować czarną cegłę?
Jakie dodatki pasują do ceglanej ściany
Jak łączyć starą cegłę ze starym drewnem?
Jak wybrać płytki ceglane na ścianę
Materiały do montażu cegły na ścianie
Dodatki do cegły na ścianie. Co pasuje a czego unikać?
Stara cegła – biała czy czerwona?
Stara cegła na ścianie – jak dobrać kolory ścian