Płytki Ceglane Lico Modern Loft Kalety Jodełka

Cegła im starsza, tym lepsza – dlaczego?

17 lipca 2022 Przez Marcin Orzołek

Będąc na etapie wyboru materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych, wiele osób rozważa wprowadzenie do wnętrza płytek z cegły. Pojawia się wówczas wątpliwość, co wybrać – stara cegła rozbiórkowa czy może płytki imitujące stare cegły? Zdaniem ekspertów jest tylko jedna odpowiedź na to pytanie. Płytki uzyskane ze starej cegły to materiał, który nie ma na rynku konkurencji. Jeśli ciągle się wahasz, koniecznie czytaj dalej.

Jakość bez kompromisów

W przypadku płytek ceglanych nadrzędną kwestią jest ich jakość wykonania. Żadna współczesna cegła współczesna nie może nawet równać się jakością wykonania z cegłą wytworzoną na przełomie XIX i XX wieku. Dlaczego tak jest?

Otóż, cegły z przełomu zeszłego wieku wytwarzano ze starannie wyselekcjonowanej i sezonowej gliny. Produkt finalny był zatem niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Formowane cegły wypalano w specjalistycznym piecu i dopiero wówczas sprawdzano ich ostateczną jakość.

Nie ma lepszego dowodu na wytrzymałość cegły niż fakt, że rozbiórka 100-letniego budynku jest bardzo trudnym przedsięwzięciem. Przedsiębiorstwa zajmujące się tym profesjonalnie często muszą sięgać po mocno wyspecjalizowane urządzenia, które poradzą sobie z ceglaną fasadą.

Sprawdź, czy płytki cegłopodobne to na pewno dobry pomysł.

Płytki z charakterem

Ponadprzeciętna wytrzymałość to tylko jedna z wielu zalet cegły. Dla wielu osób ogromne znaczenie ma bowiem fakt, że za takim materiałem wykończeniowym stoi zazwyczaj ciekawa historia. Niektórzy wręcz twierdzą, że w starej cegle zaklęty jest duch czasu, który nadaje płytkom zabytkowego sznytu. Stara cegła “opowiada” bowiem wyjątkową historię, której nie nosi w sobie żadna nowoczesne płytka. Cegła rozbiórkowa „pamięta” różne wydarzenia – nawet te historyczne, o których uczymy się na lekcjach w szkole albo czytamy w książkach.

W ten sposób ściana z cegły zyskuje niewidzialną lecz mocno wyczuwalną aurę tajemniczości. Tego nie da się wystylizować w sztuczny sposób. Choć płytka imitująca cegłę może mieć zbliżony efekt wizualny, na pewno nie sprawi, że poczujemy ten niepowtarzalny klimat XIX-wiecznej zabudowy.

Cegła to dobry pomysł wewnątrz i na zewnątrz

Płytki ceglane wypalane współcześnie mogą być stosowane wewnątrz budynku, jak i na elewacji, jednak ich wytrzymałość na różne warunki środowiskowe jest o wiele mniejsza niż płytek zrobionych ze starych cegieł.

Cegła jest bowiem materiałem wykorzystywanym od stuleci, a o jej jakości krążą wręcz legendy. Tym samym ściana ze starej cegły wytrzyma niemal każde warunki pogodowe, na jakie będzie narażona.

Płytki wykonane z historycznych cegieł doskonale sprawdzą się zatem nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz budynków. Zachowując poprawność montażu, w zależności od miejsca ułożenia, zyskujemy ceglaną ścianę, która przetrwa kolejne dekady.

Cegła to ewenement wśród materiałów wykończeniowych. Nasi eksperci polecają ją do salonu, sypialni, korytarza, a także do bardziej “problematycznych” pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka. Doskonale odnajduje się w różnych stylach wnętrzarskich, a jednocześnie jest uniwersalna i ponadczasowa. Jeśli chcesz zaaranżować salon na wielkomiejski loft lub stworzyć rustykalną atmosferę w kuchni – płytki z cegły sprawdzą się idealnie.

W przypadku pytań lub jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz dostępny na stronie. Wspólnie stworzymy przestrzeń, która zmieni oblicze Twojego domu lub mieszkania.

Przeczytaj inne poradniki