Cegła to materiał o wielowiekowej tradycji, a jej początki sięgają czasów zamierzchłej starożytności. Od zarania dziejów towarzyszy różnym kulturom. Nawet dzisiaj cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Świadczy to tylko o jej wyjątkowości. Jaką drogę pokonała cegła? Jak stała się najbardziej znanym materiałem budowlanym? Sprawdźmy to!
Zalety cegły najszybciej docenili Egipcjanie, Babilończycy oraz mieszkańcy Mezopotamii. Istnieją jednak dowody, że była również znana hinduskim i chińskim budowniczym. Glina stanowiąca budulec cegły była początkowo suszona na słońcu. Proces obróbki termicznej znacząco poprawił trwałość materiału. Opracowanie nowej technologii przyczyniło się do rozwoju Mezopotamii. Ogromny wkład w rozwój ceramiki wniosły także znane wszystkim cywilizacje basenu morza śródziemnego, czyli starożytna Grecja i Rzym. Nieco później również Cesarstwo Wschodnie. Z cegły powstały monumentalne budowle, takie jak piramidy czy świątynie.
W zależności od regionu świata, historia cegły wyglądała nieco inaczej. W Chinach powstały pierwsze dachówki ceramiczne. Kultura islamska z kolei osiągnęła mistrzostwo w dziedzinie ornamentyki. Pięćset lat po opracowaniu techniki wypalania, wzniesiono między innymi słynną na całym świecie Wieżę Babilońską. Dominacja kultury grecko-rzymskiej miała znaczący wpływ na rozpowszechnienie sztuki ceramicznej w Europie. To właśnie Rzymianie spopularyzowali sztukę produkcji cegły. Niemal wszędzie tam, gdzie prowadzili kampanie wojenne towarzyszyła im cegła oraz technika jej produkcji. Zawdzięczamy im opracowanie konstrukcji łukowych i kopuł. Pozwoliło to stworzyć nowe typy okien, wrót, a później również sklepień. Powstało wiele imponujących konstrukcji, z których niektóre przetrwały do dziś.
Oryginalna stara cegła to także podstawowy materiał budowlany średniowiecznej Europy. Mury obronne, fortece, zamki czy świątynie, które wówczas powstawały, były wznoszone właśnie z cegły. Część z nich możemy dalej podziwiać. W XII wieku centrami budownictwa ceglanego stały się Lombardia, Niemcy oraz Francja. Przykładem kunsztu ceglanej architektury mogą być na przykład mury obronne zamku w Malborku. Cegła pełniła również ważną rolę w architekturze gotyckiej.
Maszynową produkcję cegieł rozpoczęli Anglicy. Największego przełomu w tej dziedzinie dokonali jednak Niemcy. W 1854 roku berliński fabrykant Schlickeysen po raz pierwszy zastosował prasę ceglarską. Pozwoliło to na masową produkcję cegieł o jednolitej wielkości. Zaledwie cztery lata później Friedrich Hoffmann opatentował piec kręgowy do wypału ceramiki. Od tego czasu rozpoczęła się przemysłowa produkcja cegły na niespotykaną dotąd skalę. Cegła stała się materiałem ogólnodostępnym i zaczęła odgrywać kluczową rolę w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym. Z cegły zaczęto budować fabryki, dworce kolejowe i kamienice.
Obecnie cegła przeżywa swój renesans. Dalej zachwyca swoją unikalnością i estetyką. Jest stosowana w nowoczesnych technologiach budowlanych. Szczególną popularność zdobywa cegła rozbiórkowa. Jest ona pozyskiwana z rozbiórki budynków z XIX i XX wieku. Tego typu cegłę stosuje się obecnie w aranżacji wnętrz, a także na elewacje budynków. Ściany wyłożone płytkami z cegły mają w sobie niezwykły urok. Cegła rozbiórkowa nadaje się jednak nie tylko na ścianę, ale również na podłogę. Oryginalne lica ceglane wykazują się małą nasiąkliwością i dużą twardością. Są jednocześnie surowe i rustykalne, a także nowoczesne i industrialne. Swoją wysoką jakością przewyższają współczesne odpowiedniki. Lica z cegły produkowane są ze specjalnie sezonowanej gliny. Charakteryzują się wysokimi właściwościami izolacyjnymi oraz nieprawdopodobną wytrzymałością. Należy włożyć sporo pracy, aby stara cegła ozdobiła ścianę. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że cegły to materiał warty wysiłku. Jest wyjątkowo interesujący i niesamowicie efektowny.
Coraz więcej z nas chciałoby mieć w swoim domu ścianę lub podłogę pokrytą cegłą . Najlepiej tą oryginalną, o długiej tradycji. Cegła na ścianie to aktualnie jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Znajdziesz ją w lofcie industrialnym, w wiejskiej chacie i w nowoczesnym apartamencie. Doskonale komponuje się ona z drewnem, szkłem i metalem. Tworzy harmonijną przestrzeń o wyjątkowym klimacie. Marzy Ci się wnętrze lub elewacja z wykorzystaniem prawdziwej, naturalnej cegły? Zapraszamy do nas! W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór płytek z cegły rozbiórkowej. Nasze produkty są gotowe do położenia na ścianę lub podłogę. Są tak proste w montażu jak tradycyjne kafelki. Odwiedź naszą stronę i sprawdź zrealizowane projekty. Zainspiruj się i stwórz swoją wymarzoną ceglaną ścianę z naszymi płytkami ceglanymi.