Historia cegły
Cegła to materiał o wielowiekowej tradycji, a jej początki sięgają czasów zamierzchłej starożytności. Od zarania dziejów towarzyszy różnym kulturom, a o jej wyjątkowości świadczy fakt, że nawet dzisiaj cegła cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jaką drogę pokonała cegła, aby stać się najbardziej znanym materiałem budowlanym i wykończeniowym? Sprawdźmy to!
Cegła stara jak świat czyli początki tradycji ceramiki
Najszybciej zalety cegły docenili Egipcjanie, Babilończycy i mieszkańcy Mezopotamii, choć istnieją dowody, że materiał ten był również znany hinduskim i chińskim budowniczym. Początkowo glina stanowiąca budulec cegły była suszona na słońcu, ale proces obróbki termicznej znacząco poprawił trwałość materiału i tym samym znacząco przyczynił się do rozwoju Mezopotamii, gdzie opracowaną nową technologię. Ogromny wkład w rozwój ceramiki wniosły także znane wszystkim cywilizacje basenu morza śródziemnego czyli starożytna Grecja i Rzym, a nieco później również Cesarstwo Wschodnie.
Rozwój cegły na przestrzeni dziejów
W zależności od regionu świata, historia cegły wyglądała nieco inaczej. W Chinach powstały pierwsze dachówki, a kultura islamska osiągnęła mistrzostwo w dziedzinie ornamentyki. W pięćset lat po opracowaniu techniki wypalania wzniesiono między innymi słynną na całym świecie Wieżę Babilońską.
W Europie rozpowszechnienie sztuki ceramicznej związane było z dominacją kultury grecko-rzymskiej. Sztuka produkcji cegły została rozpowszechniana przez Rzymian we wszystkich podbitych przez nich krainach. Cegła i technika jej produkcji towarzyszyła im niemal wszędzie tam, gdzie prowadzili kampanie wojenne. To właśnie tej starożytnej cywilizacji zawdzięczamy opracowanie konstrukcji łukowych, które pozwoliły stworzyć nowe typy okien, wrót, a później również sklepień.
Oryginalna stara cegła to także podstawowy materiał budowlany średniowiecznej Europy. Mury obronne, fortece, zamki czy świątynie – wszystkie te budynki, które niejednokrotnie możemy podziwiać do dziś, zostały wzniesione z cegły. W XII wieku centrami budownictwa ceglanego stały się Lombardia, Niemcy oraz Francja.
Przemysłowa produkcja cegły
Choć maszynową produkcję cegieł rozpoczęli Anglicy, największego przełomu w tej dziedzinie dokonali Niemcy. W 1854 r. berliński fabrykant Schlickeysen po raz pierwszy zastosował prasę ceglarską, a zaledwie cztery lata później Friedrich Hoffmann opatentował piec kręgowy do wypału ceramiki. Od tego czasu rozpoczęła się przemysłowa produkcja cegły na niespotykaną dotąd skalę.
Cegła w dzisiejszych czasach
Obecnie cegła, pozyskiwana z budynków datowanych na XIX i XX wiek, przeżywa swój renesans. Ściany wyłożone płytkami z cegły mają w sobie niezwykły urok. Cegła rozbiórkowa nadaje się jednak nie tylko na ścianę, ale również na podłogę! Oryginalne lica ceglane wykazują się małą nasiąkliwością i dużą twardością. Są jednocześnie surowe i rustykalne, a także nowoczesne i industrialne. Swoją wysoką jakością przewyższają wszystkie współczesne odpowiedniki. Lica z cegły produkowane są ze specjalnie sezonowanej gliny, dzięki czemu charakteryzują się wysokimi właściwościami izolacyjnymi i nieprawdopodobną wytrzymałością. Choć trzeba się natrudzić, aby stara cegła ozdobiła ścianę, nie ulega wątpliwości, że cegły to materiał wyjątkowo interesujący i niesamowicie efektowny.
Dziś każdy chce mieć w swoim domu ścianę lub podłogę pokrytą cegłą rozbiórkową. Najlepiej tą oryginalną, o długiej tradycji. Cegła na ścianie to aktualnie jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnętrz.
W naszym sklepie internetowym Ceglana Fantazja oferujemy płytki z cegły pozyskiwanej z oryginalnej cegły. Nasze produkty są gotowe do położenia na ścianę lub podłogę i tak proste w montażu jak tradycyjne kafelki. Zapraszamy!