Jak wygłuszyć pomieszczenie ?
Izolacja akustyczna to niekiedy jeden z najistotniejszych elementów aranżacji danego pomieszczenia. Wyciszenie ścian w domu czasami bywa wręcz niezbędne, jeśli mieszka się w głośne okolicy albo w budownictwie wielorodzinnym. Czym zatem wyciszyć niechciane dźwięki od sąsiada lub hałas z ulicy? Sprawdź nasze niezawodne sposoby na spokój w domu.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo materiałów, które umożliwiają wyciszenie ściany. Wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć od kilku czynników, w tym m.in. od oczekiwanego stopnia izolacyjności akustycznej, a także od efektu wizualnego.
Bardzo dobre warunki akustyczne zapewnia montaż ścianki z cegły, stanowi ona elegancki oraz bardzo funkcjonalny sposób wykończenia wnętrza. Jest łatwa w czyszczeniu, a utrzymanie jej w czystości nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności poza regularnym przecieraniem wilgotną ściereczką.
Izolacyjność akustyczna ściany, na której znajdują się płytki z cegły rozbiórkowej wynosi ok. 50-53 dB.
Panele akustyczne
Jednym z najbardziej popularnych sposobów wygłuszania ścian jest zastosowanie ściennych paneli akustycznych. Choć jest to rozwiązanie stosunkowo kosztowne, panele w bardzo dużym stopniu wyciszają dźwięki dochodzące od sąsiada. Ich skuteczność opiera się na obecności pianki wypełniającej wnętrze paneli, która charakteryzuje się wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku. Mogą one wytłumić dochodzące dźwięki od sąsiadów w większym lub mniejszym stopniu zależnie od liczby ułożonych paneli na ścianie.
Panele akustyczne to rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale również bardzo estetyczne. Montaż paneli może być przeprowadzony w dowolnym miejscu pomieszczenia. Panele akustyczne dostępne są w różnych rozmiarach oraz rodzajach.
“Wyciszające” elementy wystroju wnętrza
Im więcej przedmiotów wykonanych z materiałów pochłaniających dźwięki, tym ciszej będzie w mieszkaniu. Co można wykorzystać do tego celu? Pluszowe zasłony w oknach, miękki dywan albo gruba wykładzina na podłodze, poduszki na meblach wypoczynkowych. Wyciszenie pomieszczenia takim sposobem jest stosunkowo tanie i daje możliwość natychmiastowego zastosowania. Niestety skuteczność takiego rozwiązania jest raczej niska. Tego typu wyciszenie pomoże w przypadku niewielkiego hałasu, ale nie zapobiegnie słyszalności donośnych dźwięków.
Okna o wysokiej izolacyjności
Okna to niezwykle ważny czynnik regulujący kwestię izolacji akustycznej. Przed wyborem okien do mieszkania warto zatem zwrócić uwagę na wyrażany w dB współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody. Określa on wartość redukcji hałasu dochodzącego z zewnątrz, w tym m.in. dźwięki z miejskiego ruchu ulicznego, zakładów przemysłowych czy nawet placu zabaw. Im wyższa wartość współczynnika, tym mniej hałasu dociera z otoczenia. Przed wyborem okien warto się więc zorientować, jakie obiekty w najbliższej okolicy wydają najwięcej dźwięków.
Wygłuszone drzwi
Jednym ze sposobów ograniczenia hałasu jest wygłuszenie drzwi. Przed przystąpieniem do wyciszania, warto jednak sprawdzić czy zamontowane na futrynie uszczelki właściwie przylegają do skrzydła drzwiowego po zamknięciu. W przypadku drzwi zewnętrznych, równie dokładnie powinien przylegać także próg. Można w ten sposób uniknąć dwóch najczęściej spotykanych przyczyn nieszczelności drzwi. Jeśli powyższe defekty się nie pojawiają, wówczas można zastosować jedno z rozwiązań:
- nakleić na drzwi matę izolującą dźwięki,
- tapicerować drzwi.
Jakie rozwiązanie wybrać?
Dobiegający zza ścian hałas to bolączka, na którą narzeka wielu właścicieli mieszkań w blokach. Jednym ze sposobów na podniesienie komfortu życia jest w takim wypadku wyciszenie problematycznych pomieszczeń. Choć konkretnych rozwiązań jest wiele, nie wszystkie będą spełniać nasze oczekiwania. Warto zatem dobrze przemyśleć sposób wyciszenia mieszkania, gdyż jest to najczęściej inwestycja na długie lata.
Przeczytaj inne poradniki
Płytki z cegły rozbiórkowej. Hit czy kit?