Cegła niemal od zawsze kojarzy się z przytulnym rustykalnym wnętrzem lub wielkomiejskim loftem. Choć obecnie stanowi jeden z najpopularniejszych trendów dekoratorskich, nie zawsze tak było. Aktualnie jest bardzo ceniona nie tylko za unikalny wygląd, ale również za wytrzymałość, doskonałe parametry izolacyjne, różnorodność kolorystyczną i przystępną cenę. Cegła potrafi odmienić nie do poznania wygląd każdego pomieszczenia. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie – czy ściana z cegły jest nadal na czasie? Sprawdźmy!
Cegła to od lat prawdziwy wnętrzarski hit. Żaden inny materiał wykończeniowy nie cieszy się tak wielka popularnością. Jej wyjątkowy charakter i wszechstronność czynią ją idealnym rozwiązaniem zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji. Bez względu na panujące trendy, ściana z cegły zawsze dodaje pomieszczeniom oryginalności i ciepła.
Z chwilą, gdy na salony powrócił styl industrialny i zapanowała tendencja do otaczania się naturalnymi materiałami, ściana z cegły przeżyła prawdziwy renesans. Chropowate cegły wyszły poza ramy dekoracji elewacji i zdobyły salony, sypialnie, korytarze, kuchnie oraz łazienki. Przy tym wszystkim, cegła nie traci na wartości estetycznej, będąc jednocześnie wyrazem dbałości o szczegóły i jakość.
Nie ulega wątpliwości, że w branży wnętrzarskiej trendy zmieniają się błyskawicznie. Razem z nimi modne stają się jedne motywy, a inne odchodzą w zapomnienie. Pomimo natłoku aranżacyjnych nowinek, płytki ceglane od wielu sezonów utrzymują się w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych materiałów dekoracyjnych. Ta niesłychana popularność bierze się nie tylko z unikalnego wyglądu ścian z cegieł, ale także z specyficznych właściwości cegły, w tym doskonałej izolacji cieplnej i akustycznej.
Cegła szturmem zdobyła polskie salony, kiedy na świecie zapanowała moda na na adaptowanie przestrzeni poindustrialnych.
Nowe trendy zapożyczyły część elementów z pofabrycznych obiektów i wkomponowały je w przestrzeń mieszkalną. Beton architektoniczny, stalowe wykończenia i wreszcie stara cegła tworzą dziś uniwersalną bazę dla wnętrz przypominających klimatem wielkomiejskie lofty. Ta wszechstronność cegły pozwala na tworzenie niepowtarzalnych, indywidualnych projektów, gdzie każda ściana staje się dziełem sztuki.
Obecnie ściany z cegły są wykorzystywane także w stylu rustykalnym, eklektycznym oraz retro. W odpowiedniej aranżacji doskonale prezentują się także w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. Pojawiają się zarówno w salonie, jak i w kuchni, przedpokoju czy łazience. Bywają stosowane do budowy lekkich ścianek działowych, zabudowy wnęki czy kominka, jaki lamperie kuchennych, a także ozdobne ściany w niemal każdym pomieszczeniu.
Zobacz, jak prezentuje się cegła na ścianie w łazience.
Nie ulega wątpliwości, że ściana z cegły w pomieszczeniu mocno koncentruje na sobie uwagę. W przestronnych pomieszczeniach można zastosować nie jedną, a kilka ceglanych ścian. W niewielkich mieszkaniach cegła dekoracyjna powinna stanowić tylko fragment wystroju wnętrza. W takim przypadku wystarczy ścianka działowa, lamperia w kuchni albo ścianka w łazience.
W niewielkich pomieszczeniach niemniej istotny jest odpowiedni dobór barwy płytek. Duża przestrzeń daje znacznie większą dowolność, natomiast w małych mieszkaniach zbyt ciemny kolor cegły może nieco przytłaczać i optycznie dodatkowo zmniejszać pomieszczenie. Warto natomiast pamiętać, że jedną z największych zalet cegły jest zdolność do załamywania światła, które pięknie się prezentuje na powierzchni płytek. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu płytki z cegły , ale masz do dyspozycji niewielką przestrzeń, zastosuj białą cegłę, a dla kontrastu połącz ją z ciemną podłogą.
Na koniec pamiętaj o ważnej zasadzie. Projektując wystrój wnętrza z wykorzystaniem cegły, postaraj się ograniczyć pozostałe elementy aranżacyjne. Minimalizm to zaraz obok cegły jeden z wiodących trendów w aranżacji wnętrz.
Cegła, jako materiał dekoracyjny, przechodzi przez wiele epok i stylów, pozostając jednym z najbardziej pożądanych elementów w aranżacji wnętrz. Od czasów renesansu industrialnego po współczesne trendy, ściany z cegieł zdobywają coraz większą popularność w różnorodnych stylach – od loftów po rustykalne i nowoczesne przestrzenie. Ich wytrzymałość, izolacyjność, różnorodność kolorystyczna i przystępna cena czynią je wyborem praktycznym i estetycznym. Cegły na ścianie doskonale komponują się w różnych pomieszczeniach, dodając charakteru i ciepła, a ich zdolność do załamywania światła tworzy wyjątkową atmosferę. Pomimo zmieniających się trendów, cegła zachowuje swoje miejsce na czele materiałów dekoracyjnych, oferując trwałość, styl i niepowtarzalność, co sprawia, że jest to wybór ponadczasowy i wszechstronny do każdego wnętrza.