Ogrzewanie podłogowe od lat cieszy się popularnością w nowoczesnych projektach budowlanych, zapewniając przyjemną temperaturę i komfort w pomieszczeniu bez konieczności instalowania widocznych grzejników. Dla efektywności podłogówki kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego na podłogę. W tym kontekście coraz częściej pojawiają się w aranżacjach lica ceglane. Wbrew pozorom, to naprawdę doskonałe rozwiązanie!
Cegła podłogowa jest materiałem, który sprawdza się doskonale zarówno w aranżacjach postindustrialnych, jak i w pomieszczeniach o charakterze rustykalnym i nowoczesnym. Ponadto dzięki swojej uniwersalności jest idealna do kuchni, łazienek, korytarzy, salonów, a także na tarasy czy patio. To jednak nie wszystko!
Niewątpliwym atutem cegieł jest ich naturalna struktura, niepowtarzalna faktura oraz ciepła aura, którą wprowadzają do każdego pomieszczenia. Równie ważna jest kwestia ocieplenia pomieszczenia, a co za tym idzie, liczne wątpliwości w kwestii stosowania cegieł na ogrzewanie podłogowe.
Analizując zasadność takiego połączenia trzeba zwrócić szczególną uwagę na efektywność termiczną. Cegły na ścianę, dzięki swojej naturalnie gęstej strukturze, skutecznie stabilizują temperaturę w pomieszczeniu. Tworzą bowiem barierę termoizolacyjną, przez co ciepło z podłogi jest zatrzymywane i uwalniane stopniowo. W efekcie, temperatura w całym domu jest stabilna i komfortowa przez dłuższy czas.
Przeczytaj koniecznie: Wprowadzanie ciepła do wnętrza - jakie materiały wybrać?
Podłogowe płytki ceglane to materiał świetnie przewodzący ciepło, co oznacza, że nadaje się na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym - ciepło równomiernie rozchodzi się po powierzchni płytek.
Cegła jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Idealnie nadaje się zatem jako materiał wykończeniowy do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Oryginalna stara cegła wprowadza również do wnętrza charakterystyczny, rustykalny wygląd, mocno obecnie pożądany w różnych stylach architektonicznych. W efekcie, można zamontować podłogówkę nie tracąc przy tym unikalnej atmosfery pomieszczenia.
Cegła nie tylko przywołuje ducha minionych lat i budzi wiele skojarzeń z historią. Pod względem technicznym jest uznawana za materiał trwalszy niż płytki ceramiczne oraz łatwy w utrzymaniu czystości, co w przypadku podłogi jest bardzo ważne. Nie bez powodu stosowana jest także na zewnątrz. Cegły nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem wilgoci lub innych czynników mechanicznych i atmosferycznych. Co zaskakujące, cegła ułożona na podłodze we wnętrzu budynku, długo utrzymuje naturalnie nagromadzone ciepło. Dzięki tej właściwości płytki z cegły w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym pozwalają na uzyskanie wysokiego komfortu termicznego.
Rozważając cegłę na ogrzewanie podłogowe pamiętaj również, że poza aspektami estetycznymi, takie połączenie przekłada się również na niższe zużycie energii elektrycznej w całym domu. Wybierając to rozwiązanie zyskujesz zatem podwójnie - piękne i oryginalne wnętrze oraz realne oszczędności.
Prawidłowa instalacja ogrzewania podłogowego wymaga precyzji, wiedzy i pewnego doświadczenia, szczególnie w połączeniu z cegłą.
Aby płytki z cegły optymalnie przewodziły ciepło, należy zastosować siatkę o odpowiedniej gęstości i rozstawie przewodów, a także właściwie przygotować podłoże. W niektórych przypadkach konieczne bywa położenie dodatkowej warstwy izolacji cieplnej, która uniemożliwia wędrówkę ciepła w dół. Następnie na podłożu rozmieszcza się i przyczepia maty grzewcze. Do układania płytek podłogowych można przystąpić dopiero po wyschnięciu zaprawy klejowej.
Sprawdź jak przebiega: Montaż płytek z cegły na podłodze
Cegła jest doskonałym materiałem do zastosowania w systemach ogrzewania podłogowego, ponieważ oferuje wysoką przewodność cieplną, zdolność do akumulacji ciepła, trwałość i oryginalną estetykę. Optymalnie zaprojektowany i poprawnie zainstalowany system ogrzewania podłogowego w parze z ceglanymi płytkami zapewnia nie tylko przyjemną temperaturę, ale również wprowadza unikalny mikroklimat do każdej przestrzeni.