Aranżacja ogrodu i przestrzeni zewnętrznych to w pewnym sensie sztuka, a wśród materiałów stosowanych do wykończenia cegły stanowią rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Ich naturalny urok, wyjątkowa trwałość i prosty montaż sprawiły, że stały się popularnym wyborem wśród projektantów krajobrazu oraz prywatnych inwestorów. Sprawdź zatem, jak wykorzystać cegłę w aranżacji ogrodu oraz przestrzeni zewnętrznych.
Wybierając materiał wykończeniowy na zewnętrzny taras, schody czy po prostu do ogrodu nie należy kierować się tylko estetyką, ale głównie jego wytrzymałością i funkcjonalnością. Jest on bowiem narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz czy promieniowanie słoneczne. W tym kontekście doskonale sprawdza się właśnie cegła rozbiórkowa.
Płytki ceglane mają także właściwości antypoślizgowe, co jest szczególnie istotne zimą, kiedy temperatury na zewnątrz mocno spadają, a na powierzchniach często pojawia się lód. Wybierając ten materiał do pokrycia posadzki, albo schodów zyskujemy zatem pewność, że przestrzeń, w której się poruszamy na co dzień jest po prostu bezpieczna.
Odpowiednio zaimpregnowane lica ceglane stanowią doskonały wybór do wykończenia obszarów, w których liczy się nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność.
Stworzenie ścieżek i alejek ze starej cegły dodaje ogrodowi charakteru, a jednocześnie ułatwia poruszanie się po nim oraz zapobiega przenoszeniu błota i zabrudzeń z części zielonych do wnętrza budynku. Na etapie projektu warto popuścić wodze fantazji i stworzyć ciekawe wzory, typu jodełka czy oryginalne kompozycje geometryczne. Dzięki takiej ścieżce z cegły ogród nabierze wyjątkowego charakteru.
Cegły doskonale nadają się do wykończenia gotowych już, betonowych schodów, które idealnie się wówczas wpisują w styl prowansalski, rustykalny, jak również industrialny.
Sprawdź także, jak wyglądają schody ze starej cegły w aranżacjach wnętrza.
Cegły można z powodzeniem wykorzystać do wykończenia tarasu, werandy, czy patio. Dzięki naturalnemu urokowi, cegła na ścianę na tarasie pozwala stworzyć idealne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. Aby uzyskać naprawdę oryginalny efekt, można połączyć cegłę z drewnem, naturalnym kamieniem, albo nawet betonem architektonicznym. Takie rozwiązanie jest nie tylko piękne, ale również przyjazne dla środowiska naturalnego.
W otoczeniu ogrodowego basenu lub fontanny, cegły przywodzą na myśl elegancję wiktoriańskiej Anglii, albo dworków szlacheckich z przełomu wieków. Taka dekoracja to doskonały sposób na to, aby dodać nieco klasycznego uroku do nowoczesnych, często zbyt “sterylnych” ogrodów.
Cegły można również wykorzystać do budowy murków ogrodowych oraz obrzeży wokół rabat kwiatowych czy trawników. Wprowadzają wówczas pewną strukturę i systematyzują podział przestrzeni, jednocześnie pełniąc funkcję dekoracyjną.
Zarówno w posadzce na tarasie jak i na schodach, czy w okolicy ogrodowej fontanny należy zastosować specjalną fugę, która charakteryzuje się podwyższoną odpornością na ścieranie oraz niską nasiąkliwością. Zapobiega to wymywaniu oraz niweluje rozsadzanie spoin podczas ciągłego zamarzania i rozmarzania w sezonie zimowym. Płytki ceglane stosowane na zewnątrz należy również odpowiednio zaimpregnować, aby nawet po latach zachowały swój niebanalny wygląd i funkcjonalność.
Możliwości wykorzystania cegły są praktycznie nieograniczone. Jak się bowiem okazuje, ten oryginalny materiał nadaje się nie tylko do tworzenia stylowych wnętrz, ale także do wykończenia otoczenia domu, w tym ogrodu. Z pomocą cegły zbudujesz piękny taras, wyłożysz schodki, a także stylowo wykończysz różne elementy ogrodowej architektury. Jedynym ograniczeniem jest Twoja pomysłowość.