IMG_4261-1

Cegła we wnętrzach – zalety i wady

5 lutego 2023 Przez Marcin Orzołek

Cegła we wnętrzach to trend wnętrzarski, który od wielu sezonów utrzymuje się w ścisłej czołówce. Swoją popularność, płytki ceglane zawdzięczają uniwersalność i funkcjonalności. Sprawdzają się doskonale w każdym pomieszczeniu i pasują praktycznie do każdego stylu. Czy to oznacza, że można je stosować zawsze i bez żadnych ograniczeń? Sprawdźmy wady i zalety cegły we wnętrzach.

Cegła na ścianie – zalety rozwiązania

Oryginalna cegła jest solidna, trwała i wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym naturalna i ekologiczna. Płytki z cegły rozbiórkowej można łatwo poddać metamorfozie, wystarczy bowiem pomalować cegłę na dowolnie wybrany kolor, aby uzyskać zupełnie inny efekt.

Jako materiał wykończeniowy płytki z cegły mają wiele zalet, wśród których warto wymienić przede wszystkim uniwersalność, ponadczasowość i elegancki wygląd. Nic zatem dziwnego, że stara cegła genialnie sprawdza się w klasycznych aranżacjach w stylu rustykalnym czy prowansalskim, a jednocześnie łatwo ją wpasować w minimalistyczne aranżacje nowoczesne i loftowe. Oryginalność ściany wykończonej płytkami z cegły rozbiórkowej jest nie do podrobienia.

Sprawdź, jakie dodatki pasują do ceglanej ściany. 

Naturalne cegły bardzo długo zachowują swoje pierwotne właściwości, dzięki czemu nie tracą pierwotnego kolory, nawet jeśli są narażone na wysokie dawki promieniowania słonecznego. Cegła z rozbiórki pięknie załamuje też naturalne światło i daje tym samym ciekawy trójwymiarowy efekt na ścianie.

Ze względu na właściwości izolacyjnie, płytki z rozbiórki doskonale izolują wnętrze od hałasu dopływającego z ulicy. Jednocześnie przyjemnie wychładzają wnętrze latem, a zimą utrzymują w pokoju temperaturę na mniej więcej stałym poziomie. 

Cegła z rozbiórki na Twojej ścianie

Oryginalna stara cegła ze względu na swoje właściwości fizyczne oraz funkcjonalność sprawdza się genialnie nie tylko w salonie, czy w sypialni, ale także w kuchni i w łazience.

Zobacz, jak zaaranżować ścianę z telewizorem.

Zanim jednak zdecydujesz się na aranżację z cegłą w roli głównej, zadbaj o przygotowanie powierzchni lica. Jest to szczególnie ważne w kuchni i w łazience, gdzie warto zabezpieczyć cegłę przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz przed zabrudzeniami, w tym płynami spożywczymi czy jedzeniem. Dzięki temu płytki nie stracą nic ze swojego pierwotnego uroku i pierwotnych właściwości i nawet po wielu latach będą się prezentować nienagannie.

Cegła rozbiórkowa na ścianie – czy takie rozwiązanie ma wady?

Cegła to materiał stosunkowo ciężki, więc może optycznie zmniejszać pomieszczenia. Zaleca się ją stosować w dużych i raczej przestronnych wnętrzach, ale przy odpowiednim rozmieszczeniu mebli i akcesoriów, świetnie się prezentuje również w niewielkich przestrzeniach. Na niewielkich metrażach szczególnie dobrze wyglądają płytki w białym lub szarym odcieniu. 

Ze względu na dekoracyjny charakter cegły rozbiórkowej, warto również ograniczyć ilość ozdobnych dodatków i przedmiotów, które mogłyby przytłaczać powierzchnię, w której na pierwszy plan wysuwa się właśnie ściana z płytkami.

Cegła rozbiórkowa na ścianie – podsumowanie

Nie ma takiego stylu w aranżacji lub pomieszczenia, do którego nie da się wpasować ściany z wyłożonej płytkami z cegły rozbiórkowej. Oryginalna cegła to ekologiczny i uniwersalny materiał wykończeniowy, który zawsze i wszędzie prezentuje się po prostu wyjątkowo. Przekonaj się we własnym domu. 

Przeczytaj inne poradniki