
Jak zaaranżować ścianę z telewizorem ?
Ściana z telewizorem to zazwyczaj najbardziej wyrazisty element wystroju salonu, który często decyduje o stylu całego pomieszczenia. Warto się zatem postarać, aby pasowała do reszty aranżacji, a jednocześnie była praktyczna i po prostu ciekawa wizualnie. Jak to zrobić? Sprawdźmy!
Aranżacja ściany z telewizorem
Wygląd ściany za telewizorem jest mocno uzależniony od stylu, jaki panuje w danym pomieszczeniu. Jeśli salon jest urządzony w stylu ekologicznym, wówczas za telewizorem może się pojawić drewniany panel. W aranżacji vintage doskonale sprawdzi się farba strukturalna, natomiast jeśli wybierzemy wnętrze w klimacie industrialnym, wówczas najlepsze rozwiązanie to ściana z cegły rozbiórkowej. W minimalistycznych, skandynawskich wnętrzach doskonale sprawdzą się natomiast białe lica ceglane. W tym przypadku jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia.
Telewizor na ścianie z cegły rozbiórkowej
Projektowanie ściany z telewizorem nie jest łatwe, a wynika to przede wszystkim z mnogości rozwiązań dostępnych na rynku. Nie ulega wątpliwości, że najbezpieczniejsze, ale też najmniej kreatywne jest pomalowanie całej ściany na jednolity kolor. Aby jednak wyróżnić przestrzeń z telewizorem, warto sięgnąć po bardziej wyrafinowane rozwiązanie typu ściana z cegły.
Lica ceglane to niezwykle popularny trend, który od lat utrzymuje w czołówce najmodniejszych sposobów aranżacji wnętrz. Oryginalna cegła może mieć różne odcienie, a przez to stanowi niezwykle praktyczny i uniwersalny materiał wykończeniowy.
Lica z cegły o czerwonym lub rdzawym zabarwieniu doskonale komponują się z naturalnymi surowcami takimi jak naturalne drewno czy lekko postarzany metal. Tym samym bywają często wykorzystane w wielkomiejskim stylu loftowym. Oryginalna chropowata faktura ściany z cegły idealnie wręcz komponuje się z geometrią kształtu telewizora, a jednocześnie tworzy z nim niebanalne zestawienie i nadaje całemu pomieszczeniu oryginalnego loftowego klimatu.
Doskonałą alternatywą dla płytki z cegły w czerwonym kolorze będzie ściana z białych płytek. Ten wariant doskonale wygląda we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym stylu skandynawskim lub klasycznym. Biała cegła na ścianę z telewizorem dodatkowo wspaniale rozświetli każdą aranżację, co jest szczególnie dobrym posunięciem w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu. Takie rozwiązanie, mimo oczywiste lekkości i delikatności, jest również bardzo wyraziste i wprowadza do pomieszczenia niesamowicie przytulny klimat.
Białe płytki ceglane na ścianie z telewizorem docenią również wielbiciele minimalizmu w aranżacji wnętrz, którzy za pomocą ciekawego dekoru pragną przełamać monotonię nagich ścian, a jednocześnie dodać swojemu wnętrzu szczyptę zabytkowego sznytu.
Aby jeszcze mocniej podkreślić ścianę za telewizorem, można skorzystać z tak zwanej architektonicznej iluzji, jaką kreują płytki z cegły rozbiórkowej. Geometryczne kształty pod wpływem światła stanowią interesujący kontrapunkt dla pozostałej części aranżacji. Taki trójwymiarowy efekt przydaje się szczególnie w salonach, gdzie dominuje nowoczesny, nieco oszczędny styl praktycznie pozbawiony dekoracji. Ściana z cegły rozbiórkowej za telewizorem gwarantuje podczas oglądania ciekawy efekt głębi. Z kolei teatr świateł i cieni powoduje, że cała ściana zamienia się w genialną płaskorzeźbę. To doskonały sposób na to, aby ściana za telewizorem nie była tylko monotonnym tłem dla technologicznych nowinek, ale sama w sobie stanowiła ciekawą ozdobę.
Na ścianie czy na półce?
Istnieją dwa sposoby na to, aby powiesić telewizor na ścianie w salonie. Do wyboru jest ustawienie sprzętu na szafce lub zawieszenie go bezpośrednio na ścianie. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Decydując się na którekolwiek z nich, warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje oraz funkcjonalność danego rozwiązania.
W tym przypadku najbardziej istotny jest przede wszystkim komfort oglądania telewizji. Choć nie ulega wątpliwości, że zakup szafki pod telewizor jest znacznie mniej czasochłonny i kłopotliwy niż montaż regulowanego uchwytu umieszczanego na ścianie, to drugie rozwiązanie gwarantuje lepsze dopasowanie ustawień odbiornika do naszych preferencji.
Z kolei na meblu można dodatkowo postawić rośliny ozdobne lub rodzinne fotografie, czego nie osiągniemy z uchwytem. Kwestia wyboru optymalnego rozwiązania jest bardzo indywidualna, jednak w obu przypadkach warto zadbać o nieszablonową i kreatywną aranżację ceglanej ściany lub innego nieszablonowego materiału.
Przeczytaj inne poradniki
- Ściana z cegły – w jakich pomieszczeniach nas nie zawiedzie ?
- Materiały do montażu cegły na ścianie
- Cegła na klatce schodowej
- Jak wykonać taras z cegły
- Biophilic design – wnętrza projektowane w zgodzie z naturą
- Jak zabezpieczyć płytki z cegły w kuchni
- Jak łączyć starą cegłę ze starym drewnem?
- Dodatki do cegły na ścianie. Co pasuje a czego unikać?
- Dom typu stodoła – czy to projekt dla odważnych ?
- Jak wybrać płytki ceglane na ścianę
- Jakie płytki ceglane wybrać do klasycznego domu?