Płytki cegłopodobne – czy to na pewno dobry pomysł?
Cegła wspaniale ociepla przestrzeń, tworzy wyjątkowo przytulną atmosferę, prezentuje się niezwykle efektownie. Po prostu buduje klimat danego pomieszczenia. Jednocześnie, bywa również dość wymagająca. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na płytki cegłopodobne. Czy słusznie?
Płytki cegłopodobne versus cegła z rozbiórki
Nie ulega wątpliwości, że płytki cegłopodobne można spotkać zarówno w małych, jak i w sporych metrażach. To sporo tańsze rozwiązanie niż oryginalna cegła z rozbiórki, ale czy lepsze? Sprawdźmy zatem!
Decydując się na płytki imitujące cegłę ryzykujemy, że nie podołają one warunkom, jakie panują w naszym mieszkaniu. Ponadto trudno zastosować ten budulec do wykończenia fasady domu. Tylko cegła zagwarantuje, że elewacja naszego domu będzie wystarczająco trwała i efektowna nawet po wielu latach.
Płytki cegłopodobne stanowią alternatywne rozwiązanie w porównaniu do klasycznej cegły, jednak parametry i wygląd obu tych materiałów mocno się między sobą różnią. Ponadto, nowoczesne wnętrza to przede wszystkim pomieszczenia funkcjonalne i estetyczne. Płytki cegłopodobne nie zawsze realizują te dwie kwestie jednocześnie.
Wśród współczesnych aranżacji, najpopularniejsze są aktualnie wykończenia w stylu skandynawskim, glamour, industrialnym i minimalistycznym. Bardzo często, wnętrza urządzone w takich stylach, są uzupełnione o naturalne surowce, do których oryginalna cegła pasuje jak ulał.
Choć cegła wymaga wstępnej impregnacji, poza tym jest całkowicie “bezobsługowa”. Od czasu do czasu, płytki wystarczy jedynie przemyć ściereczką nasączoną ciepłą wodą (szczególnie w kuchni i w łazience). Jakiekolwiek alternatywne rozwiązanie w postaci płytek cegłopodobnych znacznie gorzej znosi zabrudzenia, które zdarzają się tak często, szczególnie w pomieszczeniach użytkowych.
Cegła – sposób na oryginalne wnętrze
Modernistyczne pomieszczenia, które przywodzą na myśl nowojorskie lofty czy pofabryczne przestrzenie, prezentują się jeszcze lepiej, gdy do wykończenia ściany zastosuje się cegłę.
Choć niełatwa w pielęgnacji, znacząco przewyższa płytki cegłopodobne. Szeroki wybór faktury i kolorów pozwala na oryginalne i estetyczne dopasowanie cegły do możliwości aranżacyjnych danego pomieszczenia.
W industrialnych wnętrzach dominują zazwyczaj proste formy i naturalne surowce. Cegła na ścianę to doskonały wybór w takiej aranżacji. Takie rozwiązanie nie tylko potrafi wyeksponować charakter wystroju, ale jednocześnie tworzy unikalną atmosferę, tak bardzo charakterystyczną dla modernistycznych fabryk.
Cegła świetnie komponuje się z takimi materiałami jak metal, drewno, a także beton. Wprowadza tym samym do pomieszczenia artystyczny, niezobowiązujący klimat.
Sprawdź, jak wygląda sypialnia w stylu industrialnym i poczuj ten klimat!
Do oprawy industrialnego salonu można wybrać cegłę utrzymaną w klasycznej – rdzawo-czerwonej tonacji lub w kolorze białym. Obie wersje, w połączeniu z szarością, czernią i delikatnymi beżami stylu industrialnego, tworzą interesujący kontrast.
Aby z kolei wzmocnić stonowanego efekt nowoczesnego modernizmu, warto postawić cegły w kolorze czarnym. To świetny wybór dla osób, które chcą stworzyć niecodzienne, ale zarazem bardzo klimatyczne aranżacje. Ciemna cegła to także genialna oprawa monochromatycznych i lekko awangardowych pomieszczeń, inspirowanych nowoczesnym designem.