Kuchnia z cegły i drewna – najnowsze trendy w aranżacjach
Cegła i naturalne drewno to w ostatnich latach najbardziej rozchwytywane materiały wykończeniowe do kuchni. Tak wielka popularność wynika przede wszystkim z niezwykle szerokiego spektrum możliwości, które gwarantuje to połączenie. Dzięki wykorzystaniu cegły i drewna można uzyskać niemal dowolną aranżację, a także nadać kuchni nowoczesny lub rustykalny styl.
Cegła i drewno – duet doskonały i ponadczasowy
Cegła nawiązuje stylem do dawnych czasów i wprowadza do kuchni przyjemną sielską atmosferę. Ceglane ściany są znacznie bardziej atrakcyjne niż ich otynkowane odpowiedniki. Najchętniej wybierany kolor cegły w kuchni to klasyczna rdzawa czerwień, ale coraz częściej sięgamy także po białą wersję. Cegły na ścianie doskonale wyglądają zarówno w otoczeniu bieli, beżów, i stonowanych brązów.
Aby zatem wprowadzić jeszcze więcej ciepła i przytulnej atmosfery, warto zastosować naturalne drewno, które doskonale pasuje do cegły z rozbiórki. Choć ten popularny materiał kojarzy się zazwyczaj z wykończeniem podłogi, w kuchni można go z powodzeniem wykorzystać również na ścianach i sufitach. W ostatnich latach szczególnym powodzeniem cieszy się kolor dębowy, ale pozostałe odcienie ustępują mu jedynie odrobinę.
Obserwując aktualne trendy można zauważyć wielki powrót drewna do kuchni. Zdaniem wielu architektów wnętrz to prawdziwa ponadczasowa klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Prawdziwym hitem są wykonane z drewna blaty i fronty szafek. Aby jednak uzyskać efekt maksymalnej naturalności, zaleca się stosowanie drewna olejowanego lub woskowanego z dobrze widocznymi “wadami” takimi jak sęki czy pęknięcia.
Stylowa kuchnia z cegłą i naturalnym drewnem w tle
Popularność kuchni z cegły i drewna wynika z jej uniwersalności i neutralności stylizacyjnej. Takie połączenie tworzy doskonałą bazę dla najmodniejszych nurtów aranżacyjnych – loftowego i rustykalnego.
Jest tylko jeden warunek. Zarówno cegła , jak i naturalne drewno wymagają na początku impregnacji. W przypadku drewna wystarczy olejowanie. Płytki z cegły warto natomiast zaimpregnować za pomocą specjalnego preparatu, takiego jak Protect Guard. Dzięki temu ściana nie będzie chłonąć wilgoci z wszechobecnej w kuchni pary wodnej, a jednocześnie stanie się niesamowicie odporna na tłuste i kolorowe zabrudzenia z oleju, warzyw czy owoców. Jak to możliwe? Otóż, preparat Protect Guard zabezpiecza powierzchnię cegły za pomocą niewidocznej gołym okiem powłoki, którą od czasu do czasu wystarczy przetrzeć ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu myjącego.
Wymarzona kuchnia jak z nowojorskiego apartamentu
Kuchnię inspirowaną wielkomiejskimi loftami można uzyskać stosując na ścianie czerwone płytki i ciemne meble z matowymi frontami. Choć styl industrialny jest typowy dla dużych przestrzeni, wymarzoną kuchnię w cegle i drewnie można też zaaranżować w niewielkim pomieszczeniu. Ciemne wyposażenie doskonale się bowiem komponuje z blatami z naturalnego drewna. Cegła może być w takim przypadku zamontowana na każdej ze ścian. Miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia (w okolicach zlewu czy płyty grzewczej) wystarczy zaimpregnować za pomocą specjalnego preparatu.
Industrialna kuchnia w cegle i drewnie powinna być odpowiednio oświetlona, szczególnie jeśli zastosujemy sporo ciemnych elementów wyposażenia. Do tego celu najlepiej wykorzystać lampy składające się z samych żarówek zamocowanych na grubych kablach.
Sielska kuchnia jak u babci na wsi
Wielbiciele sentymentalnych wędrówek do przeszłości z pewnością powinni rozważyć kuchnię w stylu rustykalnym. Stara cegła i drewno to podstawowe elementy takiej aranżacji.
Kuchnia rustykalna kojarzy się zazwyczaj z ciepłem domowego ogniska i umacnianiem więzi rodzinnych. Centralnym punktem wnętrza jest zatem drewniany stół. Powinien być duży i masywny. Drewno jest bowiem kluczowym materiałem w rustykalnej kuchni. Doskonale prezentuje się w towarzystwie cegły, którą można umieścić na ścianie lub wykończyć nią podłogę. W rustykalnej kuchni nie powinno także zabraknąć ręcznie malowanej ceramiki, motywów folkowych i kwiatowych dekoracji. Warto postawić na stare, drewniane meble do odnowienia.
Podsumowanie
Kuchnia z cegły i drewna to aktualnie jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest na tyle uniwersalny, że można go wprowadzić zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Takie połączenie wprowadza do wnętrza przyjemną atmosferę ciepła domowego ogniska, a jednocześnie jest na tyle uniwersalne, że praktycznie nigdy nie wychodzi z mody. Zarówno cegła rozbiórkowa, jak i naturalne drewno to także materiały charakteryzujące się wysoką trwałością, dlatego nawet pomimo upływu lat, zawsze prezentują się świetnie.