Filozofia wabi-sabi to japońska idea, która odnajduje piękno w niedoskonałościach, akceptuje przemijanie oraz docenia prostotę i naturalne materiały. Polega ona na odrzuceniu perfekcji i uznaniu, że rysy, skazy i wszelkie niedoskonałości nie są wadą, a właśnie zaletą. Ta filozofia życia zaczęła wkraczać w sferę aranżacji wnętrz. Łączy w sobie minimalizm, funkcjonalność i prostotę. Wykorzystuje materiały naturalne i surowe, a jednocześnie pozwala stworzyć przytulną przestrzeń, która sprzyja spokojowi i wypoczynkowi.
Filozofia Wabi-sabi powstała z połączenia dwóch pojęć. Wabi oznacza pokorę i prostotę. Określenie to opisuje życie w zgodzie z naturą oraz skupianie się na małych rzeczach i docenianie ich piękna. Sabi z kolei odnosi się do nieustannie upływającego czasu i przemijalności. Zwraca uwagę na starzenie się oraz na niedoskonałość. W połączeniu otrzymujemy koncepcję, która opiera się na celebracji niedoskonałości, naturalnych materiałów i prostoty. Polega na docenianiu skromności i odchodzeniu od ciągłego dążenia do perfekcji.
Według tej filozofii piękno nie musi być idealne, a wręcz powinno być niedoskonałe. To właśnie autentyczne naturalne materiały, niedoskonałości i postarzałe materiały tworzą niepowtarzalny charakter. Aranżacja wnętrza oparta jest na prostocie i surowym wykończeniu. To inspiracja naturą i akceptacja ulotności. Elementy wabi-sabi często wykorzystywane we wnętrzach to między innymi chropowate tynki i postarzane drewno z widocznymi sękami i rysami. To również meble vintage oraz ceramika z widocznymi pęknięciami. Rękodzieło w aranżacji wnętrz wabi-sabi nie jest jedynie dekoracją. Jest wyrazem szacunku do natury, tradycji i minionych czasów. Każdy ubytek, rysa, skaza to ślad minionych lat. Przez co każdy przedmiot ma w sobie duszę i jest unikalny. Filozofia ta zachęca również do tego, by zwolnić. By zaprzestać ciągłej pogoni za rzeczami materialnymi i skupić się na tym, co już mamy i na tym co przemija.
Cegła – idealny wybór na ścianę i podłogę! Stwórz wnętrze pełne naturalnego uroku.
W aranżacjach inspirowanych wabi-sabi kluczowe są materiały, które mają na sobie ślady czasu. Idealnie wpasowują się one w założenia tej koncepcji. Materiały te to między innymi:
Często wykorzystywana jako element ścian w stylu wabi-sabi. Unikalne i nieregularne kształty oraz tekstury poszczególnych cegieł idealnie pasują do tej koncepcji. Podkreślają one surowość wnętrza, a pozostałości zaprawy i naturalne ubytki podkreślają przemijalność i upływający czas. Płytki ceglane doskonale sprawdzą się jako dekoracja ścian, tworząc unikatowy i niepowtarzalny efekt wizualny, a przy tym nawiązując do historii i tradycji.
Naturalne drewno z widocznymi rysami, sękami oraz niedoskonałościami również perfekcyjnie wpasowuje się w filozofię wabi-sabi. To materiał, który doskonale sprawdzi się na podłogach oraz w formie mebli. Najważniejsze, by nie było ono sztucznie upiększane. Ma to być autentyczne drewno. W tym celu warto udać się na przykład na pchli targ, gdzie czasami z łatwością można nabyć prawdziwe, drewniane meble z poprzednich epok.
W aranżacji wnętrz w stylu wabi-sabi sprawdzą się wszelkie naturalne materiały. Ręcznie robiona ceramika doda niepowtarzalnego uroku. Są to dekoracje unikatowe, tworzone pracą ludzkich rąk i każda sztuka jest inna. To jest właśnie ta wyjątkowość. Świetnym uzupełnieniem wnętrz są również naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna. Wprowadzają one lekkość oraz czynią wnętrze bardziej przytulnym. Są idealnym przełamaniem surowości, zachowując jednak prostotę i skromność.
Ceglana podłoga w strefie relaksu – ciepło, styl i naturalna elegancja w jednym!
Jeżeli chodzi o barwy to filozofia ta stawia raczej na naturę i spokój. Kolorystyka wabi-sabi jest stonowana. Dominująca jest tu paleta barw naturalnych. Występują raczej ziemiste barwy, czyli:
Kolory te sprawiają, że wnętrze nabiera ciepła i mimo skromności jest bardzo przytulne. Unika się sztucznych połysków, matowych i przytłumionych odcieni. Wszelkie jaskrawe kolory są wykluczone. Kolory ziemi sprawiają, że wnętrze uspokaja i sprzyja wypoczynkowi. Jednocześnie niosą ze sobą chęć życia i powodują zachwyt. Taki właśnie jest styl wabi-sabi. Pełny równowagi, spokoju i autentyczności.
W aranżacji wnętrz bardzo ważny jest wybór odpowiednich mebli i dodatków. W tym przypadku oczywiście najważniejsza jest ich naturalność i prostota. Dobrze, aby nawiązywały do historii i miały w sobie tzw. ducha czasu.
Dlaczego warto postawić na używane meble zamiast nowych? Te posiadające ślady użytkowania mają niepowtarzalny charakter i wyraźnie zaznaczają swoje historyczne pochodzenie. Emanują one zazwyczaj autentycznym rzemiosłem i na pierwszy rzut oka widać, że nie pochodzą z masowej produkcji. To właśnie ceni filozofia wabi-sabi. Podkreślenie tradycji i docenienie piękna przemijania. Meble o nieidealnych formach i z widoczną patyną doskonale podkreślają tę ideę. Rękodzieła mają to do siebie, że każda sztuka jest unikatowa. Zastosowanie ich sprawia, że wnętrze również staje się unikalne i niepowtarzalne.
Styl wabi-sabi cechuje prostota, minimalizm i funkcjonalność. Nie ma tu miejsca na zbędne ozdoby i bibeloty, które nie wiadomo do czego służą. Pomieszczenie powinno być dobrze zorganizowane i uporządkowane. Zapewniające spokój i koncentrację Jak znaleźć równowagę i stworzyć wnętrze minimalistyczne, ale nie surowe? W stylu wabi-sabi popularne jest stosowanie cegieł i drewna. Do tego surowce te mają występować w swojej naturalnej formie, bez sztucznego upiększania. W ten sposób wnoszą sporo surowości do wnętrz. Doskonałym rozwiązaniem, żeby ją przełamać, jest zastosowanie naturalnych tkanin. Wprowadzą one do aranżacji sporo ciepła i przytulności.
Czy minimalizm i cegła to możliwe połączenie? Sprawdź na naszym blogu!
Cegła rozbiórkowa w łazience – połączenie minimalistycznego stylu z ciepłem naturalnego drewna.
Najczęściej występujące tekstylia to len, bawełna oraz różne ręcznie tkane dywany. Dodatki te są bardzo ważnym elementem, ponieważ to one przełamują surowość i nadają przestrzeni ciepła i przytulności. Oczywiście powinny one być ręcznie wykonane, a wszelkie niedoskonałości działają jedynie na ich korzyść. Doskonale sprawdzi się lniana pościel czy bawełniane zasłony. Materiały te można również wykorzystać na poduszki i różne nakrycia. Dodając do tego tkany dywan z pewnością ociepli się wnętrze, zachowując jego unikalny charakter w stylu wabi-sabi. Pozostałe dodatki to różne rośliny, obrazy, rzeźby i ceramika. Najważniejsze, żeby we wszystkim zachować minimalizm, autentyczność i trzymać się stonowanych kolorów.
Równie ważny element aranżacji wnętrz. W omawianym przez nas stylu sprawdzą się doskonale ręcznie robione lampy z papieru lub ceramiki. Żarówki powinny posiadać ciepłą barwę, która wprowadzi spokój i przytulną atmosferę. Oczywiście mile widziane są lampy z drugiej ręki z widocznymi śladami użytkowania oraz te w stylu vintage. Najważniejsze są proste kształty i minimalizm.
Cegła w aranżacji wabi-sabi to świetne rozwiązanie. Idealnie podkreśla ona autentyczność i niedoskonałość. Doskonale odzwierciedla założenia tej japońskiej koncepcji. Posiada unikalny wygląd ze śladami użytkowania, naturalne przebarwienia i doskonale komponuje się z barwami i pozostałymi materiałami stosowanymi w aranżacji wnętrz w stylu wabi-sabi. Ściana z cegły doskonale się sprawdzi jako tło dla prostych, naturalnych aranżacji.
Należy przede wszystkim zaakceptować naturalne starzenie się przedmiotów. Naturalna patyna, rysy i pęknięcia są zaletą wszelkich mebli i dekoracji, a nie ich wadą. Wprowadzenie wabi-sabi do wnętrza znacząco ułatwi również zmiana podejścia do życia na zgodne z założeniami tej filozofii. Między innymi unikanie perfekcji i docenianie tego, co się ma. Niedoskonałość może być najdoskonalsza. Jest przede wszystkim autentyczna i niepowtarzalna. Lepiej więc wybrać dodatki i meble z historią i ze śladami użytkowania, a nie masowo produkowane, wypieszczone produkty, których jakość z reguły i tak pozostawia wiele do życzenia. Cegła rozbiórkowa jako element wystroju również sprawdzi się idealnie i podkreśli niedoskonałość w aranżacji wnętrza. Wprowadzając styl wabi-sabi należy również pozbyć się niepotrzebnych i bezużytecznych dodatków. Postawić na minimalizm i funkcjonalność. Na otwartą przestrzeń oraz harmonię z naturą. Surowość cegieł i drewna przełamywać tekstyliami z lnu i bawełny. W ten sposób powstanie wnętrze oryginalne, przytulne i sprzyjające komfortowemu wypoczynkowi. Przede wszystkim zgodne z filozofią wabi-sabi.
Cegła rozbiórkowa na ścianie jako dekoracja w salonie – ponadczasowy urok i ciepło naturalnych materiałów.
Wabi-sabi to styl, który uczy nas doceniać piękno w prostocie i w niedoskonałości. Cegła rozbiórkowa oraz inne naturalne materiały we wnętrzach świetnie się sprawdzają i stwarzają naprawdę wyjątkowe aranżacje. Tworzą unikalne i przytulne wnętrza, w których cegła na ścianie, rękodzieła i naturalne tekstylia grają główne role. Filozofia wabi-sabi niesie ze sobą mocne przesłanie, nad którym z pewnością warto się zastanowić. Zachęcamy do zastosowania tej filozofii w aranżacji swojego domu. A być może i stanie się ona koncepcją, która zacznie prowadzić Cię przez życie.