Przestronny salon z czerwoną cegłą

Wnętrze w kolorach ziemi

5 lutego 2023 Przez Marcin Orzołek

Kolory ziemi to niesłychanie pojemne pojęcie, które skrywa w sobie beże, stonowany róż, odcienie piasku, czy też czekoladowy brąz. W ziemistej palecie barw ważne miejsce zajmuje także zieleń, najlepiej w odcieniu khaki lub oliwki. Wnętrze utrzymane w takich kolorach nawiązuje bezpośrednio do natury, a jednocześnie zapewnia poczucie przytulności i doskonale koresponduje z minimalizmem obecnym w trendach od wielu sezonów. Sprawdźmy zatem jak zaprojektować pomieszczenie, które zaprasza nas do środka!

Dlaczego warto zastosować kolory ziemi w swoim domu? 

Barwy ziemi w aranżacji wnętrz od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Dlaczego tak jest? Otóż kolory ziemi nieodmiennie kojarzą się z naturą, która nas relaksuje, uspokaja i potrafi naładować wewnętrzne baterie. Jednocześnie wprowadzają do pomieszczenia ciepło i przytulność, a przy tym są mocno uniwersalne. Barwy ziemi pasują bowiem praktycznie do wszystkiego. Decydując się na takie kolory, łatwo wprowadzisz pojedyncze zmiany, gdyż stanowią doskonałą bazę dla różnych aranżacji, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych, skandynawskich,  vintage, boho czy industrialnych.

Cegła rozbiórkowa na ścianie, czyli jak wprowadzić przytulną atmosferę do wnętrza?

Jednym ze sposobów uzyskania przytulnego wnętrza jest cegła rozbiórkowa na ścianie. Płytki z tego materiału są dostępne w szerokiej palecie odcieni nawiązujących do barw ziemi, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Barwy naturalnej cegły nadają pomieszczeniom wyjątkowego charakteru, a sama cegła kojarzy się z niezwykłym spokojem, który posiada przyroda, i momentalnie nadają podobny klimat także mieszkaniu. 

Cegła rozbiorkowa na ścianie jest także świetnym wyborem dla osób, którym zależy na uzyskaniu efektu wielkomiejskiego loftu lub wnętrza w stylu vintage. Płytki ceglane w pomarańczowo-brązowym kolorze doskonale prezentują się także we wnętrzach o estetyce rustykalnej. Takie rozwiązanie sprawdzi się także do wnętrza urządzonego w stylu boho, ale w takim przypadku należy postawić na jaśniejsze, wręcz białe tony. 

Z czym łączyć kolory ziemi we wnętrzach?

Choć barwy ziemi są niesamowicie uniwersalne i ponadczasowe, warto znać kilka uniwersalnych połączeń gwarantujących, że zawsze będą się prezentować świetnie.

Kolory ziemi wspaniale harmonizują z materiałami naturalnego pochodzenia, takimi jak cegła rozbiórkowa, drewno, kamień, len, bawełna i rattan czy wiklina. Ponadto świetnie sprawdzą się w połączeniu z dekoracjami inspirowanymi naturą. Motywy roślinne i zwierzęce genialnie dopełnią każdą taką aranżację. . 

Wnętrze w kolorach ziemi – podsumowanie

Wprowadzenie do wnętrza kolorów ziemi to doskonały pomysł na to, aby osiągnąć efekt harmonii, tak miły dla oka i naszych zmysłów. Aranżacje tego typu od lat są bardzo modne i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić.  Warto sięgać zarówno po neutralne, jak i te bardziej energetyzujące odcienie. Niezależnie jednak od tego, na jakie barwy zdecydujesz się w aranżacji swojego domu, na pewno będzie to doskonały wybór. 

Przeczytaj inne poradniki