Pomysł na sypialnie

Wnętrze w stylu eko – żyj w zgodzie z naturą

28 września 2022 Przez Marcin Orzołek

Styl ekologiczny to nowoczesny trend w aranżacji wnętrz, który w ostatnich latach cieszy się niesłabnącą popularnością. Bez względu na to, jak mocno rozpowszechnione są obecnie tworzywa sztuczne, w dalszym ciągu najlepiej czujemy się otoczeni przez naturę. Wnętrza wykończone z minimalistycznym podejściem, przy użyciu ekologicznych materiałów i neutralnych kolorów tworzą wygodne przestrzenie mieszkalne przyjazne dla nas i środowiska. Sprawdźmy zatem czym charakteryzuje się eko wystrój wnętrz i jakie są jego założenia estetyczne.

Dom i mieszkanie bliskie naturze

Ekologiczny wystrój wnętrza sprzyja odpoczynkowi i relaksacji, dlatego też wszystkie materiały stosowane do wykończenia i dekoracji powinny temu sprzyjać. Naturalne drewno, stara cegła, kamień, korek, szkło, beton architektoniczny, wełna i len wydają się wręcz oczywistym wyborem, kiedy myślimy o przestrzeniach przyjaznych środowisku.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, ekologiczna architektura wnętrz odwołuje się do maksymalnie naturalnych rozwiązań. Kluczem do uzyskania niepowtarzalnego wystroju jest harmonia. Dom powinien być azylem od codziennego zgiełku, ma wprowadzać atmosferę intymności i spokoju. Po całym dniu pracy i codziennych obowiązków szalenie istotne jest, aby wracać do miejsca, w którym można poczuć siłę natury i zregenerować siły.

Przeczytaj również, czym jest biophilic design.

Ulubione kolory eko stylu

Dla ekologicznej aranżacji wnętrza najbardziej charakterystyczna jest stonowana paleta barw. Dominującą rolę pełni biel, która optycznie powiększa przestrzeń, ale doskonale sprawdzają się różne odcienie szarości, brązu i zieleni, które urozmaicają aranżację, ale nie zaostrzają charakteru wnętrza.

Paleta kolorów w stylu eko powinna opierać się przede wszystkim na naturalnych odcieniach. Jako dominujący kolor można wybrać biel rozcieńczoną szarością, brązem lub beżem, w połączeniu z pastelami lub głębokimi odcieniami zieleni, czerwieni i błękitu.

Żonglując barwami w umiejętny sposób można maksymalnie wykorzystać światło słoneczne, które w naturalny sposób minimalizuje zużycie prądu elektrycznego. Z punktu widzenia ekologii to prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Naturalne materiały

Nurt eko w aranżacji wnętrz powstał z myślą o wszystkich, którym zależy na ochronie naturalnych zasobów Ziemi i jej zrównoważonym rozwoju. Nie należy go zatem traktować powierzchownie, tylko w kategoriach metody dekoratorskiej.

Warto natomiast sięgać po materiały wykończeniowe produkowane zgodnie z normami i standardami bezpieczeństwa i neutralne dla środowiska. Na tym tle mocno wyróżniają się płytki ceglane, które stanowią doskonały przykład wtórnego wykorzystania materiału. Cegła tego typu pochodzi z rozbiórek stuletnich budynków, jest naturalna i bardzo wytrzymała. Doskonale harmonizuje z założeniami stylu ekologicznego, a jednocześnie świetnie się prezentuje w każdej aranżacji.

W stylu ekologicznym stara cegła może być wykorzystana na wiele różnych sposobów. Oryginalna ceglana ściana w odpowiedniej oprawie prezentuje się oryginalnie, a jednocześnie świetnie izoluje wnętrze, zarówno akustycznie jak i termicznie. Cegłę z rozbiórki można pozostawić w naturalnej postaci lub pomalować ją zwykłą farbą przeznaczoną do wnętrz. Możliwości aranżacji są w tym przypadku niemal nieograniczone. Zazwyczaj wystarczy odrobina kreatywności i niskim nakładem kosztów można stworzyć wspaniałe ekologiczne wnętrze, które zachwyci wszystkich domowników.

 

Ekologiczny styl to przemyślane decyzje

Ekologiczny styl w aranżacji wnętrz relaksuje, koi, ładuje pozytywną energią i daje poczucie bliskości z naturą.

Odpowiedzialna, zrównoważona konsumpcja zasobów jest niesłychanie ważna, ponieważ generuje mniej odpadów i chroni środowisko. Tym samym wykończenie ścian czy podłogi za pomocą materiałów, takich jak płytki ceglane, bywa niekiedy lepszym rozwiązaniem dla środowiska niż cenne drewniane panele lub podłoga zrobiona z desek rzadko spotykanego drzewa, które rośnie po drugiej stronie świata.

Przeczytaj inne poradniki