Jaki klej jest najlepszy do płytek z cegły?
Ściana lub podłoga z cegieł to aktualnie jeden z najgorętszych trendów w architekturze wnętrz. Dzięki takiej artystycznej aranżacji, każde pomieszczenie może zyskać niepowtarzalny wygląd i klimatyczną atmosferę. Zastosowanie cegły gwarantuje przy tym niezwykle autentyczny i nieco zabytkowy wygląd kompozycji. Położenie cegieł może się jednak okazać się wyczerpującym zadaniem dla osób, które nie mają doświadczenia w wykańczaniu wnętrz. Jeśli masz już lica ceglane, teraz pora na wybór odpowiedniego kleju. Sprawdź koniecznie nasz poradnik, aby dowiedzieć się na co zwrócić uwagę podczas zakupów, a czego unikać.
Jak skutecznie i trwale przykleić płytki ceglane do podłoża?
Przed przystąpieniem do montażu, należy odpowiednio przygotować podłoże, na którym zostaną umieszczone płytki ceglane. Powierzchnię należy oczyścić (odkurzyć, odtłuścić, przemyć), a następnie równomiernie i dokładnie zagruntować za pomocą pędzla malarskiego. W przypadku większych powierzchni można użyć rozpylacza. Powierzchnię można uznać za dobrze zagruntowaną, jeśli powstanie efekt lekko błyszczącej ściany. Kolejny etap to dokonanie końcowych pomiarów i wybór ostatecznej koncepcji murowania. Potem można przystąpić do odwzorowania i rysowania siatki do ułożenia cegiełek.
Klejenie płytek ceglanych
Tę czynność można wykonać dopiero wówczas, gdy przygotowane w poprzednich etapach podłoże jest już całkowicie suche. Klejenie płytek ceglanych można rozpocząć od sufitu do podłogi lub w odwrotnym kierunku. Decyzja zależy od preferencji montażysty. Eksperci z Ceglanej Fantazji rekomendują natomiast klejenie płytek z cegły od góry do dołu. Choć jest to sposób nieco trudniejszy i bardziej czasochłonny, gwarantuje znacznie lepszy i bardziej profesjonalny efekt finalny. Płytki należy układać warstwowo, według odwzorowanej koncepcji murowania.
Klej na płytki z cegły rozbiórkowej nanosi się za pomocą szpachelki lub specjalnego grzebienia. Przy tej czynności trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby cała płytka, w zależności od jakości podłoża, została pokryta ok. 2-3 mm warstwą kleju. Miejsca, na których zabraknie kleju mogą w przyszłości negatywnie wpłynąć na szczelność całej konstrukcji, a co za tym idzie jej wytrzymałość i trwałość. Do ewentualnego przycinania płytek stosuje się szlifierkę kątową z diamentową tarczą. Lica z cegieł należy przyklejać w taki sposób, aby uniknąć klinowania. To znacznie ułatwia czynność i jednocześnie skraca czas pracy, którego ciągle nam przecież brakuje.
Klej do zadań specjalnych
Zdaniem profesjonalistów, zastosowanie odpowiedniego kleju stanowi połowę sukcesu w montażu. Niestety wybór odpowiedniego preparatu wcale nie jest prosty. Na etapie zakupów należy koniecznie zwrócić uwagę na trwałość i specyfikację techniczną kleju. Na rynku działa bardzo wielu producentów oferujących komercyjne preparaty do klejenia płytek z cegły, przy czym większość z nich po prostu się nie sprawdza.
Rekomendowany przez naszych ekspertów klej do płytek z cegły jest cienkowarstwowy co oznacza, że błyskawicznie wiąże cegłę do podłoża, ograniczając tym samym do minimum ryzyko zmiany położenia płytki. Charakteryzuje się także podwyższoną elastycznością oraz odpowiednią plastycznością. Dodatkową zaletą kleju jest wzmocnienie specjalistycznymi włóknami, które podnoszą poczucie bezpieczeństwa stwarzając podczas montażu wrażenie zasysania płytki przez ścianę. Bardzo istotną cechą naszego preparatu, wynikającą z zastosowanej w jego recepturze technologii żelowej, jest możliwość aplikacji na podłożach o podwyższonej temperaturze
Będąc na etapie zakupów, warto wybierać takie kleje, które wykazują dobrą odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sposób przygotowania preparatu jest zawsze wskazany przez producenta. Należy zatem bardzo dokładnie stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu, gdyż tylko prawidłowe przygotowanie zaprawy zapewni ułożonej cegle wysoką trwałość i wytrzymałość.
Należy przy tym pamiętać, że zwiększanie ilości wody umożliwia stopniową zmianę parametrów roboczych preparatu, aż do uzyskania kleju rozpływanego. W przypadku kleju z naszej oferty, zastosowanie najmniejszej zalecanej ilości wody pozwala na uzyskanie kleju o zerowym spływie, co umożliwia przyklejanie płytek „od góry”, bez ich podparcia. Dotyczy to także większych formatów grubszych płytek. Warto również pamiętać o tym, aby rozrobić tylko tyle kleju, ile rzeczywiście będzie potrzebne w danym momencie. Niewykorzystany klej nie nadaje się później do montażu płytek z cegły.
Jeśli szukasz kleju do płytek z cegły, który nigdy Cię nie zawiedzie, sprawdź preparat rekomendowany przez naszych ekspertów. Oprócz świetnych właściwości technicznych, doskonale sprawdza się do klejenia płytek zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Przeczytaj inne poradniki
- Ściana z cegły – w jakich pomieszczeniach nas nie zawiedzie ?
- Materiały do montażu cegły na ścianie
- Jak zaaranżować ścianę z telewizorem?
- Cegła na klatce schodowej
- Jak wykonać taras z cegły
- Biophilic design – wnętrza projektowane w zgodzie z naturą
- Jak zabezpieczyć płytki z cegły w kuchni
- Jak łączyć starą cegłę ze starym drewnem?
- Dodatki do cegły na ścianie. Co pasuje a czego unikać?
- Jak wybrać płytki ceglane na ścianę
- Jakie płytki ceglane wybrać do klasycznego domu?