Cegła cięta w kuchni Lico Modern Loft Lubliniec - Producent Ceglana Fantazja

Kolor antracyt – do jakich wnętrz pasuje ?

5 lutego 2023 Przez Marcin Orzołek

Antracyt to kolor, który od kilku sezonów coraz bardziej zyskuje na popularności. Podoba się osobom zdecydowanym, które lubią wyraziste barwy. Często można go też spotkać w aranżacji wnętrz. Sprawdź, jak antracyt może funkcjonować w pomieszczeniu i zapoznaj się z naszymi pomysłami na oryginalne wnętrze. 

Antracyt – jaki to kolor?

Choć sama nazwa nic nie mówi, antracyt to bardzo ciemny, głęboki odcień szarości. Według niektórych przypomina czerń, ale jest od nie łagodniejszy, tak jakby lekko spłowiały. 

Antracyt bywa mylony z kolorem grafitowym. Choć nie są to te same kolory, różnice pomiędzy nimi bywają bardzo subtelne. Grafit jest bowiem nieco jaśniejszy i cieplejszy od antracytu.

Choć antracyt może się wydawać się ponury i smutny, umiejętnie stosowany pomoże stworzyć wnętrze o wyjątkowym charakterze – przytulne i sprzyjające codziennej relaksacji. 

Przeczytaj, jak dobrać kolory ścian do płytek z cegły.

Antracytowa ściana z cegły rozbiórkowej

Cegła rozbiórkowa w odcieniu antracytu to idealny wybór do wnętrza w stylu wielkomiejskiego loftu.

Jeśli nie wiesz, na jaki kolor pomalować ścianę w pomieszczeniu o industrialnym wystroju, zamiast kompozycji bieli i szarości, postaw właśnie na antracyt.

To mit, że ciemnych kolorów nie trzeba unikać na małych metrażach. Wystarczy się nimi umiejętnie posługiwać. Jeśli natomiast wnętrze jest duże i przestronne, wówczas antracyt będzie się prezentowała naprawdę pięknie, szczególnie jeśli trafi na ścianę telewizyjną albo ścianę znajdującą się za zagłówkiem łóżka w sypialni. 

Przeczytaj koniecznie, jak zaaranżować ścianę z telewizorem.

Kolor antracytowy sprawdzi się także w mniejszych pomieszczeniach, ale wówczas lepiej warto stosować go na mniejszych ścianach i kontrastować z jaśniejszymi odcieniami.  

Do jakiego stylu pasuje kolor antracytowy?

Ściany w antracytowym kolorze to idealny wybór do aranżacji industrialnych i loftowych. Ciemna i mocno nasycona barwa fajnie się komponuje z jasnymi kolorami naturalnego drewna i metalu, ale także cegły. 

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się ściana z czerwonych płytek ceglanych, wprowadzenie antracytu na pewno podkreśli nowoczesny klimat wnętrza, a jednocześnie wprowadzi do pomieszczenia przytulną atmosferę. 

Decydując się na wprowadzenie do pomieszczenia koloru antracytowego, pamiętaj o dobrym oświetleniu.

Warto pamiętać, że antracyt jest kolorem, którego lepiej nie wprowadzać do wnętrza, jeśli nie jesteś do niego w pełni przekonany. Na początek na pewno warto poeksperymentować i spróbować różnych opcji. Antracytowy pochłania światło, dlatego w małych przestrzeniach lepiej go nie nadużywać. Możliwości jest jednak tak wiele, że warto podjąć ryzyko i spróbować wykreować niesztampowe wnętrze pozbawione nudy. 

Jeśli szukasz pomysłu na wprowadzenie antracytu do wnętrza, skontaktuj się z naszym pracownikiem. Wspólnie znajdziemy idealne rozwiązanie, zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych domowników. 

Przeczytaj inne poradniki