Salon z czerwoną cegłą na ścianie z kominkiem

Kominek z cegły

2 marca 2023 Przez Marcin Orzołek

Marzysz o przytulnym salonie? Kominek z cegły jest jednym z tych elementów wystroju, które wprowadzą do wnętrza mnóstwo ciepła, również w praktycznym tego słowa znaczeniu. Uwolnij zatem potencjał starej cegły i sprawdź, jak powinien się prezentować kominek w zależności od wystroju Twojego wnętrza.

Kominek z cegły

Ceglane ściany, jeszcze kilka dekad temu, były widywane tylko w budynkach w surowym stanie. Obecnie mogą być oryginalną i praktyczną dekoracją praktycznie każdego pomieszczenia. Wytrzymała i ognioodporna cegła rozbiórkowa wspaniale akumuluje ciepło, a tym samym stanowi atrakcyjne wykończenie kominka.

Przeczytaj też: Wnętrze w stylu eko – jak żyć w zgodzie z naturą.

Nowoczesny salon z kominkiem

We współczesnej architekturze wnętrz liczy się przede wszystkim zagospodarowanie praktycznie każdego centymetra. Nie ma tu miejsca na nieprzemyślane ustawienie mebli czy niepraktyczne ozdoby. Właśnie dlatego aranżację salonu warto zacząć od rozplanowania przestrzeni.

Nie tylko budowa kominka, ale też zakup mebli czy akcesoriów powinny zostać dobrze przemyślane. W salonie zazwyczaj wypoczywamy lub organizujemy spotkania towarzyskie. To ważne, aby  włożyć nieco wysiłku w jego aranżację.

Kominek z cegły to prosty i praktyczny sposób na odgrodzenie różnych stref w nowoczesnym salonie z aneksem. W wersji narożnej może z powodzeniem rozdzielać część kuchenną od części wypoczynkowej. Niemniej ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie dodatkowej ściany i wmontowanie w nią kominka.

Jak urządzić salon z kominkiem?

Kominek z cegły rozbiórkowej prezentuje się świetnie w każdej aranżacji. Należy tylko pamiętać o tym, aby poszczególne elementy wystroju pomieszczenia dobrze się ze sobą komponowały.

Wbrew pozorom, aby sprawić sobie kominek z cegły rozbiórkowej, nie trzeba urządzać pomieszczenia w stylu rustykalnym. W zależności od zastosowanych dodatków, takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w wielkomiejskim lofcie, w skandynawskim salonie lub w nowoczesnym apartamencie.

W najprostszej wersji, przed kominkiem można ustawić komplet mebli wypoczynkowych. Ustawione prostopadle do ściany dwie  sofy ze stolikiem kawowym, albo postawiony równolegle do ściany narożnik i duży fotel będą się prezentować tak samo dobrze. Komfortowy wypoczynek zapewnią ciepłe koce lub miękkie poduszki, które mogą również stanowić kreatywną dekorację. Bezpośrednio przy kominku powinny się natomiast znaleźć niezbędne do rozpalania akcesoria kominkowe. Niezwykle efektownym, a jednocześnie prostym rozwiązaniem jest stworzenie wnęki w ścianie, przeznaczonej na drewniane polana. W salonie z kominkiem taka dekoracja będzie się na pewno prezentować imponująco.

Kominek z cegły – jaki kolor?

Cegła rozbiórkowa występuje w tak szerokiej palecie kolorystycznej, że każdy znajdzie coś dla siebie. Montując w salonie ceglany kominek i kontrastując jego kolor z barwą pozostałych ścian można się spodziewać naprawdę spektakularnego efektu.

Surowe cegły, o naturalnym rdzawym kolorze i charakterystycznej fakturze, gwarantują idealną scenerię dla miłośników natury, chętnie spędzających czas w typowo rustykalnym salonie. Z kolei entuzjastów stylu skandynawskiego i boho na pewno zachwyci kominek z cegły pomalowanej na biało.

Czy to wszystkie możliwości? Oczywiście, że nie! Dobrej jakości płytki z cegły rozbiórkowej to materiał nie tylko praktyczny, ale też wyjątkowo wszechstronny. Dzięki swojej uniwersalności, sprawdzi się do budowy wymarzonego kominka w pomieszczeniu urządzonym w Twoim ulubionym stylu.

Przeczytaj inne poradniki