Każda ściana ceglana, nawet taka wykonana z najwyższej jakości cegły rozbiórkowej, wymaga po pewnym czasie odświeżenia. Czyszczenie należy w takim wypadku zacząć od usunięcia zanieczyszczeń za pomocą piaskowania. Na czym polega ta metoda? Kiedy warto ją stosować? Sprawdźmy!
Piaskowanie jest procesem technologicznym, który polega na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem twardych materiałów ściernych. Zazwyczaj jest to korund lub nieco tańszy piasek kwarcowy. Proces można wykonywać ręcznie lub za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest piaskarka.
Drobinki ścierniwa uderzając o podłoże ściany odrywają od niej nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Tą metodą można usunąć nawet takie zanieczyszczenia, które na pozór są trwale związane z materiałem powierzchni. Efekt piaskowania przypomina ten, który otrzymujemy po szlifowaniu, ale czyszczone powierzchnie są zazwyczaj jeszcze gładsze. Piaskowanie cegły pozwala także oczyścić trudno dostępne zakamarki, niedostępne dla innych metod.
Niekiedy podczas piaskowania, jako efekt zamierzony, można nawet usunąć lico z cegły. W ten sposób uzyskuje się “poszarpaną” i porowatą cegłę.
Piaskowanie cegły ma zdecydowanie wielu zwolenników, ale nie brakuje też osób, które z niechęcią spoglądają w kierunku tej metody.
Zacznijmy od zalet piaskowania. Jest to na pewno metoda szybka i bardzo skuteczna, która pod tym względem daleko w tyle zostawia klasyczne sposoby czyszczenia płytek . Dzięki niemu, ściana staje się atrakcyjna wizualnie, a także odzyskuje dawny blask i swój pierwotny charakter. Zdaniem przeciwników piaskowanie naraża cegłę i łączącą ją zaprawę na mikrouszkodzenia.
Na szczęście można ich łatwo uniknąć. Wystarczy zastosować piaskowanie cegły niskociśnieniowe czyli w przedziale 0,5-4 barów.
Nie zmienia to jednak faktu, że należy uważać piaskując cegły będące elementem elewacji budynku. Materiał może być bowiem nieco osłabiony przez wilgoć. Aby uniknąć tego problemu, warto stosować dobrej jakości impregnaty do cegły, a przed rozpoczęciem piaskowania przeprowadzić próbę na niewielkim fragmencie ściany.
Należy przy tym zaznaczyć, że piaskowanie cegły jest jednak w pełni bezpieczne, jeżeli proces przeprowadza wykwalifikowany i doświadczony specjalista. Profesjonalista uwzględnia bowiem stan techniczny materiału i odpowiednio dobiera natężenie ciśnienia, a także rodzaj ścierniwa i jego optymalną twardość.
Sprawdź, jakie zalety ma cegła na ścianie.
Piaskowanie to proces pożądany w przypadku każdej elewacji wykonanej z cegły. Jest to bowiem materiał, który wyjątkowo łatwo “przyjmuje” rozmaite zanieczyszczenia i często nosi widoczne ślady upływu czasu, nawet wówczas, gdy nie był narażony na działanie szczególnie niszczących czynników atmosferycznych.
Cegła łatwo chłonie też dym z kominów, spaliny samochodowe oraz kwaśne zanieczyszczenia znajdujące się w opadach. Po pewnym czasie elewacja ceglana wygląda po prostu mało estetycznie. Proces piaskowania pomaga przywrócić jej świetny wygląd, dzięki czemu płytki ceglane prezentują się znów doskonale wizualne.
Aby utrzymać nieskazitelny wygląd elewacji lub ściany wewnątrz budynku, można stosować wiele różnych metod czyszczenia. Specjaliści z Ceglanej Fantazji polecają jednak piaskowanie cegły jako jedną z najbardziej skutecznych metod usuwania brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń tak, aby stara cegła zawsze wyglądała czysto i atrakcyjnie.
Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na lica ceglane wykonane z materiałów pozyskiwanych z budynków pochodzących z końca XIX i początku XX wieku. Gwarantujemy szeroki wybór materiałów i profesjonalne doradztwo przedsprzedażowe.