Korytarz z cegły Lico Modern Loft Kalety - cegła cięta

Zainspiruj się, pomysły na ścianę w twoim domu

26 września 2022 Przez Marcin Orzołek

Będąc na etapie aranżacji pomieszczeń w domu lub w mieszkaniu zbyt często skupiamy się na samym metrażu. Planujemy rozkład mebli, zastanawiamy się nad wyborem materiału na podłogę, ale łatwo przy tym zapominamy o roli, jaką odgrywają ściany. Wybór koloru farby to za mało, aby w pełni ujawnić ich potencjał. Sprawdź nasze pomysły na niebanalne ściany.

Tapety

Jeśli sądzisz, że czas popularności tapet dawno już przeminął, jesteś w błędzie. Choć wielu architektów wnętrz w dalszym ciągu promuje ściany w jednolitych kolorach, bez wątpienia warto skusić się na mały eksperyment we własnym domu. Producenci tapet prześcigają się w tworzeniu ciekawych wzorów i kolorów. Naprawde jest w czym wybierać. Oczywiście, nie  trzeba od razu tapetować całego pomieszczenia. Zazwyczaj świetny efekt gwarantuje już jedna ściana, która pięknie się wtedy wyróżnia.

Drewno

Drewno na ścianie? Zdecydowanie tak! Zapomnij o cieszącej się złą sławą boazerii i odkryj piękno naturalnych materiałów. Drewno może bowiem przybierać przeróżne formy. Do wyboru są listwy, panele, deski, a także cordwood. Nieważne co wybierzesz, efekt końcowy na pewno będzie doskonały.

Kamień

Naturalny kamień bardzo często pojawia się na elewacjach budynków lub w ogrodach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go do wnętrza. I to w jakim stylu! Oczywiście z dekoracjami takimi jak kamień nie można przesadzać, dlatego na początek warto wybrać jedną ścianę do aranżacji. Kamień prezentuje się genialnie na dużych powierzchniach, szczególnie w połączeniu z naturalnym drewnem oraz zieloną roślinnością.

Cegła

Cegła rozbiórkowa to materiał o wielowiekowej tradycji. Od zarania dziejów towarzyszy różnym kulturom, a o jej wyjątkowości może świadczyć fakt, że nawet dzisiaj cieszy się ogromnym powodzeniem. Dziś praktycznie każdy chce mieć w domu ścianę pokrytą oryginalną cegłą rozbiórkową. Ceglane płytki na ścianie to zatem jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Nic w tym dziwnego, bowiem prezentują się doskonale zarówno w salonie, jak i w kuchni czy w łazience. Pasują do każdego stylu, a dzięki swojej ponadczasowości – nigdy nie wychodzą z mody.

Sprawdź, czy płytki ceglane nadają się do mieszkania w bloku.

Panele 3D

Płaskie ściany wydają się nudne? Jeśli lubisz niecodzienne rozwiązania i wymyślne kształty, trójwymiarowe panele będa strzałem w dziesiątkę. To rozwiązanie, które na pewno wyróżni Twój salon, jadalnię albo łazienkę.

Beton

Ten materiał idealnie sprawdza się w nowoczesnych pomieszczeniach, szczególnie jako ozdoba ściany za telewizorem. Warto przy tym pamiętać, że istnieje co najmniej kilka sposobów na dekorowanie ścian betonem. Do wyboru są między innymi gotowe płytki z betonu architektonicznego oraz tynk strukturalny, który daje możliwość wyboru wykończenia, gładkiego lub chropowatego.

Od tego jak wyglądają ściany w pomieszczeniu zależy bardzo wiele. Z ich pomocą można niemal całkowicie odmienić charakter danej przestrzeni. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, aby powstało jedyne w swoim rodzaju pomieszczenia, które zachwyci zarówno domowników, jak i zaproszonych gości.

Przeczytaj inne poradniki