Białe wykwity na powierzchni płytki z cegły to spory problem, który często dotyka, narażone na działanie czynników atmosferycznych, elewacje i przydomowe murki. Nieestetyczny nalot na cegłach może mieć różne przyczyny. Sprawdźmy zatem czym tak naprawdę są białe wykwity na elewacji i jak skutecznie poradzić sobie z tym kłopotem.
Białe wykwity są wynikiem oddziaływania wody, która dostaje się do wnętrza cegły, wypłukuje z niej rozpuszczalne sole lub wodorotlenki, które osadza na powierzchni płytek, a potem odparowuje pozostawiając brzydkie zacieki, zazwyczaj w postaci soli siarczkowych lub wapniowych (węglan wapnia, margle).
Równie częstą przyczyną powstawania wykwitów jest wnikanie wód gruntowych do fundamentów budynków i podciągnięcie jej do elementów elewacji wykonanych z cegły. Praktyka wskazuje bowiem, że wszędzie tam, gdzie warunki glebowe wskazują na obecność rozpuszczalnych w wodzie siarczanów, na cegle mogą pojawić się białe, ale także pomarańczowe, zielone lub czarne naloty.
Powstawanie wykwitów na powierzchniach z cegły jest zjawiskiem całkowicie normalnym, gdyż zachodzi prawie na wszystkich materiałach porowatych.
Aby na cegle pojawił się wykwit, muszą zostać spełnione jednocześnie trzy warunki:
Sprawdź, jak zbudować murek z cegły w ogrodzie.
Należy jeszcze pamiętać, że jedną z przyczyn powstawania białego nalotu są także niestarannie prowadzone prace wykończeniowe, w tym przyklejanie płytek z cegieł ubrudzonych błotem czy zaprawą, a także nieprawidłowo wykonane fugi.
Jedną z bezpośrednich przyczyn tworzenia się solnych wykwitów jest niewłaściwe przechowywanie cegieł. Kluczową kwestią jest w tym przypadku właściwe zabezpieczenie materiału przed wilgocią i zabrudzeniami. Ale to nie wszystkie środki zaradcze. Niemniej ważne jest odprowadzenie wilgoci i zachowanie cyrkulacji powietrza wewnątrz konstrukcji ściany.
W celu maksymalnego ograniczenia ryzyka wystąpienia nalotu, warto również zadbać o zaprawę, którą za każdym razem trzeba dopasować do rodzaju ceglanych płytek i zawsze stosować według zaleceń producenta.
Dopiero wówczas, gdy potencjalne przyczyny powstania białego nalotu zostaną usunięte, można przystąpić do czyszczenia cegiełek na ścianę.
Usuwanie osadu jest stosunkowo łatwe, ponieważ większość soli powodujących wykwity jest rozpuszczalna w wodzie. W najprostszy sposób, nalot można usunąć szczotkując płytki ceglane na sucho, a następnie spłukując je obficie czystą wodą.
W niektórych przypadkach warto również skorzystać z czyszczenia specjalistycznego. Najbardziej poprawną formą usuwania wykwitów wapiennych jest bowiem ich zmywanie przy pomocy specjalnych środków działających na zasadzie neutralizacji. Wykwit wapienny ma silny odczyn zasadowy, oscylujący na poziomie 13-14. Preparaty wykorzystywane do usuwania białego nalotu mają zatem pH silnie kwasowe, zazwyczaj o wartości 1-3.
Chcesz samodzielnie usunąć biały nalot z cegły, ale nie wiesz jak? Skontaktuj się z naszym personelem. Wspólnie znajdziemy idealne rozwiązanie dla Twojej ceglanej ściany.