Gdzie i kiedy stosować czarną cegłę?
Cegła na ścianie to mode i popularne rozwiązanie aranżacyjne. Kiedy jednak myślimy o cegłach w domu, najczęściej widzimy przestrzeń wyłożoną jasną lub czerwoną cegłą. Nic w tym dziwnego, bo takie odcienie od lat wiodą prym w trendach wnętrzarskich na całym świecie. Czy to oznacza, że nie ma innych możliwości? Ależ, nie! Przedstawiamy dekoracyjne płytki ceglane w kolorze czarnym. Sprawdź kiedy warto zastosować takie rozwiązanie.
Czarna cegła – nieszablonowe rozwiązanie z pazurem
Czarna stara cegła stwarza całkiem inne możliwości niż pozostałe kolory. Gdzie zatem wykorzystać czarne ceglane płytki z rozbiórki? Możliwości jest naprawdę sporo!
Powszechnie wiadomo, że ciemne barwy optycznie zmniejszają przestrzeń. Nie warto ich zatem stosować w małych mieszkaniach lub w pomieszczeniach pozbawionych okien. W niektórych aranżacjach czarna ściana sprawdzi się wcale, ale są też takie, gdzie ceglane płytki w czarnym kolorze to jedyne słuszne rozwiązanie.
Gdzie umieścić czarne płytki ceglane w mieszkaniu?
Oryginalna cegła w czarnym odcieniu to dobre rozwiązanie do przestronnych i otwartych wnętrz. Bardzo ładnie prezentuje się w jadalni czy w pokoju dziennym, jednak przy zastosowaniu pewnych trików wnętrzarskich sprawdzi się także w mniejszych pomieszczeniach takich jak sypialni.
- dekoruj, a nie przykrywaj
Czarna cegła nie musi przykrywać powierzchni całej ściany. Wystarczy umieścić płytki z cegły jako drobny element dekoracyjny. W ten prosty sposób wprowadzamy do pomieszczenia nutę elegancji i nieśmiertelnej klasyki z odrobiną zwierzęcego pazura.
- wybierz swój kolor
Nie warto być także zbyt radykalnym w kwestii doboru odcienia czerni. Czasem w danej aranżacji fantastycznie sprawdzi się mocna, hebanowa czerń, a innym razem najlepiej wypadnie stonowany grafit lub intensywny obsydian. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu końcowego.
Czarna cegła rozbiórkowa w salonie i w kuchni
Jest wiele powodów, dla których warto stosować czarną cegłę rozbiórkową w salonie i w kuchni. Warto poznać je wszystkie, aby stworzyć mieszkanie, które zachwyci każdego gościa.
- salon/pokój dzienny
Czarna cegła w salonie sprawdza się doskonale jako tło dla dużego ekranu telewizora. Jednolita barwa ściany nie przeszkadza w odbiorze i zapewnia rewelacyjny kontrast dla zmieniających się obrazów filmowych.
Dość popularnym rozwiązaniem jest salon z czarną cegłą utrzymany w stylu rustykalnym. Choć tego typu aranżacje kojarzą się zazwyczaj z czerwonym kolorem starej cegły i wielkim nastrojem polskiej wsi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do pomieszczenia niewielki element surowości. Oczywiście w takim przypadku, w salonie nie powinno zabraknąć drewna oraz stylizowanej ceramiki, które sprawią, że wnętrze będzie się prezentować niezwykle przytulnie.
- kuchnia/jadalnia
Choć czarna kuchnia prezentuje się niezwykle awangardowo, na pewno warto uważać z ciemną barwą w tym pomieszczeniu. Dekoracyjna stara cegła nie powinna zdominować jasnych elementów co jednak nie oznacza, że nie warto jej tutaj stosować. Czarne płytki ceglane dodadzą kuchni energii i elegancji. Cegła z rozbiórki utrzymana w ciemnej tonacji odnajdzie się dobrze między szafkami a kuchennym blatem. Jasne meble genialnie kontrastują z ciemniejszym tłem. Takie rozwiązanie pasuje w szczególności do surowego stylu loftowego.
Jak fuga do czarnej cegły?
Ceglane płytki w głębokim czarnym kolorze najlepiej wyglądają z gruboziarnistą fugą w podobnym odcieniu. Aby zrównoważyć ciemną barwę starej cegły można także zastosować fugę o jasnym odcieniu. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji, a także oczekiwanego efektu końcowego.
Czarna cegła Twoją wizytówką
Ciemna cegła to prawdziwy czarny koń w kwestii aranżacji ogrodzeń oraz elewacji zewnętrznych. Nie dość, że prezentuje się zachwycająco, to jeszcze na takich płytkach ceglanych znacznie mniej widać zabrudzenia. Tym sposobem przez długie lata będziemy się mogli cieszyć wspaniałym wyglądem domu bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
Czarna cegła z rozbiórki to bez wątpienia odważne rozwiązanie. Choć dodaje kontrastu i zapewnia elegancki sznyt, na pewno warto zachować ostrożność podczas eksperymentów aranżacyjnych.
Przeczytaj inne poradniki
Stara cegła – biała czy czerwona?
Stara cegła w małym mieszkaniu
Jakie zalety ma cegła na ścianie?