IMG-65145d74e5040a65154b2e7a3422a17c-V

Najlepsza fuga do starej cegły

24 stycznia 2021 Przez Marcin Orzołek

Oryginalna stara cegła na ścianie to materiał z duszą. Jednak zgodnie z powiedzeniem, że diabeł tkwi w szczegółach, warto pamiętać o wyborze odpowiedniej fugi. Czym się kierować kupując fugę do starej cegły? Sprawdź nasz poradnik i dokonaj najlepszego wyboru.

Fugowanie to jeden z ostatnich kroków montażu płytki z cegły rozbiórkowej. Zdaniem specjalistów jest to również najbardziej uciążliwy etap z całego procesu, w którym liczy się przede wszystkim cierpliwość i precyzja. Po zakończeniu fugowania starej cegły, trzeba ją na kilka chwil zostawić, aby fuga nieco podeschła. Najczęściej nie zajmuje to więcej niż godzinę. Po tym czasie znacznie łatwiej oczyścić lico cegły rozbiórkowej z resztek zaprawy, nie uszkadzając jednocześnie spoin.

Jak zrobić fugę do cegły z rozbiórki?

Przed przystąpieniem do fugowania należy określić ilość potrzebnego materiału. Zasadniczo wystarcza około pięć kilogramów fugi na metr kwadratowy ściany. Odmierzoną ilość proszku wsypujemy do wiadra i następnie dodajemy wodę w takiej ilości, aby guda do starej cegły była półsucha i wilgotna.

Fuga do starej cegły

Fuga dekoracyjna do płytek ceglanych powinna mieć gruboziarnistą fakturę. Tylko w ten sposób idealnie odwzorowuje styl i charakter zaprawy ze starych ceglanych ścian. Wysoka przyczepność fugi do krawędzi płytek z cegły rozbiórkowej ułatwi też spoinowanie, dzięki czemu ściana zyska piękną, zwartą konstrukcję. Spoina powinna być zlicowana ze ścianą i lekko wklęsła. W przyszłości znacznie ułatwi to utrzymanie jej w czystości, a także dodatnio wpłynie na ostateczny efekt estetyczny.

Gruboziarnista fuga do starej cegły rozbiórkowej to mieszanina specjalnie dobranych kruszyw spoiw oraz różnych barwników. Kolor fugi ma fundamentalne znaczenie w trakcie montażu ściany ze starej cegły. Do wyboru jest mnóstwo różnych odcieni, przy czym na etapie zakupu warto kierować się zasadą mówiącą, że fuga powinna pasować stylem i kolorem do płytki z cegły rozbiórkowej. Jak zatem dobrać fugę do starej cegły?

Fuga dekoracyjna do czerwonej cegły z rozbiórki

Oryginalna stara cegła w odcieniach czerwieni to najbardziej ponadczasowy i uniwersalny materiał wykończeniowy. Do takiej cegły pasuje praktycznie każda fuga gruboziarnista.

Warto jednak mieć na uwadze indywidualne preferencje, a także wystrój pozostałej części pomieszczenia. Mocna i intensywna czerwień świetnie wygląda w komplecie z fugą w odcieniach szarości. Jeśli nie boimy się ostrych kontrastów można również wypróbować białą fugę, dzięki której ceglane płytki będą wyglądały bardziej wyraziście.

Oczywiście wszystko zależy od preferowanego efektu końcowego. Jeśli zależy nam na spoistej ścianie, należy wybrać fugę w odcieniu zbliżonym do czerwieni starej cegły.

Fuga dekoracyjna do białej cegły z rozbiórki

W przypadku białej cegły z rozbiórki sytuacja wygląda nieco inaczej. Oprócz podkreślenia wyrazistości starej cegły, trzeba wziąć pod uwagę również inny aspekt montażu ceglanej ściany w takim odcieniu.

Kiedy decydujemy się na biały odcień płytki z cegły rozbiórkowej, towarzyszy nam często chęć optycznego powiększenia danego pomieszczenia. Fakt ten jest niezwykle istotny także przy wyborze fugi dekoracyjnej. Jasna fuga bez wątpienia zwielokrotni ten efekt. Wybór innego odcienia powinien być natomiast podyktowany względami estetycznymi i typem aranżacji, która będzie dominować w danym pomieszczeniu.

 

Kolor fugi, choć często lekceważony, ma ogromne znaczenie w całościowym odbiorze starej cegły jako dekoracji. Warto zatem dobrze przemyśleć zakup tak, aby płytki z cegły rozbiórkowej spełniały swoją funkcję praktyczną, a przy tym stanowiły niebanalne wykończenie wystroju wnętrza.

Przeczytaj inne poradniki

Płytki z cegły na podłodze

Co wyróżnia płytki ceglane Modern Loft?

Historia cegły

Stara cegła w małym mieszkaniu

Jakie zalety ma cegła na ścianie?