Na pierwszy rzut oka połączenie cegły i betonu może się wydawać ciężkie i nieco przytłaczające. To jednak tylko pozory! Miks betonu z cegłą to niebanalne i na pewno efektowne rozwiązanie, szczególnie dla miłośników wnętrz urządzonych w modnym stylu loftowym. Jeśli zastanawiasz się czy ściany z betonu architektonicznego pasują do cegły, koniecznie czytaj dalej.
Betonowe ściany można uzyskać stosując płyty betonowe dostępne w różnych formatach lub za pomocą tynku betonowego, dzięki któremu można plastycznie udekorować praktycznie każdą powierzchnię płaską. Beton architektoniczny sprawdza się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w lokalach użyteczności publicznej.
Przeczytaj: Jaka podłoga pasuje do ceglanej ściany.
Decydując się na zastosowanie tego materiału od konkretnego producenta, warto pamiętać o klasie ekspozycji, o których jest mowa w normie PN-EN 206+A1:2016-12. Równie istotne jest zdefiniowanie oczekiwanego efektu estetycznego. Jest on bowiem uzależniony od cech betonu, takich jak: porowatość, kolor elementu, ilość przebarwień, faktura, ilość ściągów w deskowaniu czy nawet jakość samej formy, w której zostanie wykonany element.
Beton architektoniczny i stara cegła jeszcze do niedawna były kojarzone tylko ze stylem industrialnym, który w różnych formach nawiązywał do budynków przemysłowych i wielkomiejskich loftów. Obecnie, taki duet pojawia się coraz częściej w aranżacjach nowoczesnych, skandynawskich i minimalistycznych. Dzięki połączeniu betonu architektonicznego i cegły rozbiórkowej można urządzić na przykład przytulny kącik czytelniczy, oszczędny w dodatkach salon, albo nowoczesną łazienkę.
Beton architektoniczny i cegła są wykorzystywane w pomieszczeniach o różnym zastosowaniu, wszędzie tam, gdzie liczy się funkcjonalność, estetyczny wygląd i podążanie za najnowszymi trendami.
Beton i cegła w całym pomieszczeniu to rozwiązanie do wnętrz o większym metrażu. W mniejszych przestrzeniach o wiele lepiej sprawdzą się pojedyncze powierzchnie wykonane z tych materiałów.
Cegła w połączeniu z betonem architektonicznym będą się doskonale prezentować zarówno na całej ścianie, jak i na jednym jej fragmencie. Można umieścić taki duet na powierzchni za telewizorem, albo ozdobić w ten sposób najbliższe otoczenie kominka. Aby wprowadzić do wnętrza przytulną atmosferę, warto sięgnąć po klasyczną czerwoną cegłę. Jeśli jednak chcesz uzyskać efekt nieco chłodniejszego wnętrza, w parze z betonem architektonicznym idealnie sprawdzi się biała cegła.
Połączenie cegły i betonu architektonicznego świetnie sprawdzi się w każdej sypialni. Ciekawym pomysłem jest w tym przypadku wylanie surowego betonu na sufit lub podłogę i montaż cegły na minimum jednej ścianie. Tak zaprojektowana przestrzeń idealnie wpisuje się styl industrialny, który bije w ostatnich sezonach rekordy popularności.
Beton architektoniczny i cegła świetnie prezentują się także w kuchni. Jednym z najważniejszych aspektów w aranżacji tego pomieszczenia jest bez wątpienia przestrzeń nad blatem roboczym, czyli newralgiczne miejsce wymagające zastosowania surowca odpornego na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Nie ulega wątpliwości, że beton i cegła słyną z wysokiej odporności na uszkodzenie, więc zastosowanie ich w kuchni będzie dla wielu osób strzałem w dziesiątkę.