Cegła kocha wiekowe drewno bo wspaniale się uzupełniają. Tworzą tak fenomenalny i zgrany duet, że nie potrzebują żadnych dodatków.
Projektując swoje wymarzone mieszkanie można z powodzeniem łączyć rustykalne deski i cegłę na różne sposoby. Nic zatem dziwnego, że oryginalna cegła najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach wypełnionym drewnem - surowym, z sękami i licznymi słojami. Murowana ściana ryglowa z dobrze widocznymi belkami sama w sobie jest wspaniałą ozdobą, choć przecież nie do tego została stworzona. Cegła wydaje się natomiast stworzona do ogrzewania podłogowego. Przyjemnie się nagrzewa i bardzo długo oddaje nagromadzone ciepło. Można układać cegły na ścianę w mijankę lub jodełkę, pocięte na mniejsze płytki albo całe. Możliwości jest bardzo dużo. Jedyne o czym trzeba pamiętać to fakt, że taka podłoga jest bardzo ciężka więc sprawdzi się raczej na parterze.
Jaka jest zatem najpopularniejsza forma łączenia drewna ze starą cegłą? Odpowiedź znajdziemy poniżej.
Aby osiągnąć maksimum efektu przy minimalnym nakładzie pracy, można ułożyć płytki z cegły na jednej ze ścian, a na drugiej zastosować drewniane, rustykalne deski z sękami. Jeśli ściana zostanie dostatecznie doświetlona, wówczas można się spodziewać murowanego efektu, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Jak go osiągnąć?
W tym celu, do montażu cegły warto wybrać ścianę znajdującą się naprzeciwko okna. Takie rozwiązanie sprawia, że w ciągu dnia ściana jest pięknie rozświetlona i wygląda naprawdę efektownie. Jeśli zastosujemy dodatkowe podświetlenie starej cegły za pomocą żarówek o ciepłej barwie, wówczas spektakularny efekt otrzymamy także po zmroku.
W przypadku kompozycji cegły oraz drewna bardzo ważną rolę odgrywają barwy. Zarówno jeden jak i drugi materiał występuje w kilku wersjach kolorystycznych. Z jednej strony rysuje się tutaj ogromne pole do manewru, a z drugiej można bardzo łatwo popełnić błąd w kompozycji i efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Najlepiej zatem sprawdzi się połączenie cegły w naturalnej czerwonej barwie i desek w mahoniowym odcieniu.
Z powodzeniem można także skomponować aranżację składającą się z ciemnej cegły i z jasnego drewna.
Wystrój danego wnętrza i tak zależy od osobistych upodobań mieszkańców. Warto zatem tak wybierać materiały, aby było przytulne i funkcjonalne.
Stare cegły oraz drewno to także świetny pomysł na aranżację przestrzeni do pracy. Powszechnie wiadomo, że wnętrze wywiera duży wpływ na nasze samopoczucie. Może sprawić, że będziemy czuli się doskonale, ale może też działać na nas negatywnie. Warto zatem dołożyć starań, aby nasze domowe biuro było jasne, przytulne i po prostu miłe. Aranżacja przestrzeni do pracy z wykorzystaniem rustykalnej deski i cegły stanowi świetny sposób na podniesienie efektywności i wprowadzenie przyjemnej atmosfery w trakcie wykonywania służbowych obowiązków. Minimalistyczna i dość chłodna nowoczesność, w połączeniu z ciepłym akcentem w postaci surowego drewna daje z pewnością znakomite rezultaty i czyni pomieszczenie po prostu piękniejszym.
Nie ma chyba bardziej ponadczasowej kompozycji od połączenia drewna i cegły. Prawdziwe drewniane deski idealnie komponują się z cegłami. Takie połączenia spotykane są zazwyczaj w designerskich projektach utrzymanych w stylu rustykalnym, loftowym, niekiedy także w klimacie retro. Odpowiedni dobór kolorów obu tych naturalnych surowców daje także możliwość tworzenia aranżacji o nieco bardziej nowoczesnym charakterze. Możliwości wydają się nieograniczone. Co zatem wybierasz?
Gdzie i kiedy stosować czarną cegłę?
Jakie dodatki pasują do ceglanej ściany
Dodatki do cegły na ścianie. Co pasuje a czego unikać?
Stara cegła – biała czy czerwona?
Stara cegła na ścianie – jak dobrać kolory ścian