Łazienka to bez wątpienia jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń w kwestii aranżacji. Ma bowiem ściśle określone funkcje, zazwyczaj dużo się w niej dzieje, a wszystko na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Nie wiesz jak urządzić małą łazienkę? Sprawdź nasze wskazówki i sprawdzone rozwiązania.
Jak na małej przestrzeni zmieścić takie sprzęty jak umywalka, grzejnik łazienkowy, muszla klozetowa? Na pewno warto się wykazać inwencją, aby zaspokoić potrzeby wszystkich domowników, a jednocześnie w pełni wykorzystać możliwości aranżacyjne łazienki.
Na początek należy koniecznie sprawdzić, jaki jest układ instalacji wodno-kanalizacyjnej. Czy znajdzie się miejsce tylko na małą kabinę prysznicową, czy może zmieści się wanna? Gdzie będzie stało WC i jak zorganizować miejsce na szafkę?
Praktyka pokazuje, że przy sprzyjającym układzie wnętrza i dobrym projekcie, nawet w bardzo małej łazience można stworzyć komfortową przestrzeń dla siebie i swojej rodziny.
Bez względu na to, w jakim stylu urządzamy łazienkę, warto zamontować w niej duże lustra. Odpowiednio użyte, pozwalają optycznie zwielokrotnić rzeczywistą powierzchnię pomieszczenia i nadają jej wyjątkowego charakteru.
Jeśli jest to możliwe, w łazience warto zamontować jak najwięcej podwieszanych elementów. Umywalki, szafki czy toaleta wyglądają lekko i nie przytłaczają wnętrza. Jednocześnie nie zajmują podłogi, a tym samym sprzątanie łazienki jest znacznie szybsze i łatwiejsze. Warto pamiętać, że stosowanie stelaża podtynkowego również korzystnie wpływa na percepcję przestrzeni.
To jednak nie wszystko. W małej łazience należy również bardzo starannie zaplanować oświetlenie. Światło sufitowe pomniejsza łazienkę optycznie, w związku z czym warto wprowadzić dodatkowe źródła światła. Odpowiednie ich rozmieszczenie może zupełnie zmienić postrzeganie niewielkiej przestrzeni.
Mała łazienka nie musi być nudna - wręcz przeciwnie. Nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć oryginalną aranżację, która zachwyci każdego domownika.
W zestawieniu z gładką powierzchnią szkła, betonu architektonicznego czy drewna, idealnie prezentuje się naturalnie chropowata struktura starej cegły. Płytki tego typu doskonale sprawdzą się w łazience urządzonej w stylu industrialnym. Jeśli jednak preferujesz nieco bardziej rustykalne lub klasyczne klimaty, wtedy naturalna cegła będzie stanowić nieszablonową dekorację pomieszczenia.
Sprawdź, jakie materiały są potrzebne do montażu cegły na ścianie.
Płytki ceglane w łazience doskonale tłumią hałas, co jeszcze bardziej przemawia za tym, że warto je zaaranżować nawet na niewielkiej przestrzeni. Nie blakną wraz z upływem lat, a ewentualne ubytki w strukturze cegły sprawiają, że łazienka nabiera nieco zabytkowego klimatu.
Intensywne i ciemne kolory optycznie zmniejszają i przytłaczają przestrzeń. Nie ulega wątpliwości, że jest w tym sporo racji. Czy to oznacza, że mała łazienka powinna być biała lub beżowa? Zdecydowanie nie! Jasne płytki mogą stanowić solidną bazę, ale nie muszą odgrywać dominującej roli w wystroju całego wnętrza. Niezależnie jednak od wybranego koloru, warto postawić na starą cegłę, która pięknie załamuje światło i wprowadza do łazienki przytulną atmosferę.
Urządzając małą łazienkę należy bezwzględnie pamiętać o uporządkowaniu przestrzeni. Na niewielkiej powierzchni warto zainwestować w dobrej jakości szafki do zabudowy z przemyślanym wnętrzem, do której chętnie będziemy wkładać wszelkie kosmetyki, przybory do mycia i środki higieny. W końcu nic tak optycznie nie zmniejsza łazienki, jak panujący w niej bałagan i ogólny chaos.