received_2325587247731839

Jak wybrać płytki ceglane na ścianę

5 lutego 2021 Przez Marcin Orzołek

Jeśli marzysz o nieszablonowym wystroju wnętrz, postaw na starą cegłę. To jedyne tak ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które zadowoli nawet najbardziej wymagających domowników. Nikogo nie dziwi więc fakt, że cegła z rozbiórki jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów wykończeniowych.

Ze względu na ogromny wybór barw i faktury, cegła z rozbiórki z powodzeniem odnajdzie się zarówno w surowym stylu industrialnym, jak i w przytulnej aranżacji rustykalnej. Co zatem wybrać do swojego domu? Jakie płytki ceglane będą pasowały do kuchni, a jakie sprawdzą się w otoczeniu drewnianych mebli? Sprawdź nasz poradnik!

Na co zwrócić uwagę wybierając płytki ceglane na ścianę?

Rozpoczynając aranżację wnętrza od ułożenia starej cegły, można popuścić wodze wyobraźni. Czerwona cegła da się zastosować w wielu aranżacjach pod warunkiem, że resztę elementów dopasujemy stylem do płytki z cegły rozbiórkowej. Z kolei biała cegła na ścianie pozwala optycznie zmienić postrzeganie przestrzeni dlatego stanowi świetny sposób na ciasne aneksy lub miniaturowe pokoje. Tło wykonane z białej cegły rozbiórkowej nie tylko powiększa pomieszczenie, ale też dodaje mu eleganckiego sznytu. Warto też pamiętać, że zasada kolorów działa także w drugą stronę. Czarne płytki z cegły w przestronnym lofcie sprawią, że będzie się wydawał mniej przytłaczający i po prostu bardziej przytulny.

A jakie płytki ceglane wybrać do częściowo wykończonego lub już zaaranżowanego pomieszczenia? W tym przypadku w grę wchodzą wszystkie znane zasady dobrego designu, w tym komplementarność kolorów i materiałów. Ale nie tylko.

Rodzaje starej cegły

Istnieje całe mnóstwo rodzajów płytek z cegły. Jak już wspomnieliśmy różni je nie tylko kolor i tekstura, ale też pochodzenie. Część z nich powstaje z prawdziwej cegły – historycznej lub nowej – inne są wykonywane od razu jako płytki.

Oryginalna cegła rozbiórkowa to nie tylko wysokiej jakości materiał wykończeniowy, ale także historia zamknięta w unikatowej formie.

W XIX i XX wieku budowle tj. kościoły, fabryki, pałacyki, dworki czy miejskie kamienice wznoszono z cegły wypalanej ręcznie.

Stara cegła może być wykorzystana na wiele różnych sposobów. Służy do zdobienia fasady domów, do wznoszenia przybudówek, a także do ozdabiania pomieszczeń. Oryginalna cegła na ścianę, w odpowiedniej oprawie prezentuje się naprawdę rewelacyjnie, a przy tym doskonale izoluje wnętrze, zarówno akustycznie jak i termicznie. Cegłę z rozbiórki można pozostawić w naturalnej postaci albo pomalować ją zwykłą farbą do wnętrz. Możliwości są niemal nieograniczone, wystarczy nieco kreatywności i niskim nakładem kosztów można stworzyć wyjątkowe aranżacje, które zachwycą zarówno gości, jak i domowników.

Płytki ceglane w wersji ekologicznej nie muszą pochodzić z rozbiórki stuletnich budynków, ale mogą być wykonane z prawdziwej cegły. Materiał ten powstaje z czystej gliny bez żadnych dodatków i jest ręcznie formowany przez doświadczonych rzemieślników. Dzięki temu nie ustępuje właściwościom stuletniej starej cegle z rozbiórki, a przy tym zachwyca bogata paletą kolorów i mnogością faktur.

Stanowią nowoczesną alternatywę dla klasycznych okładzin ściennych. Płytki tego typu zostały przystosowane do montażu na fasadach budynków, na murach, cokołach i ogrodzeniach. Świetnie imitują prawdziwą cegłę i z powodzeniem można je także wykorzystywać we wnętrzach, w których z różnych powodów nie ma możliwości bądź chęci korzystać z prawdziwej starej cegły.

Stara cegła zyskała w ostatnich latach miano niemal kultowego materiału wykończeniowego. Jest modna, trwała i solidna. Niezależnie od koloru czy faktury sprawdza się wszędzie i zawsze wygląda dobrze. Nie warto więc zbyt długo zwlekać z realizacją pomysłów, bo cegła z rozbiórki to fenomenalny pomysł na urozmaicenie aranżacji mieszkania bez długotrwałych remontów i ponoszenia dużych kosztów.

Przeczytaj inne poradniki

Jakie płytki ceglane wybrać do klasycznego domu?

Gdzie i kiedy stosować czarną cegłę?

Stara cegła – biała czy czerwona?

Stara cegła na ścianie – jak dobrać kolory ścian

Najlepsza fuga do starej cegły

Mieszkanie w stylu loftowym