Mieszkanie w stylu loftowym przywodzi na myśl zdanie, które wypowiedział niejaki Le Corbusier, „dom jest maszyną do mieszkania”. Ta krótka sentencja stanowi doskonałe odzwierciedlenie stylu nazywanego niekiedy industrialnym. Mieszkanie urządzone w takim klimacie powinno być zatem funkcjonalne i zapewniać odpowiednią przestrzeń do życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby było również piękne i niebanalne.
Industrialny klimat w mieszkaniu widać przede wszystkim w przestrzeni wykorzystanej w bardzo praktyczny sposób. Wnętrze w stylu loft, jest najczęściej surowe i minimalistyczne, a jego design stanowi dekoracyjne tło dla wielu funkcjonalnych rozwiązań.
Materiały wykorzystywane do urządzenia industrialnego wnętrza, to przede wszystkim stara cegła z rozbiórki, naturalne drewno, metal, a nawet kamień. Trendy wnętrzarskie pokazują, że styl loftowy jest obecnie wyjątkowo popularny. Połączenie surowych materiałów i elementów wystroju przypominających fabryki to świetna recepta na niemal każde pomieszczenie.
Pomieszczenia utrzymane w klimacie loftowym nie powinny być mocno zabudowane. W tym przypadku liczy się duża, otwarta przestrzeń. Warto zatem zadbać o odpowiednie meble i klimatyczne oświetlenie, które zapewni właściwe postrzeganie poszczególnych pomieszczeń. Najpierw jednak trzeba odpowiednio przygotować otoczenie dla tych elementów. Od czego zatem zacząć?
Surowe materiały są w tym przypadku podstawą. Warto skupić się na takich popularnych rozwiązaniach, które przywodzą na myśl epokę industrializmu, minioną lecz w dzisiejszym designie nadal obecną i świeżą.
Z czego zatem powinny być wykonane ściany loftowe?
Jednym z najlepszych sposobów na podkreślenie surowości industrialnego wnętrza są cegły, które idealnie oddają nastrój dużych magazynów sprzed wieku. W naszym sklepie internetowym Ceglana Fantazja oferujemy wiele modeli cegły, która została wręcz stworzona do tego typu wnętrza. Oryginalne cegły na ścianę naszej produkcji pochodzą z rozbiórki starych budynków z XIX i XX wieku. Stanowią tym samym nie tylko genialną dekorację ściany, ale również wprowadzają do loftu nieco zabytkowego sznytu.
W porównaniu do cegły, wybór tego materiału wykończeniowego oddaje nastrój trochę nowszego budownictwa. Nie zmienia to jednak faktu, że beton architektoniczny jest w dalszym ciągu minimalistyczną i surową dekoracją ścienną, a przecież na tym polega aranżacja loftu.
Oryginalna cegła lub beton architektoniczny na ścianie rewelacyjnie komponują się z surowym drewnem i metalem. Wybierając meble do mieszkania o loftowym klimacie, warto skupić się na połączeniu drewna z betonem lub cegły z metalem. Takie kompozycje to kwintesencja surowego stylu industrialnego.
W mieszkaniu loftowym bardzo fajnie sprawdzają się także drewniane stoły z metalowymi nogami, które przywodzą na myśl wykończenie rodem z fabryki. Bardzo modnym i stylowym elementem wystroju, który upiększy np. salon w stylu loft, są duże regały wykonane z desek i metalu.
Minimalizm loftu nie wyklucza oczywiście obecności dekoracji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby dodatki były praktyczne i wszystko pozostało spójne. Do przechowywania drobnych rzeczy świetnie sprawdzą się mosiężne kosze lub drewniane skrzynie umieszczone na tle ściany z płytki z cegły rozbiórkowej.
Oryginalne cegły, metalowe akcenty czy drewniane meble to nie wszystko. Bardzo ważnym elementem wystroju pomieszczenia loftowego jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane zwróci uwagę na najbardziej interesujące obszary mieszkania i zapewni niepowtarzalny klimat w każdym pomieszczeniu. Gra świateł ma ogromne znaczenie, dlatego warto zadbać o odpowiednią oprawę.