Kuchnia ze ścianą z cegły

Powrót do natury, czyli trendy wnętrzarskie w 2023 r.

5 lutego 2023 Przez Marcin Orzołek

Lubisz wnętrzarskie eksperymenty? Chcesz wiedzieć co będzie modne w tym roku? Sporo się zmieni, ale jedno jest pewne. Szykuje się wielki powrót naturalnych kolorów i ekologicznych materiałów, takich jak płytki ceglane, drewno i kamień. Przedstawiamy trendy wnętrzarskie na 2023 r. 

Idealna przestrzeń w 2023 r. 

W urządzaniu wnętrz, już od wielu sezonów, pierwsze skrzypce grają przede wszystkim połączenia komfortu z funkcjonalnością, a także świadome wybory konsumenckie. Często dominuje minimalizm, ale przełamany ciekawymi dodatkami. Dążymy bowiem do tego, aby nasze domy i mieszkania stały się przestrzenią, w której odpoczywa nie tylko ciało, ale także umysł. 

Natura i ekologia w aranżacji wnętrz

Meble, akcesoria i materiały wykończeniowe, które będą dominowały w 2023 r. nawiązują do przyrody, recyklingu i szeroko rozumianego stylu vintage. W idealnej aranżacji na pewno nie powinno zabraknąć takich elementów jak:

  • certyfikowane i przyjazne środowisku materiały wykończeniowe, w tym naturalne drewno, płytki z cegły rozbiórkowej, beton architektoniczny, kamień;
  • tkaniny, w tym bawełna, len, wełna;
  • dekoracje i akcesoria nawiązujące do natury;
  • farby w barwach ziemi;
  • ekologiczne rozwiązania technologiczne, w tym żarówki LED, energooszczędne sprzęty AGD.

Vintage znowu w modzie, czyli płytki ceglane i stare meble

Zamiast wyrzucać można poddać renowacji i wykorzystać ponownie. To najważniejsze hasło idei vintage. Zamiast więc wymieniać stare meble na nowe, lepiej odświeżyć te, który już nam służą od wielu lat. W tym przypadku warto popuścić wodze fantazji i nie ograniczać się do usuwania mechanicznych uszkodzeń, tylko całkowicie odmienić wygląd starej szafy, komody czy łóżka. 

Rok 2023 to także wielki powrót cegły, która doskonale wpisuje się w atmosferę wnętrz urządzonych w stylu vintage lub wielkomiejskich loftów. Ekologiczne płytki ceglane pochodzą z rozbiórki starych budynków i mogą być wykorzystane na mnóstwo sposobów.

Sprawdź, jakie meble pasują do ceglanej ściany.

Oryginalne płytki z cegły nie tylko prezentują się rewelacyjnie, ale także doskonale izolują wnętrze – zarówno akustycznie jak i termicznie. Można je  pozostawić w naturalnej postaci lub pomalować farbą do wnętrz na wybrany kolor. Mówiąc prościej, możliwości zastosowania cegły rozbiórkowej we wnętrzach są praktycznie nieograniczone. 

Echo pandemii ciągłe słyszalne

Nie ulega wątpliwości, że w trendach wnętrzarskich na 2023 rok widać wyraźnie ukłon w stronę home office. Po długim okresie lockdownu wiele osób nie wróciło do stacjonarnej siedziby firmy i wykonuje swoje obowiązki z domu. Przystosowanie wnętrza do wymogów pracy zdalnej nabrało więc w 2023 r. realnego znaczenia. 

Nic zatem dziwnego, że olbrzymią popularnością cieszą się w tym sezonie projekty nawiązujące do potrzeb home office, które skupiają się na konieczności odseparowania przestrzeni biurowej od części mieszkalnej. Udogodnienia takie jak ścianka działowa z cegły rozbiórkowej, składany blat pełniący funkcję biurka, parawan z rattanu czy biurko chowane do szafy to tegoroczne hity. 

Trendy wnętrzarskie 2023 – podsumowanie

Trendy w projektowaniu od zawsze są odbiciem aktualnych zmian kulturowych. To, co możemy obserwować teraz jest bezpośrednim odzwierciedleniem wydarzeń z kilku ostatnich lat i naszych refleksji nad tym, co w życiu jest ważne. 

Jeśli lubisz naturalne wnętrza i chcesz podążać za trendami, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na płytki ceglane z rozbiórki. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania, więc zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami. 

Przeczytaj inne poradniki