Zdaniem specjalistów wnętrza, w których stale przebywamy mocno oddziałują na nasze zdrowie. Miejsce pracy, gdzie brakuje elementów świata ożywionego może wywoływać szereg negatywnych dla naszego samopoczucia skutków. Właśnie dlatego aranżacje pomieszczeń w duchu biophilic design stają się coraz bardziej popularne na całym świecie.
Projekty inspirowane naturą to doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku mieszkań, domów, jak i przestrzeni biurowych oraz komercyjnych. Czym dokładnie jest biofilia i w jaki sposób można ją łatwo wprowadzić do otaczającej nas przestrzeni?
Biophilic design to nowa koncepcja bazująca na wprowadzaniu do wnętrz żywej natury bądź też naśladujących ją akcesoriów i dekoracji. Powstają w ten sposób niezwykle funkcjonalne i piękne aranżacje, które doskonale oddziaływują na człowieka.
Projektowanie biofilne to innowacyjny sposób organizacji przestrzeni, w której codziennie pracujemy, mieszkamy, wypoczywamy i uczymy się. Z roku na rok powstaje w ten sposób coraz więcej budynków, które łączą ze sobą przyrodę i ludzi. Warto w ten sposób urządzić także własne mieszkanie lub dom.
Jakie są wnętrza, które odwołują się do trendu biophilic design? W celu stworzenia przestrzeni nawiązującej do tej koncepcji można wykorzystać między innymi:
Aby stworzyć przyjazne mieszkanie lub biuro warto sięgnąć po to, co od milionów lat oferuje nam natura.
We wnętrzach urządzonych w zgodzie z koncepcja biophilic design ogromną rolę odgrywają rośliny, które mają niezwykle pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Zdaniem naukowców, niektóre z nich mają moc terapeutyczną, natomiast wiele z nich oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków chemicznych, które każdego dnia unoszą się powietrzu. Otaczajmy się zatem roślinami. Jednocześnie dbamy o ich różnorodność. Ustawiajmy je na designerskich półkach lub stosujemy atrakcyjne wizualnie donice. W każdym przypadku powstanie wnętrze, które sprzyja kreatywnej pracy lub wręcz przeciwnie - głębokiej relaksacji.
Cegły to idealne uzupełnienie wnętrza urządzonego w duchu biophilic design. Oryginalna cegła to jednak nie tylko ekologiczny i naturalny materiał wykończeniowy. Cegły opowiadają pewną historię. W XIX i XX wieku wiele budowli, ważnych dla lokalnych społeczności, wznoszono z cegły wypalanej ręcznie. Proces ten był czasochłonny i wymagał od rzemieślników wytężonej pracy, ale efektem tych zmagań zawsze były najwyższej jakości cegły wykonane z naturalnych surowców. Budynki wzniesione z tego materiału przetrwały do naszych czasów w świetnym stanie i na pewno były “świadkami” wielu ciekawych wydarzeń.
Uniwersalny charakter cegieł na ścianę gwarantuje możliwość wszechstronnego wykorzystania w aranżacji wnętrz. Naturalne pochodzenie cegły i jej unikalny wygląd sprawiają, że może z powodzeniem zagościć w każdym pomieszczeniu, do którego pragniemy wprowadzić więcej naturalnych rozwiązań. Cegły doskonale harmonizują z innymi elementami tak bardzo charakterystycznymi dla biofilnych aranżacji.
Cegła wspaniale łączy się z drewnem, kamieniem, betonem architektonicznym, metalem i szkłem. Doskonale wręcz współgra z naturalnymi dekoracjami typu wiklina albo trawa morska. Na jej tle pięknie prezentują się surowe akcenty z czarnej stali i gładkie tafle luster.
Płytki sprawdzą się jako dekoracja ściany z telewizorem lub kominkiem. To także genialne tło kwietników w stylu boho. Wybierając cegłę można być niemal pewnym, że wspaniale wkomponuje się w dotychczasowy wystrój, a jednocześnie gwarantuje pełną swobodę w doborze dekoracji i dodatków zgodnych z koncepcją biophilic design.
Biofilia w architekturze to bez wątpienia bardzo gorący obecnie trend. Pomaga odnaleźć się w niełatwym świecie nowoczesnych technologii i nieustannie postępującej urbanizacji. Liczne badania dowodzą, że wprowadzenie naturalnych elementów, takich jak rośliny, drewno czy płytki z cegły do zamkniętych pomieszczeń znacząco redukuje poziom stresu, a nawet pomaga odzyskać równowagę emocjonalną i kreatywność oraz podnosi poziom koncentracji i produktywności.