Oryginalna stara cegła to materiał stosowany w architekturze od wieków. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej kojarzy się z mrocznymi budowlami gotyku i z nieco surowym stylem industrialnym. Aktualnie widać cegłę w nowoczesnych, przestronnych loftach i niewielkich mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej. Na przestrzeni ostatnich lat zadomowiła się u nas na dobre. Ale czy wszędzie pasuje? Czy awangardowy charakter cegły jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w każdej stylistyce? Sprawdź nasz przewodnik i zainspiruj się czerwoną cegłą.
Czerwień od zawsze przywołuje skrajne emocje. Dla jednych jest kwintesencją agresji, inni kojarzą ten kolor z miłością i erotyzmem. Nic zatem dziwnego, że wśród wielbicieli czerwonej cegły pojawia się tak dużo wątpliwości dotyczących łączenia dekoracji z kolorem ścian. Jak zatem łączyć starą cegłę z kolorem ścian?
Biel posiada pewną szczególną zaletę. Jest na wskroś uniwersalna i ponadczasowa. Pasuje zawsze i do wszystkiego. Nic zatem dziwnego, że tak świetne współgra z cegłą. Taki duet to zatem połączenie doskonałe. Jeśli w planach aranżacyjnych pojawiają się dekoracje w innych kolorach, biała ściana w połączeniu z czerwoną cegłą sprawdzi się fenomenalnie jako tło dla zielonych i czarnych dodatków przy akompaniamencie mebli z surowego drewna.
Nieco bardziej designerskim rozwiązaniem jest kompozycja cegły, białej ściany i szarych mebli. Choć nie jest to z pewnością propozycja dla każdego, z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom nieco surowego stylu loftowego i klimatycznych aranżacji vintage. Czerwona cegła sprawdzi się również w białej kuchni wykończonej naturalnym drewnem. Nada wówczas pomieszczeniu przytulnej atmosfery i zabytkowego akcentu.
W zależności od odcienia cegły, można też nieco poeksperymentować z kolorem farby na ścianie. Wpadające w pomarańcz płytki ceglane idealnie współgrają z beżem, natomiast bordowa czerwień cegły z rozbiórki to bardzo dobre uzupełnienie gołębiej bieli.
Równie popularnym i niezawodnym połączeniem jest czerwona płytka z cegły oraz ściana w odcieniu szarości. Aranżacja tego typu nigdy nie jest nudna, a ponadto takie połączenie kolorystyczne doskonale do siebie pasuje.
Szare ściany w salonie połączone z cegłą mogą się kojarzyć z mało przytulnymi wnętrzami. Na szczęście to tylko pozory. Wystarczy dobrać odpowiednie dekoracje, które taką surowość nieco przełamią. W tej roli rewelacyjnie sprawdza się ciepłe, naturalne drewno na podłodze lub umiejętnie wykorzystane w dekoracji ściany. Aby ożywić takie wnętrze wystarczy wprowadzić zestaw wypoczynkowy utrzymany w nietuzinkowym kolorze, który wprowadzi nieco świeżości. Duża sofa obita aksamitem w kolorze butelkowej zieleni nie tylko wprowadzi do wnętrza elegancję, ale też zachęci do odpoczynku i fenomenalnie podkreśli wyjątkowość tak urządzonego wnętrza.
Szukając koloru ściany, który komponuje się z cegłą nie trzeba się bać innych barw. Czerwona cegła jest na tyle uniwersalna, że praktycznie każdy kolor dobrze wygląda w obecności cegły. Wystarczy trzymać się określonego stylu, aby stworzyć wnętrze nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim ponadczasowe i niebanalne.
Oryginalna cegła to ponadczasowa dekoracja. Jeśli jest autentyczna ma niezwykły, wyrazisty charakter, który warto podkreślić sąsiedztwem białej lub szarej ściany. Przygotuj zatem swoje wnętrze na nadejście ceglastego gościa i ciesz się wnętrzem, które zachwyci każdego z domowników.
Gdzie i kiedy stosować czarną cegłę?
Stara cegła – biała czy czerwona?
Stara cegła w małym mieszkaniu