Coraz częściej decydujemy się na urządzenie wnętrza w stylu ekologicznym. Nie jest to jedynie modny trend, ale ogólne podejście do życia. Coraz więcej z nas zaczyna zwracać uwagę na działania sprzyjające środowisku. Zależy nam również na bliskości z naturą. Tworzymy minimalistyczne wykończenia z użyciem ekologicznych materiałów. Wnętrza przyjazne dla nas i dla naszego otoczenia. W tym artykule podamy przykłady, jak wprowadzić do swojego mieszkania rozwiązania ekologiczne.
Styl ten to przede wszystkim nawiązanie do natury. To wykorzystywanie materiałów, które nie szkodzą środowisku. Nie emitują toksycznych substancji i poprawiają jakość powietrza w domu. Mają więc również pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Nowoczesne rozwiązania energooszczędne z kolei pomagają obniżyć rachunki za prąd oraz ogrzewanie. Estetyczne wnętrza zdobione są minimalistycznymi, inspirowanymi naturą zdobieniami, które dodają przytulności. Korzystając z ekologicznych rozwiązań wspieramy zrównoważony rozwój.
Cegła w kuchni? Zdecydowanie tak! Ceglane płytki ułożone we wzór jodełki dodają wnętrzu charakteru.
Nurt eko w aranżacjach to nie tylko modny wymysł i sposób na dekorację wnętrz. Powstał on z myślą o tym, by ograniczać zasoby naturalne i wspierać ochronę środowiska. Nie da się jednak ukryć. Wnętrza inspirowane naturą prezentują się wyjątkowo estetycznie i atrakcyjnie. Jednym z ważniejszych elementów stylu ekologicznego jest stosowanie naturalnych materiałów. Często znajdziemy więc w tych aranżacjach cegłę, drewno, kamień, szkło czy beton architektoniczny. Do dekoracji wykorzystywana jest również bawełna, wełna oraz len. Z materiałów tych można tworzyć różnorodne kompozycje. Dzięki nim mieszkania nabierają ciepła i przytulności. Wyróżniają się niepowtarzalnym charakterem i zachwycają swoim urokiem.
Cegła rozbiórkowa doskonale sprawdzi się jako dekoracja ścian. Można ją wykorzystać również w formie zabudowy kominków i filarów. Sprawdza się też jako wypełnienie przestrzeni nad blatem kuchennym. Cegły posiadają unikatową fakturę. Ich autentyczność sprawia, że wnętrze nabiera oryginalnego i niepowtarzalnego klimatu. To zdecydowanie jedno z nieszablonowych rozwiązań, które zapewnia wyjątkowe efekty wizualne. Płytki ceglane doskonale wyglądają na przykład z betonem architektonicznym. Drewno z kolei może zostać wykorzystane w formie mebli lub dekoracji. Jego naturalność sprawia, że pomieszczenie nabiera zupełnie innego wyglądu. Z kolei wszelkie miękkie tkaniny dodają każdej przestrzeni jeszcze większego ciepła.
Częstym zjawiskiem jest również stosowanie na różnego rodzaju dekoracjach motywów roślinnych oraz zwierzęcych. Nawiązują one do natury i życia w zgodzie z nią. Przywołują także klimat sielskiego wypoczynku. Oczywiście nie muszą one być wykorzystane jedynie w ludowym, wiejskim stylu. Nowoczesne, minimalistyczne dekoracje również potrafią nawiązywać do natury i doskonale sprawdzają się w tego typu wnętrzach.
Płytki ceglane na podłodze we wzór jodełki i ściana z cegły rozbiórkowej – naturalna spójność materiałów we wnętrzu z duszą.
Do ekologicznej aranżacji wnętrza najlepiej dopasowana jest stonowana paleta barw. Najczęściej pojawia się biel i beż. Występuje również zieleń, brąz oraz odcienie szarości. Kolory powinny kojarzyć się z naturą. Sprzyjać relaksowi i wyciszeniu. Te stonowane barwy często są zestawiane z pastelowymi lub głębokimi odcieniami błękitu, zieleni i czerwieni.
Styl ten to również maksymalne wykorzystywanie naturalnego światła. Automatycznie pozwala to na zmniejszenie zużycia prądu. W eko wnętrzach często więc można spotkać duże przeszklenia. Jako dodatkowe źródła światła z pewnością sprawdzą się lampy LED o ciepłej barwie. Dobrze dobrane oświetlenie może również podkreślać walory naturalnych materiałów. Świetnie to widać na przykład w przypadku ściany z cegieł. Podświetlenie uwydatnia jej nieregularną fakturę i tworzy trójwymiarowy efekt.
Jak wprowadzić do wnętrza kolory ziemi? Sprawdź inspiracje na naszym blogu!
Warto pamiętać, że ekologiczny styl to przede wszystkim odpowiedzialne podejście. Nie chodzi tu o stosowanie drewnopodobnych mebli z masowej produkcji. O używanie pięknych kolorystycznie farb, które szkodzą środowisku. O tworzenie podłóg i dekoracji z rzadko spotykanego drzewa, które rośnie na drugim końcu świata. W tym wszystkim chodzi przede wszystkim o działania, które wpłyną na poprawę środowiska.
Dlatego warto wykorzystać meble z recyklingu. Sprawdzą się także te z drugiej ręki, które można pozyskać na różnych targach staroci. Najlepszą dekoracją mogą być rośliny doniczkowe. Jak nic innego wprowadzają one do pomieszczenia naturę. Przy okazji oczyszczają powietrze. Warto także zainwestować w odnawialne źródła energii. Farby można wybrać te ekologiczne. Nie zawierają one szkodliwych substancji. Idealnym rozwiązaniem są także cegły z rozbiórki budynków. To doskonały przykład na to, jak zaoszczędzić naturalne zasoby. Wykorzystać materiał spisany na straty, który dalej posiada wyjątkowe właściwości i pięknie się prezentuje.
Naturalna cegła na podłodze w salonie – trwałe, ekologiczne i stylowe rozwiązanie w nowoczesnym wnętrzu.
Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do domu nie musi być skomplikowane. I nie musi być kosztowne. Nawet drobne zmiany sprawiają, że swoim działaniem pozytywnie wpływamy na środowisko. Każdy wybór ma znaczenie. Dbając o swoje otoczenie, dbasz również o swoje zdrowie oraz o przyszłość naszej planety. Wprowadź zmiany już dziś i żyj w zgodzie z naturą! Odwiedź nasz sklep www.e-ceglanafantazja.pl. Znajdziesz tu różne kolekcje płytek ceglanych, które powstały z autentycznych cegieł z rozbiórki. Stwórz swoje wymarzone, niepowtarzalne wnętrze. Stwórz estetyczną i atrakcyjną przestrzeń, która sprzyja zdrowiu i naturze.