Nie ulega wątpliwości, że materiałów do budowy i aranżacji ogrodów jest naprawdę mnóstwo. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele klasyki, jak i fani nowoczesnych rozwiązań. Nie zmienia to faktu, że w tej strefie, od wielu lat króluje cegła, z której można stworzyć naprawdę solidny i efektowny murek. To także najprostszy sposób, aby nadać ogrodowi rustykalnego pazura, który nigdy nie wychodzi z mody.
Sprawdź historię starej cegły!
Jeśli miejsce na murek zostało już wybrane, trzeba wykonać tak zwane murki oporowe do wysokości około 1 metra. Wyższe konstrukcje wymagają specjalnego zbrojenia, a także stosunkowo głębokiego fundamentowania i precyzyjnych obliczeń (wielkość siły naporu gruntu, grubość betonu), czym powinien się zająć profesjonalny konstruktor.
Jeśli na działce występują znaczące różnice wysokości terenu wymagające zabezpieczenia wysokim murem, wówczas lepiej wykonać tarasowanie skarpy. Następnie kolejne poziomy takiej konstrukcji umacnia się odpowiednio mniejszymi murkami. Choć takie rozwiązanie jest mocno pracochłonne, gwarantuje ciekawy wizualnie efekt, który na pewno spodoba się domownikom i wszystkim zaproszonym od ogrodu gościom.
Standardowa głębokość posadowienia fundamentów dla murku o wysokości wysokości 0,5-1,2 metrów wynosi zazwyczaj 30-80 cm.
Kolejny etap to wykonanie wykopu do odpowiedniej głębokości, a następnie umieszczenie w nim żwiru lub tłucznia (dobrze ubita warstwa o grubości ok. 20-30 cm). Na tak przygotowany grunt wylewa się postawę z betonu, mniej więcej o grubości 30-40 cm. W tym przypadku warto kierować się prostą zasadą, która mówi, że im wyższy będzie murek, tym fundament powinien być grubszy. Opcjonalnie można zabezpieczyć górną powierzchnię fundamentu warstwą papy działającą jak izolacja.
Murek z cegły wznosi się podobnie jak ściany domu. Tego typu murowane konstrukcje wyższe niż 0,8 metra, powinny być nachylone w kierunku skarpy o 10-15%. W celu zmniejszenia naporu gruntu na konstrukcję, szczególnie w trakcie długotrwałych opadów, od strony skarpy także należy wykonać drenaż. Trzeba to zrobić podczas wznoszenia muru na całej jego wysokości. Za drenaż może posłużyć warstwa gruzu, żwiru czy tłucznia wymieszana z ceramicznymi sączkami lub specjalnymi rurami PVC.
Przed rozpoczęciem układania starej cegły, należy zbudować prosty słupek z cegieł, aby zmierzyć dokładną ilość elementów niezbędnych do osiągnięcia prawidłowej wysokości murku. W tym celu należy położyć na płaskiej powierzchni pewną liczbę cegieł z odstępami 8/20 cm. Następnie trzeba narysować znaczniki wskazujące centra każdego stawu moździerzowego. Można też kupić gotowe słupki.
Kolejny krok to zaznaczenie kredą na fundamencie linii wskazujących kontur ściany. Potem kładziemy cegły na suchym podłożu, z kołkami 8/20 cm między sobą, aby przedstawić złącza. Dopiero wtedy można położyć pierwsze cegły.
Budowanie należy rozpocząć od rogu lub końca ściany. Można też utworzyć stos siedmiu lub ośmiu cegieł na krawędziach murku. Budując te dwa stosy warto użyć poziomicy, aby sprawdzić, czy układane na nim cegły leżą poziomo.
Kolejny etap to wyznaczanie linii między namiarami.
Jeśli oba krańce murku są gotowe, wówczas przychodzi pora na wypełnienie przestrzeni między nimi. Należy położyć wszystkie cegły pomiędzy dolnymi warstwami obu części ściany wykorzystując do tego celu linię ze sznurka murarskiego z blokadą jako prowadnicę.
Po około 30 minutach, w zależności od warunków atmosferycznych, warto przetestować łączenia zaprawy pomiędzy cegłami, naciskając mocno kciukiem spojenie. Jeśli odcisk kciuka ma swój kształt, oznacza to, że przyszedł czas na czyszczenie. Poziome spoiwa trzeba wygładzić za pomocą frezarki do cegieł, a potem warto jeszcze wygładzić pionowe tak, aby prawidłowo spływała z nich woda.
I murek gotowy!