Ściany wewnętrzne nadają charakteru każdej przestrzeni mieszkalnej czy biurowej. Wyznaczają podział stref, porządkują funkcje, a jednocześnie odpowiadają za układ i bezpieczeństwo pomieszczeń. W obliczu ogromnej popularności cegły rozbiórkowej, rodzi się zatem pytanie. Czy na ścianie gipsowo-kartonowej można zastosować cegiełki na ścianę? Sprawdźmy!
Niezależnie od tego, czy poszukujesz rozwiązań do domu czy biura, sucha zabudowa pozwala spełnić praktycznie wszystkie potrzeby aranżacyjne. Niska waga i łatwy montaż to niewątpliwe zalety płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możesz z łatwością stworzyć swoje wymarzone wnętrze w niemal każdym stylu. Ale co z wytrzymałością? Funkcjonalność jest ważna, jednak to bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Czy ściany gipsowo-kartonowe nadają się pod zabudowę z płytek ceglanych?
Na ścianach wieszamy praktycznie wszystko - lustra, obrazy, telewizory i szafki. Płyty kartonowo-gipsowe są materiałem bardzo wytrzymałym, który można bez obaw obciążać dużymi ciężarami. Szafki kuchenne, półki wypełnione książkami lub segregatorami nie stanowią dla nich problemu. Produkty renomowanych producentów, zanim wejdą do masowej dystrybucji, przechodzą szereg testów w laboratorium. To na podstawie rygorystycznych badań bardzo precyzyjnie określa się dopuszczalną masę obciążenia takiej ściany.
Przyjmuje się, że udźwig ściany z pojedynczej płyty gipsowo-kartonowej wynosi 40 kg na metr bieżący. Z kolei przy wykorzystaniu podwójnej płyty gipsowej wartość ta rośnie nawet do 70 kg na metr bieżący.
Sprawdź poradnik, jak położyć cegły na ścianę.
Ścianka z karton-gipsu, wbrew pozorom, jest wytrzymała i można na niej zamontować płytki z cegły. Wystarczy zastosować specjalne kołki do karton-gipsu.
Płyty gipsowo-kartonowe mocuje się zazwyczaj na stalowych stelażach, a po wykończeniu ich cegłą rozbiórkową praktycznie nie widać z czego została wykonana pierwotna ścianka. Warto natomiast pamiętać, że jeżeli w grę wchodzi bardzo duże obciążenie, należy sięgnąć po zielone płyty odporne na wilgoć i zastosować rozwiązanie polegające na montażu bezpośrednio w stalowym stelażu. Takie działanie wymaga oczywiście wcześniejszego i bardzo dokładnego zaplanowania konstrukcji samej ściany, ale efekt końcowy na pewno będzie zadowalający.
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące montaży płytek z cegły rozbiórkowej - zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy chętnie rozwieją wszystkie wątpliwości.