IMG_7740

Dom typu stodoła – czy to projekt dla odważnych ?

16 stycznia 2022 Przez Marcin Orzołek

Dom w stylu nowoczesnej stodoły to wyjątkowo ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Prosta bryła o nieszablonowej stylistyce to przede wszystkim przestronne wnętrza, wielkie przeszklenia, a także oryginalna elewacja. Sprawdźmy dlaczego warto sięgnąć po takie rozwiązanie?

Dom w stylu stodoły – czym się charakteryzuje?

Dom stodoła cechuje się zwartą bryłą, która jest w praktyce pozbawiona dodatków typu kolumny czy balkony. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są wielkoformatowe przeszklenia, a także typowy dwuspadowy dach bez okapu. Kolejna kwestia to kształt budynku, który zazwyczaj przypomina prostokąt lub nieco rzadziej literę L.

Minimalistyczny wygląd domu stodoły dopełnia jego elewacja. Najczęściej nawiązuje do wiejskich zabudowań gospodarczych, głównie dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień lub też klasyczna cegła rozbiórkowa.

Aranżacje wnętrza w domu stodole

Wnętrze takiego budynku wyróżnia przede wszystkim przestronność. Dom stodoła bywa z reguły podzielony na dwie strefy – dzienną i sypialnianą.

Salon z kuchnią i jadalnią jest często połączony z tarasem i stanowi część dzienną. Zastosowanie panoramicznych okien w budowlach tego typu dodatkowo jeszcze bardziej potęguje wrażenie bliskości z naturą.  We wnętrzu zazwyczaj królują aranżacje w stylu loftowym lub skandynawskim, gdzie podstawę stanowią naturalne materiały takie jak cegła rozbiórkowa, drewno, kamień i metal.

Ogromną zaletą takich budynków jest także maksymalna funkcjonalność. Projekty zakładają ograniczoną do minimum ilość zbędnych elementów. W ten sposób architekci uzyskują znacznie bardziej ustawne i łatwiejsze w aranżacji pomieszczenia, nawet pomimo wszechobecnych przeszkleń.

Rozkład pomieszczeń w domu typu stodoła sprzyja niektórym rozwiązaniom stylistycznym. W kwestii wystroju, coraz więcej osób decyduje się decyduje się na  zestawienie loftowych klimatów z przytulną stylistyką skandynawską, gdzie doskonałym rozwiązaniem są wspomniane płytki z cegły.

Elewacja z cegły w budynku typu stodoła

Elewacja domu typu stodoła pozostawia spore pole do popisu i jest zazwyczaj uzależniona od pomysłowości inwestora oraz jego budżetu.

Warto pamiętać, że elewacja domu typu stodoła powinna być idealnie dopasowana do całego projektu, a także pozostałych elementów nieruchomości. W ten sposób można uzyskać nie tylko elegancki wygląd, ale również praktyczne i trwałe wykończenie, które będzie wyglądać świetnie przez długie lata.

Jak zatem najlepiej przełamać ostre rysy takiej bryły? Jest na to wiele sposobów, jednak najczęściej spotyka się praktyczne połączenie drewna z cegłą rozbiórkową lub z kamieniem naturalnym. Wyjątkowo bogata kolorystyka płytki z cegły, a także mnogość formatów sprawiają, że ceglana elewacja na domu typu stodoła prezentuje się naprawdę wyjątkowo.

Dlaczego warto postawić na elewację z cegły rozbiórkowej?

Płytki z cegły rozbiórkowej są odporne na duży nacisk i mróz. Nie kurczą się ani nie rozprężają nawet jeśli bywają narażone na duże amplitudy temperatur.

Cegła rozbiórkowa skutecznie zatrzymuje ciepło promieni słonecznych. Dzięki temu dom typu stodoła będzie się znacznie wolniej wychładzać w okresie jesienno-zimowym. Z kolei latem można korzystać z odwrotnego zjawiska. Ceglana elewacja nie pozwala wówczas na przegrzewanie się budynku. Płytki z cegły na elewacji zapewniają w efekcie bardzo przyjemny mikroklimat w budynku i przyczyniają się do optymalizacji kosztów energii.

Wbrew pozorom elewacja z płytek z cegły nie wymaga konserwacji a jedynie początkowej impregnacji specjalistycznym preparatem. Dzięki temu staje się odporna na szkodliwe działanie różnorodnych czynników środowiskowych i atmosferycznych. Jednocześnie przez bardzo długi czas utrzymuje niezwykle atrakcyjny wygląd. Wraz z upływem czasu staje się wręcz ładniejsza i zyskuje pewien zabytkowy sznyt.

Bez względu też na to czy na zewnątrz panuje siarczysty mróz czy też żar leje się z nieba, płytki z cegły na elewacji domu stodoły zachowują swój oryginalny kształt, co daje pełną swobodę projektowania dla każdego wykonawcy.

Podsumowanie

Elewacja z płytek ceglanych znacząco podnosi walory estetyczne domu, a jednocześnie nadaje mu bardzo przytulnego klimatu i szczyptę romantyzmu. Decydując się na płytki z cegły na elewacji można zatem spędzać letnie wieczory na tarasie i cieszyć się magiczną atmosferą rustykalnej fasady, która gwarantuje niesamowitą sielskość tak bardzo charakterystyczną dla budowli utrzymanych w starym stylu.

Przeczytaj inne poradniki