Jeśli marzysz o nieszablonowym wystroju wnętrz, postaw na cegłę. To jedyne tak ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które zadowoli nawet najbardziej wymagających domowników. Nikogo nie dziwi więc fakt, że cegła jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów wykończeniowych.
Ze względu na ogromny wybór barw i faktury, cegła z powodzeniem odnajdzie się zarówno w surowym stylu industrialnym, jak i w przytulnej aranżacji rustykalnej. Co zatem wybrać do swojego domu? Jakie płytki ceglane będą pasowały do kuchni, a jakie sprawdzą się w otoczeniu drewnianych mebli? Sprawdź nasz poradnik!
Rozpoczynając aranżację wnętrza od ułożenia cegły, można popuścić wodze wyobraźni. Czerwona cegła da się zastosować w wielu aranżacjach pod warunkiem, że resztę elementów dopasujemy stylem do lica z cegły. Z kolei biała cegła pozwala optycznie zmienić postrzeganie przestrzeni dlatego stanowi świetny sposób na ciasne aneksy lub miniaturowe pokoje. Tło wykonane z białej cegły nie tylko powiększa pomieszczenie, ale też dodaje mu eleganckiego sznytu. Warto też pamiętać, że zasada kolorów działa także w drugą stronę. Czarne płytki z cegły w przestronnym lofcie sprawią, że będzie się wydawał mniej przytłaczający i po prostu bardziej przytulny.
A jakie płytki ceglane wybrać do częściowo wykończonego lub już zaaranżowanego pomieszczenia? W tym przypadku w grę wchodzą wszystkie znane zasady dobrego designu, w tym komplementarność kolorów i materiałów. Ale nie tylko.
Istnieje całe mnóstwo rodzajów produktów z cegły. Jak już wspomnieliśmy różni je nie tylko kolor i tekstura, ale też pochodzenie. Część z nich powstaje z prawdziwej cegły – historycznej lub nowej – inne są wykonywane od razu jako płytki.
Oryginalna cegła to nie tylko wysokiej jakości materiał wykończeniowy, ale także historia zamknięta w unikatowej formie.
W XIX i XX wieku budowle tj. kościoły, fabryki, pałacyki, dworki czy miejskie kamienice wznoszono z cegły wypalanej ręcznie.
Cegła może być wykorzystana na wiele różnych sposobów. Służy do zdobienia fasady domów, do wznoszenia przybudówek, a także do ozdabiania pomieszczeń. Oryginalne cegły dekoracyjne, w odpowiedniej oprawie prezentuje się naprawdę rewelacyjnie, a przy tym doskonale izoluje wnętrze, zarówno akustycznie jak i termicznie. Cegłę można pozostawić w naturalnej postaci albo pomalować ją zwykłą farbą do wnętrz. Możliwości są niemal nieograniczone, wystarczy nieco kreatywności i niskim nakładem kosztów można stworzyć wyjątkowe aranżacje, które zachwycą zarówno gości, jak i domowników.
Cegła w wersji ekologicznej nie muszą pochodzić z rozbiórki stuletnich budynków, ale mogą być wykonane z prawdziwej cegły. Materiał ten powstaje z czystej gliny bez żadnych dodatków i jest ręcznie formowany przez doświadczonych rzemieślników. Dzięki temu nie ustępuje właściwościom stuletniej cegle, a przy tym zachwyca bogata paletą kolorów i mnogością faktur.
Stanowią nowoczesną alternatywę dla klasycznych okładzin ściennych. Płytki tego typu zostały przystosowane do montażu na fasadach budynków, na murach, cokołach i ogrodzeniach. Świetnie imitują prawdziwą cegłę i z powodzeniem można je także wykorzystywać we wnętrzach, w których z różnych powodów nie ma możliwości bądź chęci korzystać z prawdziwej cegły.
Stara cegła zyskała w ostatnich latach miano niemal kultowego materiału wykończeniowego. Jest modna, trwała i solidna. Niezależnie od koloru czy faktury sprawdza się wszędzie i zawsze wygląda dobrze. Nie warto więc zbyt długo zwlekać z realizacją pomysłów, bo cegła to fenomenalny pomysł na urozmaicenie aranżacji mieszkania bez długotrwałych remontów i ponoszenia dużych kosztów.
Gdzie i kiedy stosować czarną cegłę?
Stara cegła – biała czy czerwona?
Stara cegła na ścianie – jak dobrać kolory ścian